Trendy i osvědčené tipy – osvětlení ukazuje své největší trumfy

Trendy i osvědčené tipy – osvětlení ukazuje své největší trumfy

Foto: Hornbach

Kde byste hledali mikrovlnný senzor? Máte pocit, že jsme si ze světa světla odskočili do kuchyně? Představte si, že mikrovlnný senzor patří k osvětlení a navíc nám může prokázat dobrou službu. Kromě milovníků technických vychytávek budou mít ze světelné exkurze radost i milovníci designu. A jestli byste chtěli všechno dohromady a ještě ušetřit za elektřinu, pak jsou aktuální trendy právě pro vás.

Pouhá funkčnost nám už u osvětlení nestačí

Světlo je klíčovým prvkem v interiéru, ne vždy se mu ale dostává dostatek pozornosti. Vhodně zvolené osvětlení je přitom designovým doplňkem, který dokáže přivést k dokonalosti i nevýrazný obývací pokoj, koupelnu či kuchyň.

Móda v osvětleních je dnes skutečně rozmanitá a neustále se vyvíjí. Z trhu postupně mizí klasické žárovky a nahrazuje je LED technologie. Ta designérům nabízí větší prostor pro kreativitu, a tak vznikla široká škála osvětlení, které interiéru dodají patřičnou noblesu. Světlo totiž nehraje v bytě jen funkční roli, ale je i důležitým designovým prvkem.

LED nikoliv na bruslení

LED technologie si našla svoje místo nejen v domácnosti, ale i v oblasti techniky či umění. Svoje prvenství mezi zákazníky si vydobyla zejména díky výhodám, které nabízí. Vyznačuje se nízkou spotřebou elektrické energie, vyšší účinností a dlouhou životností. Pokud při volbě osvětlení upřednostňujete LED zdroje, snížíte tak spotřebu elektrické energie v bytě minimálně o desetinásobek. Zároveň přeměníte více než 85 % elektrické energie na světelnou a led světla vydrží svítit v průměru až 50 tisíc hodin.

„V případě, že nechcete při placení účtů za spotřebu energie sáhnout hluboko do kapsy, vyzkoušejte novinku – LED zdroj s mikrovlnným senzorem. Při pohybu se automaticky zapne a svítí přibližně 20 vteřin,“ uvádí Zdenko Svoboda, odborník na osvětlení z projektových marketů Hornbach.

Bodová světla dožívají, dominuje industriální styl

Snad největší popularitu ve světě osvětlení dnes zažívá takzvaný „průmyslový styl“, který pracuje s jednoduchostí kovu a surovou krásou. Tyto ocelové prvky v kombinaci s minimem skla oceníte v skromně zařízeném bytě s čistými liniemi. Na bodová světla zapomeňte, svoje si už odžily. Aktuálně na trhu dominují stínidla v nadrozměrných velikostech, která jsou středobodem pozornosti. Dokonale doplňují velkou halu, ale když je zavěsíte nad jídelní stůl, dokáží podtrhnout i kouzlo kuchyně či jídelny.

Vlastnoručně připravené kousky jsou tento rok „in“ i u osvětlení

Pokud holdujete řemeslné výrobě, ideální volbou na zútulnění bydlení je výroba osvětlení z recyklovatelných materiálů. Můžete například použít zachovalou lampu po starých rodičích, kterou potáhnete moderní textilií ve svěžích barvách, doplníte úsporným LED zdrojem a originální kousek je na světě.

Víte, že osvětlení můžete mít i v pásech?

Pokud uvažujete o tom, jak byste mohli nápaditě a vkusně zesvětlit schody, chodby anebo kuchyňskou linku, sáhněte po LED pásech. „V rámci bezpečné domácnosti jsou LED pásky stále oblíbenějším doplňkem a lidé je využívají na osvětlení schodů či schodišť. Pásky se dají upevnit na stěnách podél schodů a manipulace s nimi je skutečně jednoduchá. Takovéto osvětlení působí příjemně zejména v noci, protože není potřebné rozsvěcovat stropní světla,“ vysvětluje Zdenko Svoboda z Hornbachu. Pásky dodávají bydlení moderní a útulnější podobu, ale jejich hlavní výhodou je bezpečnost.

Tip na závěr: Které a kam?

Osvětlení je neoddělitelnou součástí každého prostoru. Při jeho výběru je však podstatné, abyste místnost ladili v jednotném designu. K vintage nábytku proto nekupujte lampy v industriálním stylu. Různorodé provedení doplňků prostor rozbije a působí neuceleně, chaoticky a tedy i neútulně. Tlumené osvětlení volte v prostorech, ve kterých si chcete odpočinout.

Autor: Redakce Okolobytu.cz