V programu Nová zelená úsporám mají vlastníci bytových domů největší zájem o příspěvky na zateplení

V programu Nová zelená úsporám mají vlastníci bytových domů největší zájem o příspěvky na zateplení

V říjnu loňského roku započal příjem žádostí kontinuální výzvy v programu Nová zelená úsporám (NZÚ), které majitelům rodinných domů na území celého Česka i bytových domů v Praze umožňují žádat o dotaci v libovolném čase do konce roku 2021. Začátkem června 2016 podané žádosti překročily částku jedné miliardy korun v dotační podpoře.

Příjem žádostí do průběžné výzvy pro rodinné domy odstartoval 22. října loňského roku. Jedná se o tzv. kontinuální výzvu, v rámci které je možné žádat o dotaci průběžně až do roku 2021. Majitelům rodinných domů nabízí dotace například na výměnu oken a dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy, přičemž jednotlivé typy opatření lze vzájemně kombinovat. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Nová zelená úsporám nabízí dotace pro majitele rodinných domů, ale finance mohou čerpat i vlastníci bytových domů na území hlavního města.

Mimopražští vlastníci bytových domů mohou čerpat stejně vysoké dotace jako pražští žadatelé v NZÚ na obdobná nízkoenergetická opatření z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který má v gesci Ministerstvo pro místní rozvoj,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Zároveň upozorňuje na to, že i výzva programu Nová zelená úsporám zaměřená na podporu bytových domů v Praze byla nastavena jako výzva kontinuální.

Zhruba tři měsíce od spuštění nové výzvy pro bytové domy evidujeme 150 žádostí s celkovým požadavkem podpory ve výši 115 milionů korun,“ komentuje aktuální výsledky Petr Valdman a dodává, že největší zájem je o příspěvky na zateplení v oblasti A.1 – tzv. mělká komplexní renovace s téměř 50% podílem na celkové podpoře.

Žadatelé o dotaci na nízkoenergetické úpravy bytových domů v Praze mohou podávat žádosti stejně jako vlastníci rodinných domů kdykoli do konce prosince roku 2021. Rovněž platí, že opatření lze realizovat na etapy. Po čerpání jedné dotace si tak klidně můžou zažádat o další.

Program Nová zelená úsporám běží od roku 2014 a během této doby bylo již proplaceno Státním fondem životního prostředí ČR 6262 žádostí na energeticky úsporné renovace rodinných a bytových domů téměř za 710 milionů korun.


Autor: Redakce Okolobytu.cz