Vlastní saunu můžete mít i v nejmenším bytě. Zvolte infrasaunu, nezabere více místa než jedna šatní skříň

Vlastní saunu můžete mít i v nejmenším bytě. Zvolte infrasaunu, nezabere více místa než jedna šatní skříň

Foto: http://www.sauna-levne.cz/

Pryč jsou doby, kdy si domácí sauny pořizovali jen movití majitelé rodinných domů. Saunu na míru si dnes může dovolit každý, kdo má v bytě volné místo o velikosti šatní skříně! Nejjednodušší sauna stojí kolem deseti tisíc korun. Těmto podmínkám ideálně odpovídají infrasauny. Kromě malých rozměrů mnoha lidem vyhovují především pro nižší teploty, které saunování v infrasuaně provází.

Máte rádi saunování, ale často skončíte na tom, že se vám nechce nikam cestovat? Představa saunování v pohodlí domova již nepatří jen do světa snů. Saunu v řádech několika tisíc korun si dnes můžete pořídit nejen do rodinného domu či na chatu, ale také do městského bytu. Její účinky oceníte především nyní, kdy teplota nestoupá výše než jen na několik stupňů Celsia. V českých domácnostech zatím vedou klasické finské sauny, do malého bytu se ale více hodí infrasauna.

Jaké má účinky?

Nejen v Česku si domácí sauny získaly oblibu díky prokázaným zdravotním účinkům. Pravidelným saunováním tělo otužíte a můžete zmírnit i projevy alergie. Pomáhá také proti celulitidě a podporuje hubnutí.

Díky tomu, že infračervené záření prohřívá organismus hluboko do svalové tkáně, můžete se v infrasauně saunovat již při teplotě okolo 50 °C. Toto prostředí nezatěžuje organismus, proto je vhodné i pro osoby s vysokým krevním tlakem. Protože infrasauna nevytváří vysokou teplotu ani páru, stačí v místnosti jen dostatečně větrat.

Infrasauna jako součást koupelny v paneláku

Infrasauna je ideální pro malý byt. Postačí vám prostor o velikosti šatní skříně a volná zásuvka. Infrasauna se vejde například do volného rohu v koupelně, umístit ji však můžete i do ložnice či na chodbu.

Saunu si dnes skutečně může dovolit každý, kdo o ni stojí. Málokdo však ví, že si na její koupi může vzít úvěr ze stavebního spoření, který je mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Za základní infrasaunu zaplatíte kolem 15 tisíc korun a na rozdíl od klasických saun ušetříte i za její provoz.

Máte více místa? Můžete se pustit i do finské sauny

Přes veškeré výhody a pozitiva infrasaun jsou mezi Čechy stále populárnější klasické finské sauny, kde se místnosti vytápí saunovými kamny na teplotu 60 až 110 °C.

O finské sauny mají zájem nejčastěji majitelé rodinných domů. Postavit si je ale nechávají i lidé z novostaveb nebo v rámci rekonstrukcí větších bytů.

Cena za navržení a instalaci se pohybuje okolo 150 tisíc korun,“ říká Michael Bäumel ze společnosti Saunahouse, která se zabývá výrobou a instalací saun. Cena se ale vždy odvíjí od parametrů konkrétní sauny. Neplatí stoprocentně přímá úměra, že čím menší prostor, tím levnější sauna. Pokud jsou prostory příliš malé nebo mají různě zkosené zdi, lidé si za saunu mohou naopak připlatit.

Sklo, kámen nebo cedr

V případě, že si saunu necháte vyrobit na míru, poraďte se nejprve s odborníky. Ti vám pomohou
s navržením a technici zkontrolují, jestli ve stavbě nic nebrání. Domácí saunu vám pak postaví
do několika dnů. Podle Michaela Bäumela se dnes při výrobě často používají kamenné a přírodní desky, oblibu si získává také LED osvětlení. V poslední době je největší zájem o vzdušné sauny, trendy jsou proto zejména prosklené plochy.Autor: Redakce Okolobytu.cz