Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

Foto: 123rf.com

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem už našemu organismu tolik pomoci nemůžeme. I když zvolíme pobyt v klimatizované místnosti, neznamená to, že jsme pro sebe udělali to nejlepší. Vedro nás vyčerpává, špatně spíme. Jak si můžeme doma pomoci, abychom letní vedra zvládli co nejlépe?

Některý organismus si s teplem poradí snadno, jiní tyto dny snášejí hůř. Přehřátý vzduch v místnosti způsobuje řadu nepříjemností, ale také nadmíru používání klimatizace nám příliš nesvědčí. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než šest stupňů Celsia.

Jaké nejčastější problémy nám při pobytu v přehřátých bytech hrozí?

Působení tepla na organismus vede především k rozšíření cév v kůži, ke zvýšení průtoku krve kůží, ke zvýšenému pocení a s tím související ztrátě tekutin, minerálů a ke zvýšené zátěži kardiovaskulárního systému. Proto je velmi důležité dodržovat pitný režim. „Zdravý jedinec se pomocí termoregulačních procesů vlastního těla při dodržování vhodného pitného režimu bez problémů vypořádá i s extrémními venkovními teplotami. Ohroženi jsou lidé nemocní, starší lidé nebo naopak děti,“ hodnotí situaci MUDr. Ladislav Bechník, praktický lékař a lékař pro pracovně-lékařské služby z kliniky Zámeček Malvazinky.

Chystáte si dát studenou sprchu?

Během velmi teplých dnů je třeba omezit fyzickou námahu a volit vhodné oblečení. Co se týká teploty vody ve sprše a teploty ochranných nápojů je třeba užívat zdravý rozum a nepřehánět ochlazování příliš studeným sprchováním či příliš studenými nápoji. V opačném případě se člověk vystavuje obdobným problémům jako při pobytu v příliš klimatizovaných prostorách.

Hlídejte čistotu a nastavení klimatizace

I do našich domácností v dnešní době ve větší míře pronikají klimatizace. Často se však objevuje názor, že klimatizace není příliš zdravá pro náš organismus. Co na to říká lékař?

„Správně navržená a provozovaná klimatizace nezpůsobí žádné zdravotní problémy. Pokud je klimatizace nastavena tak, že je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou víc než 5-6 stupňů může tento teplotní rozdíl způsobit, při přechodu mezi jednotlivými prostředími, u citlivých jedinců se může objevit onemocnění dýchací soustavy nebo nepříznivé ovlivnění oběhové soustavy."

Při nedostatečné údržbě se přístroje na úpravu vzduchu mohou stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů). V posledních letech byl zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. Chcete-li zdravotním problémům předcházet, dbejte na pravidelné čištění a výměnu filtrů klimatizační jednotky a nepřekračujte doporučený teplotní rozdíl.

Proti horku si pustíme větrák. I on nám ale může ublížit

Při nastavování klimatizace nebo větráku je proto třeba dbát na to, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu. Výsledkem může být bolest hlavy a zatuhnutí s následnou bolestí svalů, které jsou průvanu vystaveny, nejčastěji krční a šíjové, blokace příslušné části páteře i bolesti kloubů. Řešením je nezůstávat v přímém průvanu, buď proud vzduchu přesměrovat, nebo se sami přesunout z jeho přímého dosahu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz