​Tři tipy, se kterými budete mít i v nejmenší koupelně více místa

​Tři tipy, se kterými budete mít i v nejmenší koupelně více místa

Foto: JIKA

Ani u malé koupelny už nemusíte slevovat. Chybějící metry doženete efektivně a moderně. Problém není ani to, když různí členové rodiny mají na koupelnu odlišné požadavky. Chcete se třeba sprchovat? Ano. Nedáte dopustit na koupel ve vaně? Ani to není problém. I v malé koupelně se můžete roztahovat.

Trend malých koupelen dávno překročil hranice paneláků a běžně se s nimi setkáváme i ve většině novostaveb. Zásadní změnou však je, že koupelna není jen užitkový prostor a skladiště prostředků na úklid. Koupelna je stejně jako jiné místnosti obytnou součástí bytu, ve které trávíme dost času. Proto v ním potřebujeme mít vše důležité a ještě si ponechat pocit luxusu z volného prostoru.

Sprchový kout a vana v jednom

Při rekonstrukci je nejčastějším důvodem sporů volba mezi vanou a sprchovým koutem. Vyberte si některou z asymetrických van, které jsou navrženy tak, aby umožňovaly současně i sprchování. Proto mají plošší dno pro pohodlné stání. Výhodné je si současně pořídit i sprchovou zástěnu. Ideální je, zvolíte-li ji stejné značky, jako je vana. Tyto sety jsou navrhovány tak, aby zástěna skutečně dobře dosedala na hranu vany.

Asymetrický sprchový kout

Jestli opravdu nejste vanový typ, budete vybírat sprchový kout. Chcete-li pohodlí, ale bojujete s prostorem, také tady můžete vybírat mezi asymetrickými sprchovými kouty, které nejlépe šetří prostor. Do sprchového koutu lze zakoupit keramickou vaničku s protiskluzovým provedením. Pokud to výška podlahy umožňuje, elegantním řešením je sprchový kout bez vaničky, pouze s odtokovou mřížkou. Výplně sprchového koutu můžete mít se speciální povrchovou úpravou pro snadnější čištění.

Dostatek odkládacích prostor u umyvadla

Základním požadavkem, který řešíme u každého umyvadla, je odkládací prostor. Proto i zde výrobci navrhují u umyvadel širší boční plochy, případně nejrůznější asymetrická řešení. Jestliže v koupelně bojujete s místem, můžete zvolit umyvadlo delší, ale méně hluboké, aby zbytečně nepřekáželo. Hloubka kolem 40 cm je dostatečná pro používání umyvadla, přitom šetří místo.

V malé koupelně se dokonce nemusíte zříkat ani dvojumyvadla. Trh je nabízí například s šířkou 125 cm a hloubkou 38,5 cm. Získáte velkorysý keramický kousek, jenž skýtá dostatek komfortu i v úzké koupelně.

Umyvadla lze doplnit policí nebo skříňkou, či jen doplnit praktickým držadlem na ručníky. Sérii koupelnových skříněk je většinou možné kombinovat se střední nebo vysokou skříňkou a podtrhnout tak neotřelý design své nové koupelny. Koupelně sluší střídmost. Hladké plochy lakovaných skříněk bývají doplňovány designově jednoduchými úchyty.

Kde hledání prostoru dobře zvážit?

Možná i vy zvažujete, zda by v rámci rekonstrukce nebylo řešením pro získání více prostoru spojení toalety s koupelnou. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že tím ztrácíte z obou stran stěnu, kterou byste mohli dobře využít a umístit sem skříňky pro další úložné prostory.

Ve chvíli, kdy byt obývá početnější rodina, je propojení místnosti nepraktické. Vhodným řešením je spojení koupelny s toaletou v bytech, kde se nachází ještě další samostatná toaleta.

Autor: Redakce Okolobytu.cz