Stěhování. Víte, co byste měli v novém bytě udělat nejdříve?

Stěhování. Víte, co byste měli v novém bytě udělat nejdříve?

Foto: 123rf.com

Pokud jste po někom koupili byt, určitě víte, co to obnáší. Při prohlídce jste důkladně zmapovali každé zákoutí, a přesto jste spoustu nedokonalostí úplně přehlédli? Není se čemu divit, s nábytkem celý prostor vypadá úplně jinak. Poradíme vám, jak zamaskovat stopy předchozích majitelů, a efektivní systém, na co se při úklidu nového bytu zaměřit.

Klíče, kam se podíváš?

Po nastěhování je naprostým základem výměna zámku. Ať byli bývalí majitelé sebemilejší, nikdy nevíte, kolik duplikátů vašich klíčů si ponechali. Navíc vstupní dveře jsou podle policejních statistik nejčastějším místem, kudy se do vašeho bytu bude pokoušet dostat zloděj. Vysoký stupeň ochrany nabízí například cylindrická vložka TOKOZ PRO 300 s olivou. Díky novému systému otočných stavítek poskytuje 100% ochranu proti takzvaným tichým zlodějským metodám, jako je bumping a planžetování. A k čemu ta oliva? Pomocí olivy můžete zamknout dveře zevnitř jako standartním klíčem. Když olivu ještě povytáhnete, tak se stavítka v zámku popřehází a zamezíte tak odemknutí dveří třeba ztraceným klíčem. Standardně je vložka dodávána s pěti klíči a bezpečnostní kartou, která brání nežádoucímu kopírování klíčů.

Zejména pokud je byt v přízemí, nebo jsou jiné důvody k vyšší opatrnosti, měli byste měli zvážit, zda nebude výhodné investovat i do alarmu.

Určitě vymalujte

Dalším krokem je malování. Jednak se zbavíte oprýskaných zdí, ale také se v místnostech díky výběru vlastních barev budete cítit více jako doma. Je dost možné, že se po svých předchůdcích dočkáte nemilého překvapení v podobě nechtěně obarvených okenních rámů a pokapaných parapetů. Parapety nejprve co nejlépe vyčistěte univerzálním čističem Dr. Devil, který se hodí na všechny omyvatelné plochy. Pak je můžete natřít speciální barvou, která zbylé nedostatky překryje. S okenními rámy to bude složitější. Na plastová okna nemůžete vzít ředidlo, poškodili byste je. Nejlépe vám to půjde hadříkem a vodou s čisticím saponátem, přesto to bude dřina. Mnohem lepší je při malování věnovat více času pečlivému oblepení oken i podlahy igelitem. Po akci jej jednoduše vyhodíte a úklid bude bleskový.

Čeká vás důkladný úklid koupelny a kuchyně

Po malování se můžete vrhnout na úklid sanitární keramiky a vybavení v koupelně i kuchyni. Místo obvyklých čisticích prostředků můžete zaschlé nečistoty, plíseň a mikroby vyčistit párou. Parní čistění je účinné a šetrné ke všem povrchům v domácnosti, protože nevyužívá žádnou chemii.

„Párou se zbavíte nejen bakterií, ale i vodního kamene, mastnoty a dalšího špatně odstranitelného znečištění. Mikroskopicky malé částečky páry uvolní silně ulpívající nečistoty a navíc proniknou i do těžko přístupných míst. Díky tomu důkladně vyčistíte zašedlé spáry mezi dlaždičkami, usazenou mastnotu na digestoři nebo zanesený sprchový kout,“ radí Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher.

V jakém stavu je podlaha?

Než nastěhujete nábytek, je dobré promyslet, zda nevyměníte podlahu. Jsou-li v bytě staré parkety, nechte je prohlédnout, zda nepotřebují renovovat. Starší laminátové podlahy, pokud jsou už více poškrábané, je většinou dobré vyměnit. Navíc jsou poměrně hlučné a pokud nevíte, zda byla při jejich pokládce dodržena všechna opatření ke snížení kročejové hlučnosti, mohla by taková podlaha už od počátku vašeho bydlení narušit sousedské vztahy. Pokud si ji ponecháte, rozhodně nebude na škodu, když se v průběhu prvních týdnů bydlení zastavíte u sousedů pod vámi a optáte se, zda je z vašeho bytu neruší hluk kroků. Alespoň se seznámíte.

Můžete pochopitelně nechat položit i jinou podlahovou krytinu. Dobré vlastnosti i vyhovující zvukovou izolaci vám může nabídnout i opět moderní PVC – ovšem musíte zvolit kvalitní. Spokojeni budete také s linoleem, či vinylem. Pro delší výdrž podlahy nezapomeňte nábytek opatřit protiskluznými koncovkami.

Autor: Redakce Okolobytu.cz