​Studené stěny a zima od podlahy. Zateplit byt můžeme i zevnitř

​Studené stěny a zima od podlahy. Zateplit byt můžeme i zevnitř

Foto: 123rf.com

Je váš dům v chráněné památkové zóně nebo máte jiný důvod, proč jej nelze zateplit zvenčí, jak je obvyklé? Možná i vy bydlíte nad nevytápěnými prostorami nebo u štítové stěny domu. Vyzkoušejte tipy na zateplení interiéru zevnitř. Některé můžete zkombinovat a ušetřit tak za vytápění ještě více.

Nejprve důležité upozornění: Pozor na vlhkost a plíseň!

Když se hovoří o vnějším zateplení, určitě vás napadne, jestli existuje i vnitřní zateplení interiéru. Ano, existuje. Je však třeba si uvědomit, že toto řešení by mělo být spíše nouzové a sahat bychom po něm měli až po důkladném zvážení. Naše snaha překrýt problémová místa a tak se zbavit chladu, musí být provázela správným řešením. Musíme si uvědomit, že tam, kde je chlad, může velmi snadno být i vlhkost a plíseň.

Pokud chladná místa pouze uzavřeme, vnitřní povrch ztratí přímý kontakt s teplým prostředím interiéru a stav se začne ještě více zhoršovat. Problém může být o to zásadnější, že postup vlhkosti a plísní nebude zpočátku patrný. Jistý však bude negativní působení jak na materiály, tak i na naše zdraví.

Předsazená stěna v interiéru

Zateplení interiéru neprovádíme plošně, ale zaměřujeme se na problémová místa. Vnitřní zateplení se snadno provádí například pomocí sádrokartonu, který slouží nejen jako izolant, ale plní i funkce estetické. Vhodný je například k zarovnání stěn, snížení vysokého stropu nebo zakrytí nevzhledné omítky. Vytvářet jim lze podhledové římsy se zabudovaným bodovým osvětlením a rozmanité obloukové příčky.

Sádrokarton se využívá jako předsazená stěna. Mezi původní stěnou a nově vzniklou ze sádrokartonu vzniká dutý prostor, díky kterému se zlepšují tepelně izolační i akustické vlastnosti celé stěny. V prostoru mezi stěnami je možné také vést elektro instalaci, vodu a odpady.

S ohledem na rizika uzavření studených stěn pod izolantem se dobře osvědčily moderní materiály s difuzně otevřenou strukturou, které dokážou akumulovat vlhkost v ploše desky a ve správný okamžik ji odevzdávat zpět do interiéru. Napomáhají tedy zlepšit vnitřní mikroklima objektů s nízkou vlhkostí vzduchu v interiéru, aniž by této vlhkosti dovolili prostoupit do obvodového zdiva, kde by kondenzovala a mohla páchat škody.

Lepidla, stěrkovací hmoty a další prvky vždy volíme tak, aby byly kompaktibilní, ideálně z jedné řady stejné značky.

Termoizolační nátěry

Pro snížení prostoru tepla a zvýšení povrchové teploty stěn můžeme použít i termoizolační stěrky a nátěry, například z řady JUBOLIN Thermo. Obsahují speciální duté plnivo, jímž jsou mikroskopické kuličky naplněné plynem. Povrch plniva odráží teplo, plyn uvnitř tepelně izoluje. Zajišťuje tím úspory při vytápění a omezuje riziko vzniku plísní.

Pro lepší efekt vytápění

Nezakrývat topení je základní pravidlo jak nejefektivněji topit, když se ale zamyslíte, přijdete na to, že topení visí na stěně, kterou jeho jednou stranou přímo vytápíte. Tento problém může vyřešit fólie, která se instaluje za radiátor. Je vyrobena z hliníku potaženého izolační stěnou a dokáže odrazit až 80 % tepla, které by jinak bylo absorbováno stěnou.

Zamezte úniku tepla skrz okna a dveře

Z výzkumů vyplývá, že okny a dveřmi běžně uniká třicet až čtyřicet procent z celkových ztrát bytu. Pokud to je možné, vyměňte je za nové. Ale i se stávajícími nejste bez šance na zlepšení stavu. Řešením jsou termoizolační fólie. Jedná se o velmi jednoduché řešení, neboť fólii si můžete na okno připevnit bez odborné pomoci. Na okno připevníte oboustrannou pásku, ke které fólii přilepíte a nově vzniklý prostor mezi oknem a fólií tak vytvoří chybějící izolační vrstvu. Také dodatečným zatěsněním oken a dveří můžete ve velké míře nežádoucí úniky tepla odstranit. O velkou část tepla přicházíme pod parapety a okolo oken. Dále také popraskaný tmel okolo okenních tabulek bývá častým zdrojem úniku tepla. Těsnění v dřevěných oknech dokáže snížit únik tepla až o 50 %.

Pocit chladu

Důležitým faktorem je i náš osobní pocit a citlivost na zimu. Myslíte si, že na vás od oken táhne, ale přitom máte nová okna, která dostatečně těsní? Pomůžou vám záclony a závěsy, které nejenže zútulní interiér, ale dodají vám pocit, že jste proti chladu z oken chráněni. Dávejte ale pozor na délku textilií. Dekorační prvky oken by nikdy neměly zakrývat radiátor nebo jiné topné těleso.

To samé platí u podlah. Ten, kdo je zvyklý na koberce, tomu bude na plavoucí podlaze či parketách bez papučí chladno. Vybavte pokoje alespoň běhouny, které umístíte na nejfrekventovanější místo vašeho pobytu, nebo menšími kusovými koberci. Pocit většího tepla v interiéru navodíme také polštáři a přehozy

Autor: Redakce Okolobytu.cz