Víte, na čem doma spíte? Jsou chyby, které tělo neodpouští

Víte, na čem doma spíte? Jsou chyby, které tělo neodpouští

Foto: Johann Malle

Zvyk je železná košile. U našeho lůžka by to ale platit nemělo. Jste přesvědčeni, že jste pro kvalitu vašeho spánku udělali maximum? Většina z nás se dopouští nejrůznějších, často i zásadních chyb!

Pět, sedm nebo snad deset? U matrace se jejím věkem nechlubte

Téměř polovina z nás neví, jak starou mají doma matraci, na které každý den usínají a vstávají. Téměř pětina si je ale jistá, že ji mají více než 3 roky. Každý dvacátý navíc spí na rozkládacím gauči. Zarážející je také, že až 17 % spí na proleželé matraci a více než 13 % lidí nepozná, jestli je jejich matrace proleželá. A ještě jeden alarmující údaj přinesla anketa Na čem Češi spí společnosti Johann Malle: Více než 21 % lidí je dokonce úplně jedno, na jaké matraci spí. Z toho mohou plynout zdravotní problémy a rozšiřující se civilizační nemoci jako je především nespavost. Ta je druhým nejčastějším zdravotním problémem populace, hned po nachlazení (vyplývá to z průzkumu Gfk).

Jak to s věkem matrace tedy je? Obecně platí, že čím kvalitnější matrace, tím déle vydrží. Průměrně kvalitní matrace vydrží kolem 10 let. Matrace z čistě přírodních materiálů pak i 25 let. O matrace je ale nutné se trochu starat a životnost jim prodlouží také svrchní podložka,“ radí Jakub Šoufek z Johann Malle.

Matrace ze syntetických materiálů nebo přírodních?

Rozšířený je názor, že matrace ze syntetických materiálů, jako jsou paměťové či líné pěny, jsou lepší než matrace přírodní. Je tomu přitom právě naopak. Přestože líná pěna patří mezi moderní materiály, které vyvinula v sedmdesátých letech NASA pro astronauty a později se začala používat na výrobu matrací pro pacienty, kteří byli dlouhodobě upoutáni na lůžko, jsou tyto matrace vhodné spíše pro lidi po operacích či pro starší lidi, protože zabraňují proleženinám. „Z dlouhodobého hlediska tak nejsou příliš vhodné pro denní používání, protože uzamykají tělo v lůžku a zabraňují jeho přirozenému pohybu během spánku a nedokáží ideálně odvádět nežádoucí vlhkost, nemluvě o brzké únavě tohoto materiálu a ztráty paměťové funkčnosti,“ varuje fyzioterapeut René Kacián.

Na přírodních matracích spí jen necelá 3 % z nás.

Naše priority se i u matrace mění

Až 10 % lidí je ochotno si za matraci připlatit, přitom je to ale právě cena, která je druhým nejčastějším rozhodujícím faktorem při pořizování matrace. Většina dotázaných volí matraci podle její tuhosti, následně přihlíží k ceně a k materiálům.Autor: Redakce Okolobytu.cz