V kterých případech budete při převodu nemovitosti potřebovat znalecký posudek a kdy je zbytečný?

V kterých případech budete při převodu nemovitosti potřebovat znalecký posudek a kdy je zbytečný?

Foto: 123rf.com

Chystáte se koupit, či prodat byt, a už se ohlížíte po vhodném znalci, aby nemovitost ohodnotil? Tak to platilo dříve, ale dnes je situace jiná. Dříve byl nezbytný kvůli placení daně související s převodem. Dnes je postup odlišný a znalecký posudek již nebývá potřeba. O které situace se konkrétně jedná?

Kdy není znalecký posudek potřeba?

U nejběžnějších úplatných převodů bytů, rodinných domků, chalup, chat či garáží znalecký posudek již nepotřebujete.

Neznamená to však, že by se úřady změnily v naivní snílky. Stále mají jistotu, že je strany kupní smlouvy na nemovitost nepřechytračí.

Daň z nabytí nemovitosti se vypočte jako 4 % ze sjednané kupní ceny, ale jen pokud je kupní cena vyšší než 75 % ceny v daném místě obvyklé. To ověří pracovník finančního úřadu z cenových map a dalších podkladů, které jeho úřad nashromáždil.

A kdy může přijít vhod?

Pokud je však nemovitost, kterou prodáváte, z nějakého důvodu výjimečná (např. v extrémně špatném stavu s nutností rozsáhlé rekonstrukce), může být obvyklá forma prostého výpočtu daně z nabytí nemovitosti jako 4 % ze sjednané kupní ceny nevýhodná. Kupní cena je malá, ale okolní nemovitosti drahé, a tak je i vysoká daň. "Proto zákonodárce umožnil i alternativní určení daně. Můžete totiž postupovat jako dříve a nechat si udělat znalecký posudek (navíc si náklady na něj můžete ze základu daně odečíst). Pak se daň vypočítává jako dříve. Porovná se výše sjednané ceny ve smlouvě s cenou ve znaleckém posudku. Daň se opět hradí z vyšší částky," popisuje vhodnější řešení advokát JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., zakladatel projektu Dostupnyadvokat.cz.Autor: Redakce Okolobytu.cz