​Tři pravidla, díky kterým budete mít i v malém bytě víc místa

​Tři pravidla, díky kterým budete mít i v malém bytě víc místa

Také přejdete přes byt rychleji, než lusknete prsty? Zmenšování velikosti bytů patří mezi celosvětové trendy – i když vy asi takovou informaci právě teď neoceníte. Určitě si říkáte, že alespoň pár metrů navíc by vám opravdu přišlo vhod. Designéři a dobří výrobci nábytku v tom ale mají jasno – za větší podlahovou plochu platit nemusíte a přesto budete i ve vašem malém bytě mít podstatně volněji.

Pravidlo 1: Vše potřebné v jednom pokoji díky správnému rozdělení zón

Garsonka je ideální bydlení pro jednoho, pokud však malý byt správně zařídíte, může nabídnout dostatek soukromí i více lidem. Základem je správné rozdělení bytu na jednotlivé zóny a jeho optické zvětšení. Myslete proto vždy na to, že v každém bytě bez ohledu na jeho velikost budete spát, vařit, jíst i odpočívat a jeho vybavení tomu přizpůsobte. „Jednotlivé zóny bytu nemusíte oddělovat příčkou nebo zdí. Postačí skládací paravan nebo závěs, který poskytne dostatek soukromí a lze jej přemístit dle potřeby. K oddělení spací části bytu můžete využít skříňku, která poslouží zároveň jako noční stolek,“ vysvětluje Petra Triščíková z e-shopu s nábytkem MT nábytek.

Optické zvětšení prostoru zajistí především světlá výmalba a vysoké stropy. Vhodné je také využití zrcadla a skla. Vsadit můžete například na skleněné obklady za kuchyňskou linkou nebo velké zrcadlo na skříni. Odvážnější pak mohou zvolit umístění zrcadla přímo nad postelí. Co byste si však měli odpustit je mnoho dekorativních prvků. Přílišné množství doplňků totiž v malém bytě vytváří dojem nepořádku.

Pravidlo 2: Rozměrné skříně poslouží k uložení oblečení, bot i sezónních věcí

Kvalitní skříň je základem každého bytu, u malého bytu to platí dvojnásob. Může se totiž stát jediným úložným prostorem, který budete mít k dispozici. Funkční skříni můžete věnovat klidně celou předsíň nebo jednu stěnu v bytě. „V ideálním případě skříň zabudujte do výklenku tak, aby v prostoru nezabírala moc místa. Při výběru myslete také na otevírání dveří skříně a vzhledem k úspoře místa volte raději jejich posuvnou variantu,“ radí Petra Triščíková dále. Při správném výběru se vaše skříň může proměnit v prostornou šatnu i botník. Věci, které používáte každý den, by měly být uloženy v dobře dostupných částech skříně. Pro sezónní oblečení pak využijte vrchní police.

Pravidlo 3: Do garsonky se hodí víceúčelový nábytek

Pro úsporu prostoru zkuste využít jeden kus nábytku pro více účelů. Problémy s místem na spaní vyřeší například zvýšené patro, které nezabere místo a splní svůj účel. Pod něj můžete umístit pracovní kout, nebo naopak sedačku pro odpočinek. Případně využijte volný prostor pro skříňku či designové krabice k ukládání menších věcí.

Na trhu je k dostání také celá řada rozkládacích sedaček, které jsou v dnešní době dostatečně kvalitní a umožňují plnohodnotný spánek i pro více lidí. Praktický přenosný rozkládací stůl zase můžete využít jak pro stolování s přáteli, tak pro pracovní povinnosti. Zajímavým a praktickým doplňkem jsou i taburety, které nabízí pohodlné sezení, ale zároveň ukrývají úložný prostor navíc.

Autor: Redakce Okolobytu.cz