Vánoční jmelí a jeho kouzla a čáry. Polibkem to jenom začíná!

Vánoční jmelí a jeho kouzla a čáry. Polibkem to jenom začíná!

Bez jmelí si mnozí z nás neumí Vánoce představit, ať už je důležitou součástí vánoční výzdoby nebo rituálem. Jmelí je ale zajímavá rostlina sama o sobě. Pojí se s ním také řada pověr. Kdy jindy bychom se o ně měli zajímat než právě v období Vánoc?

Jmelí plné protikladů

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Strom po třiatřiceti letech porazili a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů.

Jedovaté i léčivé

Protiklady potvrzuje jmelí i zde. Je jedovaté, avšak to nebrání využívání jeho předností ve farmacii. Pomáhá ke snižování krevního tlaku, proti arterioskleróze, využívá se k podpůrné léčbě některých nádorových onemocnění, pomáhá proti poruchám vegetativního nervového systému, má protirevmatické účinky a v řadě dalších případů. V kosmetice se výtažky z jmelí přidávají do krémů ke zklidnění podrážděné kůže. Účinný je i přípravcích proti nadměrné tvorbě lupů.

Jen málokterou jinou rostlinu provází tolik pověr

Pro své účinky i nezvyklý způsob růstu je jmelí po tisíciletí považováno za kouzelnou rostlinu. V antice mělo jmelí otvírat brány do podsvětí, proto se kladlo do hrobů. Keltští kněží používali jmelí jako lék proti otravám a neplodnosti a zažehnávali jím války, hladomory, krupobití i zlé duchy. Staří Galové věřili, že elixír ze jmelí jim dodává nadpřirozenou sílu.

K tradičním vánočním zvykům patří jmelí, zavěšené na dveřích. Místo vstupu do našeho domova nebylo vybráno náhodně – jmelí ve dveřích mělo bránit nezvaným návštěvám čarodějnic a zlých duchů.

Zavěšování jmelí je symbolem štěstí, které k vám teprve přijde. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc. Ženy pozor! Muži měli dovoleno políbit jakoukoliv dívku stojící pod jmelím a odmítnutí takového polibku znamenalo smůlu.

Jmelí je často přisuzována moc přivolat početí.

Na jmelí je pamatováno i ve snáři. Pokud se vám zdá o polibcích pod jmelím, znamená to lásku nebo brzkou svatbu v rodině. Je-li jmelí zelené, znamená štěstí, suché neštěstí. Kupovat ve snu jmelí nevěští nic dobrého, ale rozdávat jej znamená, že budete pomáhat potřebným.

Do domu přináší jmelí štěstí, odvahu a lásku. Má to ale jednu podmínku - nosí štěstí jen tomu, kdo je jím obdarován. Tady tedy opět platí, že štěstí si za peníze nekoupíš.

Je to jmelí, nebo ochmet?

Ve světě roste asi stovka botanických druhů jmelí, u nás však najdeme pouze jmelí bílé. Roste na jehličnatých a listnatých dřevinách a ve střední Evropě se objevuje především na akátech, lípách, habrech, jasanech, javorech, jeřábech, topolech, vrbách, borovicích a jedlích, ojediněle i na smrcích. Jmelí můžeme najít na jabloních, vzácněji i na ořešácích a meruňkách. Zajímavé je, že jednotlivé rostliny jmelí mají různý obsah látek podle toho, na jakém stromě rostou.

Jmelí je téměř nezničitelné, umírá až se svým hostitelem. Každý rok přibude jeho lodyze jedno rozvětvení. Jestli budete mít celou větvičku, můžete si tak snadno odhadnout jeho stáří.

Na dubech roste jmelí velmi podobná rostlina, nevýrazná, cizopasící dřevina ochmet evropský. Tento opadavý keřík dorůstá do kulovitých keřů až 3 metry v průměru, čímž se od jmelí dorůstajícího do 1,5 m liší. Také s ním se v rámci vánočních prodejů ovšem můžeme setkat.

Chtěli byste si jmelí natrhat sami?

V předvánočním období si můžeme jmelí koupit prakticky na každém rohu. Možná byste si rádi natrhali jmelí vlastní – čerstvé a košaté. Protože jmelí často roste ve výšce, může být sběr jmelí ale poměrně riskantní záležitost. Při neodborném zásahu navíc můžeme ublížit stromu. Proto majitelé lesů pouští do svých revírů jen zkušené sběrače, kteří stromům svým zásahem neublíží. Odborná práce vyžaduje zkušenosti a mnohdy i lezeckou techniku. Z těchto i bezpečnostních důvodu trhání jmelí v přírodě vyžaduje povolení. Je možné se ale domluvit s majiteli zahrádek a různých sadů, tam jsou navíc stromy výškově dostupnější.

Autor: Alice Navrátilová