Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

Foto: 123rf.com

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem už našemu organismu tolik pomoci nemůžeme. I když zvolíme pobyt v klimatizované místnosti, neznamená to, že jsme pro sebe udělali to nejlepší. Vedro nás vyčerpává, špatně spíme. Jak si můžeme doma pomoci, abychom letní vedra zvládli co nejlépe?

Některý organismus si s teplem poradí snadno, jiní tyto dny snášejí hůř. Přehřátý vzduch v místnosti způsobuje řadu nepříjemností, ale také nadmíru používání klimatizace nám příliš nesvědčí. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než šest stupňů Celsia.

Jaké nejčastější problémy nám při pobytu v přehřátých bytech hrozí?

Působení tepla na organismus vede především k rozšíření cév v kůži, ke zvýšení průtoku krve kůží, ke zvýšenému pocení a s tím související ztrátě tekutin, minerálů a ke zvýšené zátěži kardiovaskulárního systému. Proto je velmi důležité dodržovat pitný režim. „Zdravý jedinec se pomocí termoregulačních procesů vlastního těla při dodržování vhodného pitného režimu bez problémů vypořádá i s extrémními venkovními teplotami. Ohroženi jsou lidé nemocní, starší lidé nebo naopak děti,“ hodnotí situaci MUDr. Ladislav Bechník, praktický lékař a lékař pro pracovně-lékařské služby z kliniky Zámeček Malvazinky.

Chystáte si dát studenou sprchu?

„Během velmi teplých dnů je třeba omezit fyzickou námahu a volit vhodné oblečení,“ doporučuje MUDr. Ladislav Bechník a pokračuje: „Co se týká teploty vody ve sprše a teploty ochranných nápojů je třeba užívat zdravý rozum a nepřehánět ochlazování příliš studeným sprchováním či příliš studenými nápoji. V opačném případě se člověk vystavuje obdobným problémům jako při pobytu v příliš klimatizovaných prostorách.“

Hlídejte čistotu a nastavení klimatizace

I do našich domácností v dnešní době ve větší míře pronikají klimatizace. Často se však objevuje názor, že klimatizace není příliš zdravá pro náš organismus. Co na to říká lékař?

„Správně navržená a provozovaná klimatizace nezpůsobí žádné zdravotní problémy. Pokud je klimatizace nastavena tak, že je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou víc než 5-6 stupňů může tento teplotní rozdíl způsobit, při přechodu mezi jednotlivými prostředími, u citlivých jedinců se může objevit onemocnění dýchací soustavy nebo nepříznivé ovlivnění oběhové soustavy,“ přibližuje rizika MUDr. Ladislav Bechník.

Při nedostatečné údržbě se přístroje na úpravu vzduchu mohou stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů). V posledních letech byl zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. Chcete-li zdravotním problémům předcházet, dbejte na pravidelné čištění a výměnu filtrů klimatizační jednotky a nepřekračujte doporučený teplotní rozdíl.

Zajímají vás i další informace? Přečtěte si první díl seriálu o přehřívání interiéru: Vedro v bytě? Máme šest tipů, jak teplotu snížit!


Autor: Redakce Okolobytu.cz