​Topná sezóna definitivně končí. Co bychom právě nyní měli udělat?

​Topná sezóna definitivně končí. Co bychom právě nyní měli udělat?

Foto: 123rf.com

Dnešním dnem definitivně končí zimní topná sezóna. Vytápění v bytě i v domě si po měsících věrných služeb zasluhuje letní odpočinek. Přitom právě nyní nadchází důležitý čas, kdy se bude rozhodovat o tom, jaké teplo - a zda vůbec - na nás s nástupem podzimu bude čekat. Co bychom rozhodně neměli odkládat?

Zvažte, zda platíte dostatečné zálohy

Zaskočil vás letos nedoplatek za teplo? V první řadě zrevidujte, zda jste s teplem, vodou a energiemi nezacházeli příliš rozmařile. Nebylo by možné spotřebovat méně teplé vody? Nepřetápíte a přitom současně nevětráte? Nejste-li si plýtvání vědomi, nepříjemného překvapení v příštím rozúčtování zabráníte zvýšením zálohových plateb. Rozhodně je příjemnější mírný přeplatek, než prázdná peněženka.

Otevřete termohlavice na radiátorech

Možná i vy jste už před několika týdny vypnuli radiátory. Teď naopak otevřete termohlavice na nejvyšší výkon. Žádných výdajů se obávat nemusíte, protože topná sezóna byla ukončena. „Otevření termohlavic zabráníte letnímu „zatuhnutí“ termoregulačních ventilů a s příchodem nové topné sezóny vám hned od prvních okamžiků budou moci opět dobře sloužit,“ vysvětluje Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Můžete naplánovat výměnu radiátoru

Moderní radiátory na rozdíl od starých litinových článkových daleko rychleji a efektivněji reagují na tepelné změny a nedochází k přetápění. Jednoduchou výměnou starého litinového radiátoru za nový deskový, takzvanou klasiku, můžeme ročně ušetřit 20 – 30 % výdajů za teplo.

I když se v řadě informací, zejména na internetu dozvíte, že si o výměně radiátoru v bytě můžete rozhodnout sami, není to pravda. O záměru je vždy nutné předem informovat vlastníka domu a vyžádat si jeho souhlas. Pozor, ani u SVJ, kde jsou byty ve vlastnictví, není možné tento typ změny provádět bez součinnosti výboru SVJ. V první řadě budete potřebovat vypustit vodu z příslušné stoupačky, a i když budete výměnu radiátoru provádět mimo topnou sezónu, měli byste o tom zástupce SVJ informovat. V obou případech je dobré rovnou připojit informaci o technických parametrech nového radiátoru, který budete měnit. To je důležitý údaj. Podle technických parametrů, zejména výkonu radiátoru, je nutné posoudit, zda vaše výměna nemůže mít vliv na celkovou vyváženost otopné soustavy domu – tedy na rovnoměrné vytápění pro všechny byty. SVJ by též mělo nechat odborníkem přepočítat otopnou soustavu, zda nedojde k jejímu ovlivnění.

Co může pro nižší výdaje za teplo udělat vlastník domu?

Pokud se v průběhu léta chystáte dům zateplit, ještě před začátkem nové topné sezóny nezapomeňte s dodavatelem tepla dohodnout přepočet odběrového diagramu. Dům po zateplení totiž spotřebuje méně tepla a je zbytečné je nadále odebírat, když i tady můžete ušetřit – a navíc bez jakýchkoliv souvisejících výdajů.

Další úspory získáte regulací otopné soustavy. Také ona byla nastavena na původní vyšší nároky domu na teplo. I když vám náklady na vytápění už klesly zateplením a výměnou oken, díky optimalizaci vytápění je možné spotřebu snížit o dalších 20-30 %.

Je-li vaše otopná soustava starší více jak 20 let, je vhodné ji nechat pročistit. Chemické čistění zprůchodní radiátory od letitých nánosů usazenin a nečistot a tím výrazně zlepší přenos tepla. „Podle našich zkušeností díky vyčištěným rozvodům a radiátorům může každý byt ušetřit až 20 % nákladů na vytápění. Doporučujeme ale vybírat zkušené firmy, používající chemické prostředky, které garantují nepoškození termohlavic, rozvodů, ani starých litinových radiátorů. Poradit s výběrem by vám měl i váš správce nemovitostí,“ doporučuje vhodný postup Ing. František Coufal, ředitel Bytového družstva Pragostav, správa nemovitostí.

Vyměňte starý plynový kotel za kondenzační

U domů, které jsou vytápěny plynovými kotli, je dobré zkontrolovat jejich stav. Staré plynové kotle, z nichž mnohé jsou už výrazně za hranicí své životnosti, jsou pro dnešní podmínky už ekonomicky zastaralé. Proto je měníme za moderní kondenzační kotle.

Jejich největší předností je vysoká účinnost, která díky zpětnému využívání kondenzátu dosahuje účinnosti nad 100 %. „Díky výměně za kondenzační kotel ušetříte až 30 % nákladů na vytápění. U některých domů, kde jsme prováděli výměnu za kondenzační kotel a měli jsme možnost průběžně sledovat měnící se náklady, dosahují reálných úspor až 50 %,“ potvrzuje specialista na kondenzační kotle Jakub Rous z Pražské energetiky (PRE)a upozorňuje i na další výhodu moderních kondenzačních kotlů. Jestliže budete pouze měnit kus za kus, výrobci se přizpůsobili původním umístěním spalinových cest a není nutné upravovat rozvody.

I na výměnu kotle by měl být zpracován projekt. Zohledňuje tepelné ztráty domu a další faktory, díky nimž bude možné zvolit takový kotel, který bude svými parametry zaručovat dostatečný výkon při optimálním ekonomickém provozu.

Zkontrolujte izolace ležatých rozvodů

V rámci letní revize se zaměřte také na ležaté rozvody teplé vody, které jsou často podceňovaným místem úniků tepla. Věděli jste, že díky nedostatečné tepelné izolaci ležatých rozvodů můžete přicházet až o 5 % nákladů na vytápění a ohřev vody, které ovšem zaplatíte stejně tak, jako byste je využili pro vytápění vašeho bytu? Jednoduchou kontrolu získáte pomocí termovizního měření. Kvalitní izolace ležatých rozvodů přitom nepatří mezi náročné akce, a to ani finančně.

Autor: Redakce Okolobytu.cz