​Trávíte doma čas na internetu? Víte, jaká bezpečnostní rizika vám hrozí?

​Trávíte doma čas na internetu? Víte, jaká bezpečnostní rizika vám hrozí?

Foto: 123rf.com

Počítač a internet se dnes už staly samozřejmou součástí většiny našich domácností. Přes internet zadáváme platby, jsme na facebooku a využíváme i řadu dalších sociálních sítí. Velkým a stále velmi podceňovaným tématem je ochrana osobních údajů. Chraňte si svá data!

Kriminalita páchaná na internetu je dlouhodobě na vzestupu!

Stále větší přesun aktivit do online prostředí šetří jejich uživatelům čas a přináší velké možnosti, odvrácenou stranou je však kyberkriminalita. Právě na nejčastější trestné činy a jejich prevenci poukazuje projekt Safer Internet, jehož aktuálním tématem je ochrana osobních údajů.

Ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality z MVČR David Chovanec k tématu říká: „Zatímco celková kriminalita v Česku celkově klesá, kriminalita páchaná na internetu je dlouhodobě na vzestupu. Řešíme přibližně pět tisíc případů ročně, a to se jedná pouze o nahlášené případy.“

Jaké jsou nejčastější trestné činy?

Jedná se především o peněžní podvody a krádeže, trestné činy s extremistickým podtextem nebo přímo hackerské útoky. Z hlediska běžného uživatele internetu je zřejmě nejnebezpečnější neoprávněné nakládání s osobními údaji a pronásledování či kyberšikana. Zde jsou nejohroženější skupinou děti a dospívající. Z toho důvodu by měli být učitelé a především rodiče dostatečně o potenciálních rizicích informováni a měli by v této oblasti děti vhodně edukovat.

Jak chránit data vašich dětí na sociálních sítích?

Sociální sítě jsou většinou parketou mladších ročníků. Především děti však nemusí být dostatečně informováni o bezpečném využívání sociálních sítích. Často sdílí své citlivé údaje, fotografie a místo, kde se nachází. Hostem tiskové konference ke Dni bezpečnějšího internetu byla i Gabriela Csech, která vykonává ve společnosti Facebook Head of Policy pro region střední a východní Evropy. Ta upozorňuje na možnosti nastavení bezpečnosti u facebookových účtů, kdy je možné skrýt své osobní údaje. U dětí do 18 let by mělo platit u jejich profilu zvláštní opatření, díky kterému by jejich osobní informace měli vidět pouze jejich přátelé a nejsou viditelní ve vyhledávání. „Na každém profilu je možnost nastavení soukromí a bezpečnosti. Facebook také umožňuje uživatelům nahlásit nevhodný obsah či se s jakýmkoliv problémem obrátit na Centrum pomoci přímo na Facebooku,“ říká Gabriella Csech.

Důležité odkazy

Autor: Redakce Okolobytu.cz