Stanovy SVJ – zaregistrovali jste tyto změny?

Plánujete změnu stanov?

Plánujete změnu stanov? | Foto: 123rf.com

Základním kamenem pro bezchybné fungování každého SVJ jsou stanovy. Dříve byly při tvorbě stanov společenství nápomocny vzorové stanovy vydané nařízením vlády. Nová právní úprava však již nic takového neposkytuje, a to přináší těžkou hlavu nejednomu společenství. Je ale možné se na situaci podívat i z druhé strany - jako na příležitost přizpůsobit nové stanovy činnosti konkrétního SVJ.

Stanovy více na míru potřebám jednotlivých SVJ

Nový zákon totiž umožňuje autonomní postup a tak mohou SVJ stanovy kreativně přizpůsobit své dlouhodobé praxi,“ uvádí Ondřej Preuss, advokát z webu právních služeb www.dostupnyadvokat.cz. „Jelikož jde o poměrně složitý proces, rozhodli jsme se SVJ vyjít vstříc a připravili jsme pro ně nový balíček právě ke změně stanov,“ vysvětluje Ondřej Preuss v návaznosti na skutečnost, že do konce roku 2016 musí upravit své stanovy a doručit je příslušnému obchodnímu rejstříku většina SVJ. O něco dříve, a to do konce roku 2015, je musí změnit ta, jejichž název neobsahuje slovo „společenství vlastníků“, ale pouze „společenství“.

Dostupnyadvokat.cz nově spouští Právní servis na míru

Portál Dostupnyadvokat.cz spouští od září 2015 novou službu zaměřenou výhradně na právní servis pro společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Služba pokrývá celý „život“ společenství vlastníků či bytového družstva. Zahrnuje totiž balíček „založení“, „sepsání či kontrolu stanov“, přípravu či revizi domovního řádu, rejstříkovou změnu, ale i obecné poradenství pro SVJ a BD pro řešení jakéhokoliv problému (viz http://dostupnyadvokat.cz/svjabytovadruzstva.html).

Autor: Redakce Okolobytu.cz