​Spotřeba vody v létě roste. Využíváte všechny možnosti, jak ušetřit?

​Spotřeba vody v létě roste. Využíváte všechny možnosti, jak ušetřit?

Výdaje za teplou vodu nás provázejí po celý rok a právě v letních měsících je naše spotřeba teplé vody největší. Průblémem je, že nás to v tuto chvíli nebolí. Až nám ale příští rok přijde vyčtování spotřeby teplé vody, můžeme být nemile překvapeni. Snížit spotřebu teplé vody je přitom snadné.

Úspory vody v domácnosti - jak jste na tom vy?

Úspory vody v domácnosti řeší až 85 % lidí. V některých případech není úspora vody ani na prvním místě, ale souvisí s naším životním stylem. Typickým příkladem je sprchování. Je hygieničtější, rychlejší a k tomu ještě spotřebováváme méně vody. Také při našich dalších běžných domácích činnostech můžeme s vodou efektivně hospodařit. Další úspory můžeme najít i u spotřebičů. Spotřeba vody je pro nás jedním z důležitých kritérií při výběru pračky a myčky nádobí.


Jak šetříme vodou v domácnosti?

69 %

Nekoupou se, ale sprchují

59 %

Používají tlačítko pro poloviční splachování

56 %

Používají úsporné programy ve spotřebičích (pračka, myčka)

42 %

Umývají nádobí v myčce

28 %

Využívají dešťovou vodu (na splachování, na zahradě)

25 %

Používají perlátory (watersavery)

Zdroj: spotřebitelský výzkum E.ON, realizace Ipsos 2016, vzorek 2000 lidí


Spořiče vody

Spořiče vody představují levné, ale velmi efektivní řešení, jak se neomezovat a přitom šetřit vodou. Šetřiče redukují průtok vody, kterou zároveň mísí se vzduchem. Vodu načechrají a výsledný požitek ze sprchování je stejný jako při plném puštění proudu vody. Nejde o žádné složité technologie, jejich instalaci zvládne i svépomocí doma každý. Jak potvrdil loňský průzkum, který realizoval Ipsos pro společnost E.ON , spořiče vody si oblíbilo už 25 % českých domácností. Při plném pohodlí ve spotřebě přinášejí až čtvrtinovou úsporu vody.

Úsporné spotřebiče zabrání plýtvání

Spotřeba vody je nejznatelnější v kuchyni a koupelně. Právě tady jsou ideální volbou spotřebiče s označením A++ nebo A+++. Myčku nádobí dnes využívá už 42 % tuzemských domácností. Úsporným myčkám nádobí obvykle stačí na jeden cyklus 10 až 15 litrů vody, což je logicky méně, než když napustíte dřez a musíte každý kousek nádobí ještě oplachovat. Spotřeba u ručního mytí pak dosahuje až 40 litrů vody.

Koupel ve vaně zvyšuje účet za vodu

Při jedné koupeli ve vaně spotřebujeme 100 až 200 litrů vody, což je průměrná denní spotřeba vody na člověka. Vyměnit plnou vanu i za několik kratších sprch představuje jasnou úsporu. Nadměrná spotřeba vody je rychle poznat na vyúčtování. Lidé proto začínají nad úsporami vody při koupání více přemýšlet. Poslední průzkumy ukazují, že v České republice dává 69 % lidí z úsporných důvodů přednost sprše.

Ohlídejte si tekoucí vodu a kapající kohoutky

Častým zlozvykem je nechávat vodu volně odtékat, nejvíce během ručního mytí nádobí nebo čištění zubů či holení. Ačkoliv se to nezdá, při čištění zubů s puštěnou vodou vypustíme do odpadu až 20 litrů vody. Voda se ale v domácnosti může ztrácet i jinudy. Kapající kohoutek často znamená únik až 24 litrů vody denně. Přitom k jeho opravě mnohdy postačí jen utáhnout těsnění. Využít každou kapku vody lze také z rychlovarné konvice, přebytkem již zchlazené vody můžeme třeba zalít květiny nebo ji použít do napařovací žehličky.

Efektivně využívat můžete i dešťovou vodu

Dříve se dešťovka používala jen na zavlažování zahrady, případně pokojových rostlin. Dnes přibližně 28 % českých domácností využívá k úsporám dešťovou vodu i doma.

„Nyní můžete díky moderním technologiím s dešťovou vodou splachovat nebo prát prádlo. Při jejím využívání v domácnosti je nutné dbát na technická zabezpečení. Před pořízením takové technologie je ideální poradit se s odborníky. Kontakt s nimi by vám měla zajistit firma, od které jste si technologii vybrali,“ vysvětluje Tomáš Ondra z portálu Vodárenství.cz.

Dešťovka je pro své vlastnosti vhodná i na zavlažování zahrady. Stačí mít velkou nádrž na vodu, do níž ji nachytáte. Na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou můžete v určitých oblastech ČR dokonce získat finanční příspěvek z dotačního programu Dešťovka.

Šetřete vodou i o víkendu na chalupě

Pokud vlastníte bazén, vyšší spotřebě vody se v létě jen těžko vyhnete. I v tomto případě ale můžete uspořit. Bazény zapuštěné do země nepotřebují měnit vodu každý rok. Při správné péči, zabraňování vstupu nečistot a kvalitnímu zazimování jde část vody na jaře přefiltrovat a použít znovu.

Pořídit si můžete i solární sprchu. Černý vak se umístí na slunné místo a na sklonku dne si můžete dopřát příjemnou sprchu, kterou ohřály sluneční paprsky.

Pokud chcete mít pod kontrolou i spotřebu vody na zahradě, jsou vhodné ruční rozprašovače, u kterých ovládáte průtok vody z hadice pohybem ruky.

Autor: Redakce Okolobytu.cz