Státní podpora: jakou pomoc může využít jednotlivec?

Rozličné životní situace vyžadují odlišný typ pomoci a týká se to i státních podpor – na tu v různé podobě dosáhne jak ten, kdo chce například koupit nemovitost, tak i člověk, kterému se zrovna nedaří a potřebuje přispět na nájemní bydlení. Jaké formy podpory mohou využívat jednotliví občané?

Je vám do 36 let?

Uvažovali jste někdy poslední dobou o tom, že byste například potřebovali opravit střechu či omítku vašeho domu nebo že po rekonstrukci volá koupelna vašeho bytu? Jenže nevíte, kde na takovou rekonstrukci vzít peníze a obáváte se, že půjčka od banky bude drahá?

Řešení vám nabízí stát – ideální pro podobné případy je levná půjčka v rámci programu Úvěr 150, který je určen na modernizaci a opravu bytů a rodinných domů. Zájemci musí splňovat věkových limit 36 let, pak mohu získat půjčku na deset let s pevnou splátkou 1380 korun na měsíc a nízkým dvouprocentním úrokem, fixovaným po celou dobu splácení.

Úsporná řešení pro rodinné domy

Pokud chcete investovat například do zateplení svého rodinného domu, můžete využít program, které nabízí Státní fond životního prostředí – jde především o běžící dotační program Nová zelená úsporám – podporu lze využít i na výstavbu nízkoenergetického rodinného domu a podobně.

Státní fond životního prostředí poskytuje i takzvané kotlíkové dotace na výměnu starého topení za nové, které vyhlašuje postupně pro jednotlivé kraje.

Stát podporuje i lidi, kteří si chtějí koupit nemovitost, ať už by či dům – jde jednak o podporu hypoték pro mladé do 36 let a pak pro daňové úlevy na hypotékách, kdy si lidé mohou od daňového základu odečíst zaplacení úroky až do výše 300 tisíc korun ročně.

Sociální dávky v tíživé životní situaci

Pomoc lidem, kteří mají potíže s tím, aby své bydlení vůbec zaplatili, poskytuje ministerstvo sociálních dávek prostřednictvím státní sociální podpory. Má dvě základní podoby:

  • Příspěvek na bydlení – státní sociální podpora
  • Pomoc v hmotné nouzi

Peníze mohou chybět i v případě živelních katastrof, jakou jsou povodně – stát nicméně myslí i na tyto situace a Státní fond rozvoje bydlení nabízí povodňové programy, kterými reaguje na aktuální problémy tohoto typu.

I jednotlivci mohou opravovat bytové domy s půjčkou od státu

Zvláštní kategorii pak představují jednotlivci, kteří mají ve vlastnictví celé bytové domy nebo se chystají takové domy stavět. Ti mohou využívat stejných forem podpory, jako ostatní vlastníci bytových domů, tedy například obce nebo firmy.

V úvahu připadá například oblíbený program Panel 2013+, v jehož rámci Státní find rozvoje bydlení poskytuje úvěry s nízkým úrokem na revitalizaci panelových i cihlových bytových domů. Mohou využít také úvěry určené na výstavbu nájemního bydlení od stejného poskytovatele, či až padesátimilionové úvěry z jeho dalšího programu nazvaného JESSICA, který slouží k revitalizaci bydlení ve vybraných deprivovaných zónách.

Přehled veškerých poskytovaných státních podpor Zdroj: Portál o bydlení

Autor: Redakce Okolobytu.cz