Topná sezóna se blíží – nezapomněli jste na kontrolu termostatických hlavic?

Topná sezóna se blíží – nezapomněli jste na kontrolu termostatických hlavic?

Foto: 123rf.com

Proč bychom měli termostatické hlavice před začátkem topné sezóny kontrolovat? Od konce poslední topné sezóny s nimi přece nikdo nemanipuloval a když fungovaly v březnu, není důvod, proč by to v září mělo být jinak. Přesto se naší nedbalostí či neznalostí můžeme připravit až o 20 % úspor, které mohou plně funkční termostatické hlavice přinášet.

Termohlavice chtějí v létě volnost

Termostatické ventily výrazně přispívají k úsporám nákladů na teplo. Díky svému mechanismu totiž automaticky regulují teplotu v místnosti v předem nastaveném rozmezí. Vhodnou regulací může termostatický ventil snížit náklady na vytápění místnosti o 10 až 20 %. V létě, kdy topení v domě či bytě nepracuje, je ale dobré věnovat termostatickým ventilům odpovídající péči.

„Aby termostatický ventil spolehlivě a dlouho fungoval, je důležité jej během léta nechat otevřený. Pokud mimo topnou sezónu ventil na dlouho uzavřete, zbytečně se namáhá jeho pružina a může dojít i k zatuhnutí regulační kuželky, případně k jejímu poškození a nutné výměně,“ popisuje drobnou, ale důležitou letní údržbu termostatických hlavic Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, servisem a instalací otopné techniky. „Ačkoli výrobci tuto informaci většinou v návodech neuvádějí, je dobré toto pravidlo dodržovat. Stačí po skončení topné sezóny obejít všechny radiátory a jejich termostatické ventily naplno otevřít. Ale i tomuto nezbytnému kroku se dá předejít pomocí instalace hlavic s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky,“ doplnil Karel Hajman.

Výrobci a dodavatelé většinou uživatele o nutnosti správné údržby termostatických hlavic informují jen minimálně. Jejich správná funkce je přitom pro optimální práci celého otopného systému v domě klíčová. Pomůže, když SV či správci umístí informace o správné údržbě ventilů a radiátorů třeba na domovní nástěnku..

Plánujete výměnu? Co byste měli vědět?

V případě přistoupení k výměně je nutno vědět, jaké máte termostatické ventily a jaké mají připojení. Ne všechny hlavice jsou totiž navzájem kompatibilní. Někteří výrobci však nabízejí hlavice s možností osazení na ventily i jiných výrobců,“ dodal Jan Kadleček ze společnosti Oventrop.

Autor: ENBRA