Vloupání do bytu vás zasáhne více, než byste mysleli. S čím se budete také muset vyrovnat?

Vloupání do bytu vás zasáhne více, než byste mysleli. S čím se budete také muset vyrovnat?

Foto: Next

Nezvaná návštěva v bytě může probíhat podle nejrůznějších scénářů. Následky jsou ale podobné. V mnoha případech to překvapivě není ani ztráta hmotných věcí, která nás nejvíce zasáhne. Co se děje s naší psychikou a jak situaci nejlépe zvládnout?

Co řešíme nejdříve?

V souvislosti s vloupáním se v první řadě počítají hmotné škody a napravují nedostatky v zabezpečení vykradeného bytu či domu. Majetkové škody při vloupání jsou samozřejmě nepříjemné, ale často se mnohem hůře vyrovnáváme se ztrátou pocitu soukromí a bezpečí, který se nedá vyčíslit penězi,

Případů, kdy zloděj krade v bytě, ve kterém jsou současně i jeho majitelé, v poslední době přibývá. K vloupáním za přítomnosti obyvatel často dochází zejména v noci, kdy lidé většinou spí. Celkové trauma navíc ještě zhoršuje přímé setkání s pachateli, které je často i tváří v tvář.

Psychické trauma nastupuje v druhé vlně

„Jak se člověk s vykradením vyrovná, záleží na mnoha faktorech. Silnější osobnosti nebo rodiny, které žijí stmeleně, většinou reagují tak, že uklidí, rozhodnou se pro nové a lepší zajištění bytu, nakoupí si nové věci a snaží se vyrovnat s tím, že jim byly odcizeny i drahocennosti, jež nebude možné nahradit. Slabší jedinci, kteří žijí často osamoceně nebo senioři mohou reagovat velmi silně a může se u nich vytvořit posttraumatická stresová porucha, která jim následně značně komplikuje život. Trpí například poruchami spánku, kdy se jim ve spánku opakuje celá situace vykradení. Dále trpí úzkostmi, které mohou gradovat do nejrůznějších fobií, celkové sociální staženosti a nedůvěry k ostatním lidem,“ popisuje možné důsledky vykradení psychiatrička MUDr. Dana Dufková.

Jak vloupání do bytu nejlépe předejít?

Podle polohy bytu se až 90 % vniknutí uskutečňuje přes vstupní dveře, v nižších podlažích pak okny a balkóny. „Jediným skutečně účinným způsobem ochrany soukromí a majetku jsou kvalitní bezpečnostní opatření, ideálně v podobě certifikovaných bezpečnostních dveří minimálně ve III. třídě s vložkou a kováním alespoň ve stejné kategorii jako dveře samotné. V nižších podlažích je pak vhodné, okna či balkony zajistit bezpečnostními fóliemi nebo mřížemi,“ radí Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next. Pozor ale - sebelepší zabezpečení bytu nám nebude nic platné, pokud je nebudeme důsledně využívat. Pozor na naše obvyklé chyby - pootevřené okno ve snadněji dostupných bytech, nechávané otevřené vstupní dveře domu a podobně. Pamatujte, že zabezpečení vašeho bytu je tak kvalitní, jako je jeho nejslabší článek. A tím jsme často právě my.

Autor: Daniela Borská