​Výměna oken v zimě vám přinese hned několik výhod

​Výměna oken v zimě vám přinese hned několik výhod

Začala topná sezóna a u vás doma se objevil stejný problém jako vloni? Starými okny táhne a vám nezbývá nic jiného, než více topit. To se pochopitelně promítne i do vyúčtování. Je zbytečné čekat na vysoké výdaje. Výměna oken je možná i v zimě. Věděli jste, že je to dokonce i výhodnější?

Začněte šetřit náklady na topení ihned

Čekáním do jara jen prodlužujete dobu, po kterou máte zbytečně vysoké náklady na vytápění. Nekvalitní stará okna mohou za 40 až 50 % úniku tepla, což se v celkových nákladech za energii odráží v nemalé částce. „Výměna oken za nová, moderní, která velmi dobře udržují teplo v interiéru, se může pro někoho zdát jako velký jednorázový výdaj. Tepelné ztráty to však sníží o více než polovinu. To může v celkových nákladech na vytápění představovat až čtvrtinu nákladů.

Jak montáž v zimě probíhá?

Pokud venkovní teplota nepřekračuje -10 °C, neměl by být s výměnou oken problém. V zimních měsících se montáž provádí postupně po jednotlivých místnostech, kdy se samotný pokoj uzavře, okno se vybourá a okamžitě se osadí novým. Celá procedura trvá pouze několik desítek minut. Teprve po osazení nového okna se dělají další vnitřní práce. Teplota v místnosti se tedy nijak výrazně nesníží a nedojde k prochladnutí zdí. „Nemusíte mít vůbec obavy z kvality použitých materiálů při montáži, neboť ty odolají i desetistupňovým mrazům,“ říká Roman Kubálek ze společnosti Vekra okna

Využijte mimosezónní nabídky

Nejvíc výměn oken probíhá od jara do podzimu a v tomto období je často nutné na termín montáže čekat i několik týdnů. V zimních měsících, kdy firmy mívají méně práce, jsou termíny obvykle kratší. Rovněž mnoho dodavatelů v zimě nabízí na nová okna výhodné akce a slevy. I v tomto případě je ale důležité nenechat se zmást podezřele lákavými nabídkami a vybírat pečlivě. Neměli byste zapomínat ani na to, že správná montáž oken je stejně důležitá jako kvalitní okno a raději ji nechte na odbornících.

Co čekat po výměně?

Po výměně oken musíte počítat s tím, že budou lépe těsnit než stará okna, a nenechat se zmást tradičním mýtem, že vaše nová plastová okna „nedýchají“. Nezbytně nutné bude naučit se pravidelně větrat, aby se nadbytečná vlhkost z místností mohla dostávat ven, nekondenzovala v nejstudenějších místech pokojů, a nevznikaly tak plísně. Z hlediska úspory tepla je ideální v zimě krátké a intenzivní větrání několikrát denně. V místnostech s velmi vysokou vlhkostí, jako je kuchyně nebo koupelna, je vhodné používat i odsavače par.

Autor: Alice Navrátilová