Stěhujete se do nového bytu. Poradíme, co byste měli udělat nejdříve

Stěhujete se do nového bytu. Poradíme, co byste měli udělat nejdříve

Pokud jste po někom koupili byt, určitě víte, co to obnáší. Při prohlídce jste důkladně zmapovali každé zákoutí, a přesto jste spoustu nedokonalostí úplně přehlédli? Poradíme vám, jak zamaskovat stopy předchozích majitelů, a efektivní systém, na co se při úklidu nového bytu zaměřit.

Vyměňte zámek

Ať byli bývalí majitelé sebemilejší, nikdy nevíte, kolik duplikátů vašich klíčů si ponechali. Pro jistotu tedy vyměňte zámky.

Současně je nutné posoudit, zda bezpečnostním kritériím vyhovují i vstupní dveře do bytu. Rozhodnete-li se pro nové, při jejich koupi určitě není od věci zmapovat nabídky na trhu a vybrat variantu, která nejlépe odpovídá standardním bezpečnostním požadavkům. Volbou číslo jedna by proto určitě neměla být nejnižší cena.

Navzdory některým kaskadérským kouskům se většina zlodějů do našich bytů stále dostává hezky postaru – dveřmi. Přečtěte si také článek Jak vybrat bezpečnostní dveře.

Vymalujte stěny, vyčistěte povrchy

Dalším krokem je malování. Jednak se zbavíte oprýskaných zdí, ale také se v místnostech díky výběru vlastních barev budete cítit více jako doma. Je dost možné, že se po svých předchůdcích dočkáte nemilého překvapení v podobě nechtěně obarvených okenních rámů a pokapaných parapetů. Parapety nejprve co nejlépe vyčistěte univerzálním čističem, který se hodí na všechny omyvatelné plochy. Pak je můžete natřít speciální barvou, která zbylé nedostatky překryje. S okenními rámy to bude složitější. Na plastová okna nemůžete vzít ředidlo, poškodili byste je. Nejlépe vám to půjde hadříkem a vodou s čisticím saponátem, přesto to bude dřina. Mnohem lepší je při malování věnovat více času pečlivému oblepení oken i podlahy igelitem. Po akci jej jednoduše vyhodíte a úklid bude bleskový.

Nepřítel koupelny a kuchyně – jak odstranit mastnotu a usazeniny?

Po malování se můžete vrhnout na úklid sanitární keramiky a vybavení v koupelně i kuchyni. Tamní zaschlé nečistoty, plíseň a mikroby je nejlepší vyčistit párou. Parní čistění je šetrné ke všem povrchům v domácnosti, protože nevyužívá žádnou chemii. Teploty nad 80 °C totiž prokazatelně zahubí běžné bakterie. „Párou se zbavíte nejen bakterií, ale i vodního kamene, mastnoty a dalšího špatně odstranitelného znečištění. Mikroskopicky malé částečky páry uvolní silně ulpívající nečistoty a navíc proniknou i do těžko přístupných míst. Díky tomu důkladně vyčistíte zašedlé spáry mezi dlaždičkami, usazenou mastnotu na digestoři nebo zanesený sprchový kout,“ radí Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher.

Zaměřte se na podlahu

Než nastěhujete nábytek, je dobré promyslet, zda nevyměníte podlahu. Po přelomu tisíciletí byly velkým hitem plovoucí podlahy se zvukově-izolační vrstvou, nicméně v poslední době se lidé začínají vracet k linoleu. Nečekejte žádné zastaralé vzory minulého režimu. Nyní se vyrábí pěkné designové kousky, které vypadají velmi plasticky. Údržba lina i plovoucí podlahy je velmi podobná, stačí je lehce vytírat. Rozdíl je ve výdrži. Podlahu zatěžovat budete, i kdybyste nechtěli. U plovoucí podlahy se pak stává, že se na nejfrekventovanějším místě uvolní nášlapná vrstva (dřevěný vlys, či parketa) a lehce se hýbe. Pokud máte v bytě větší vlhko, taktéž raději zvolte lino. Poškrábat lze oba materiály, proto při stěhování nezapomeňte nábytek opatřit protiskluznými koncovkami.

Pokud se rozhodnete povrch neměnit, čištění proveďte podle typu podlahy.

Autor: Redakce Okolobytu.cz