Termostatické hlavice – které jsou nejlepší a kolik s nimi ušetříme na vytápění

Termostatické hlavice – které jsou nejlepší a kolik s nimi ušetříme na vytápění

Foto: 123rf.com

Víte, že správnou regulací radiátorů v bytě můžete výrazně ušetřit na vytápění? Významným faktorem při úsporách energií je namontování termostatických hlavic na radiátory. Kontrolují teplotu v jednotlivých místnostech za vás a pomohou vám omezit spotřebu energie a tím i i ušetřit nemalé peníze. Většinou je možné termostatickou hlavici na radiátor i dodatečně namontovat.

Jak termostatická hlavice vlastně funguje? Na pochopení závisí i výše úspor

Fungování termostatu je postaveno na jednoduchém základu. Nejprve je nutné nastavit teplotu, kterou chceme v místnosti mít. Pokud je okolní teplota nižší než nastavená, termostat otevře ventil a do radiátoru začne proudit topné médium. Po dosáhnutí nastavené teploty termostat ventil uzavře. Teplotní výkyv v místnosti tak bude maximálně 2 °C.

Odhady na velikost úspor díky termostatickým hlavicím se liší, nejčastěji se uvádí, že regulační ventily s termostatickými hlavicemi mohou, podle zvoleného typu, ušetřit 5 – 15 % energie.

Pozor, není nutné v chladné místnosti nastavovat co nejvyšší teplotu, aby se místnost rychleji vyhřála. Termostatický ventil je vždy otevřen naplno, dokud nedosáhne požadované teploty. Pokud nastavíte vyšší teplotu, znamená to, že bude radiátor hřát delší dobu.

Jak správně umístit termostatickou hlavici?

Pokud máte na topení obyčejné ventily, radiátor při nastavení určitého průtoku topí stále stejně bez ohledu na okolní teplotu. V místnosti pak může být velice chladno, nebo naopak přetopeno. Naproti tomu termostatická hlavice reaguje na okolní teplotu a na tomto základě otevírá nebo zavírá ventil, díky čemuž je v místnosti udržována stále stejná teplota.

Termostatické hlavice se hodí na každý teplovodní radiátor s termostatickým ventilem. Nezáleží na tom, jestli se nachází v bytě s dálkovým teplovodem nebo v rodinných domcích s lokálním topeništěm. Není ale vhodné umisťovat termostatické hlavice do místnosti s prostorovým termostatem. Kdyby totiž byla na hlavici nastavena nižší teplota než na pokojovém termostatu, ten by stále hlásil, že je třeba topit.

Podmínkou správného fungování a dosažení požadované teploty i úspor je, aby byla otopná soustava správně vyladěna. Musí být provedeno hydraulické vyvážení topného okruhu – radiátory musí mít dostatečný výkon a také by měl být správně nastaven průtok jednotlivými radiátory.

Zeptejte se odborníka

Často nám zasíláte své dotazy ohledně termostatických hlavic. Otázky na dané téma zodpověděla Ing. Veronika Malátová ze společnosti Elektrobock CZ s. r. o.

Jak bychom měli termostatické hlavice vybírat?

Nejdříve bychom se měli zamyslet nad svým časovým harmonogramem, kolik času trávíme v bytě, jakou tepelnou pohodu chceme mít, pokud jsme doma a zda si přejeme mít teplotu v bytě stále pod kontrolou. V současné době existují tři hlavní typy termostatických hlavic:

  • manuální
  • digitální
  • bezdrátové

Nejlepší srovnání je uvést příklady z praxe

Při použití manuální hlavice ráno vstáváte do studeného bytu nebo naopak do přehřátého bytu. Vše záleží na tom, jak moc chcete šetřit. Pro úspory musíte myslet na stálé obcházení radiátorů a ruční ovládání hlavic v celém bytě.

Digitální hlavice vám nabízí vyšší komfort. Nastavením týdenního teplotního programu do hlavice nemusíte přemýšlet o ovládání hlavic, ty pracují samostatně bez vašeho zásahu. Když ráno vstáváte hlavice Vám předem zatopí, při odchodu do zaměstnání naopak hlavice automaticky omezí vytápění v místnosti. Před Vaším příchodem hlavice automaticky zatopí, a v noci opět omezí teplotu v místnosti k pohodlnému spánku a tím snižuje spotřebu energie.

Bezdrátové hlavice ve spojení s centrální jednotkou již nabízí nejen automatickou regulaci teploty v místnosti, ale i možnost sledovat teplotu místností přes internet a mobilní telefon.

Dále je nutné před výběrem hlavice prověřit typ ventilu u radiátoru (popřípadě vybrat redukci), umístění radiátorů (zda je dostatek místa u ventilu pro vybranou hlavici a zda není radiátor zastíněn, poté musíme uvážit i použití externího čidla pro přesnější měření aktuální teploty).

Chcete se na něco ohledně termostatických hlavic zeptat odborníka? Napište nám na info@okolobytu.cz. Další nejčastější otázky a odpovědi pro vás zpracujeme v nejbližší době.

Autor: Redakce Okolobytu.cz