Štěnice, švábi, blechy – kdo všechno bydlí s vámi, aniž byste to tušili?

Štěnice, švábi, blechy – kdo všechno bydlí s vámi, aniž byste to tušili?

Foto: 123rf.com

Setkání s Vojtěchem Šmídou provozující deratizační a dezinsekční společnost vám na dlouhou dobu utkví v paměti. Jeho oborem je naše ochrana před veškerou havětí, kterou možná doma máme, ale rozhodně o to nestojíme. Neříkejte, že vás se to na sto procent netýká. Podobně zaskočených majitelů bytů už viděli zaměstnanci společnosti desítky.

Přinést si je můžeme prakticky odkudkoliv

Zakládáte si na tom, že máte stále dokonale čisto a naklizeno? A teď si představte, že i přesto můžete mít doma štěnice, blechy nebo i rusy. Je to dokonce běžnější, než byste mysleli. Problém je, že si jich všimneme až s větším časovým odstupem, kdy už máme opravdu problém.

Jestli si myslíte, že se nepohybujete v prostředí, odkud byste si mohli přinést štěnice, jste na velkém omylu. Stačí, abychom si v dopravním prostředku položili svou tašku nebo zavazadlo na sedadlo, stáli, nebo seděli v těsné blízkosti někoho jiného. Pokud by pocházel z prostředí se štěnicemi, je pravděpodobné, že nějakou může mít ve svém zavazadle nebo na oblečení. Štěnice se pak snadno může dostat k vám a domů. Osídlí si vás v divadle i v luxusním hotelu.

Blechy vám domů nejčastěji přinese váš psí nebo kočičí kamarád. Zapomeňte na obvyklý mýtus, že zvířecí blechy na člověka nejdou. Blechy můžete dokonce chytit i od jiného člověka, i když to není běžné.

V domácnosti se můžeme setkat také s jedním z druhů švábů – s rusem domácím. Domů si ho často nalákáme nepořádkem kolem kuchyňské linky a podobných míst. Podle Vojtěcha Šmídy, provozujícího portál Deratiz.cz, to ale nemusí být tak vždycky. Setkávají se s případy, kdy se rusi dostávají do bytu z jiných míst v domě.

Jak poznáte, že je máte doma?

Na prvním místě si posviťme na štěnice, protože právě ty jsou největší problém. Většina lidí nemá na jejich kousnutí alergickou reakci a v tom případě výskyt štěnic zjistíte, až když budou v bytě přemnoženy. Buď je uvidíte, nebo najdete na světlém ložním povlečení jejich trus či drobné stopy krve, pokud jste některou z nich v noci nevědomky rozmáčkli. To ovšem může být až za dva, tři měsíce, kdy počty štěnic už mohou jít do tisíců! Mimochodem, jejich nejoblíbenějším místem bude vaše lůžko, nepohrdnou ani hnízdem v nočním stolku, odkud to k vám mají jenom skok.

Přítomnost rusa poznáme až tehdy, kdy je vidíme pobíhat po bytě. Během dne jsou schováni v temných zákoutích a škvírách. Domácnost s blechami zase poznáme tak, že se domácí mazlíček často drbe a vykazuje známky stresu, majitel sám může být pokousaný na nohách a intimních partiích.

Jak se zbavit štěnic, švábů a blech?

Začneme od nejjednoduššího řešení – to jsou blechy. U nich je totiž vyloučeno, že by se z jednoho bytu mohly samy rozptýlit do dalších bytů. Při nízkém výskytu se lze zbavit blech vypráním všech textilií a častým luxováním. V případě silného zamoření je nutné spolu s odblešením psa nebo kočky ošetřit domácnost insekticidním postřikem.

Vyhubit štěnice a rusy je obtížnější zejména proto, že migrují do dalších bytů. Pozor – nemusí se jednat jen o bezprostředně sousedící byty. Aby byl dezinsekční zákrok opravdu úspěšný, je nutné jej provádět na zasažených místech současně. Bez součinnosti dotčených bytů se neobejdete.A to je často poměrně zásadní problém.

Pomůže vám dezinsekční firma

Zejména hubení štěnic a rusů by měl být úkol pro profesionální dezinsekční firmu. „Setkáváme se s tím, že si lidé nejdříve v drogerii nakoupí nějaké přípravky a pokoušejí se škůdce vypudit sami. Výsledkem je pouze to, že je rozeženou do okolí. Proto se po určitý čas domnívají, že se jim podařilo problém vyřešit,“ vysvětluje Vojtěch Šmída. Vaší krví nasátá dospělá štěnice přitom bez další potravy vydrží být někde v bytě schovaná až jeden rok!

Pro vyhubení škůdců můžeme využít služeb desítek firem. Dobrou poznáme tak, že bude mít v předmětu živnosti skutečně deratizační, desinsekční a dezinfekční služby. Nikoliv tedy úklidovou firmu, i když se i u nich s nabídkami podobných služeb můžeme setkat.

Jak to bude probíhat?

První telefonický kontakt s dezinsekční firmou pro vás bude znamenat řadu otázek směřujících ke zjištění co nejpřesnější podoby vašeho problému. „Zásadní je, aby nám volající nic nezamlčoval, a to platí i pro naši první návštěvu, kdy přijdeme na obhlídku zasaženého místa. Ještě předtím ale volající dostane první instrukce. Každý škůdce má určitou proceduru před zásahem, která by měla ještě před naším příjezdem proběhnout. Týká se především detailních pokynů pro formu vyprání textilií a luxování,“ popisuje postup Vojtěch Šmída. Podle informací a poznatků z místa je stanovena nejvhodnější forma zásahu. Po něm je nezbytné dodržovat další pravidla.

„U blech stačí pro jejich likvidaci jedna naše návštěva, u rusů je nutné ji jednou opakovat. Nejobtížnější je hubení štěnic, které jsou velmi odolné a postřik je nutné několikrát opakovat, aby byla zasažena všechna dorůstající stádia štěnice,“ dodává Šmída.

Informovat znamená pomoci ostatním

Je-li v našem bytě potvrzen výskyt štěnic nebo rusů, měli bychom informovat vlastníka domu, aby bylo možné provést preventivní prohlídku, případně zásah i v ostatních sousedících bytech. Jinak hrozí reálné riziko, že se sice v jednom bytě škůdci vyhubí, ale z dalších zasažených bytů se mohou i do vyčištěného bytu vrátit.

Autor: Redakce Okolobytu.cz