Správný vodoměr ušetří vaše peníze

Spotřeba vody patří mezi často diskutovaná témata. Jak získat co nejpřesnější informace o spotřebě a přitom co nejvíce zamezit jakýmkoliv nelegalním manipulacím? V mnohém vám může pomoci správný výběr vodoměru. Na českém trhu najdete velké množství přístrojů pro měření spotřeby vody. Ne každý vodoměr je přitom kvalitní a přesný. Hlavním kritériem výběru by proto neměla být cena, ale technické parametry měřidla.

Používejte měřidla od prověřených výrobců

„Obecně lze říci, že bez ohledu na konstrukční provedení neexistuje vodoměr, který by nebylo možné nelegálně ovlivnit. Kvalitní zařízení a správně provedená montáž ale dokáže podvodníkům znatelně ztížit život. Při výběru vodoměru je dobré preferovat renomovaného dodavatele, vodoměr by měl být antimagnetický a musí mít i současnou evropskou homologaci,“ radí Karel Hajman ze společnosti Enbra.

Nedůvěřujte slepě obchodníkům, zaměřte se na normy a homologace

Mnoho dodavatelských firem na svých internetových stránkách nabízí různé vodoměry, které podle jejich slov není možné ovlivnit. Spíše než různá neověřená tvrzení obchodníků mají mnohem větší vypovídací hodnotu informace o tom, jaké normy dané měřicí zařízení splňuje. Kvalitní vodoměr by měl odpovídat normě ČSN EN 14154, která mimo jiná podstatná kritéria také přesně specifikuje ochranu měřidla před vnějším magnetickým polem. Dodavatel by měl též doložit, že daný vodoměr prošel zkouškami v některém z autorizovaných metrologických středisek a vyhovuje současným náročným požadavkům jak z hlediska přesnosti měření, tak i v odolnosti proti nelegálnímu ovlivnění. Používejte rovněž pouze vodoměry, které mají příslušná evropská typová schválení.

Autor: Redakce Okolobytu.cz