Vyplatí se prodat byt po rekonstrukci, nebo v původním stavu?

Vyplatí se prodat byt po rekonstrukci, nebo v původním stavu?

Foto: 123rf.com

Kupujete nebo prodáváte byt? Na první pohled bude určitě „vylepšená“ nemovitost na první pohled vypadat lákavěji. V případě prodeje si také můžeme dovolit nasadit vyšší cenu. V praxi to ale tak jednoduše nefunguje.

Bez rekonstrukce jsou nemovitosti žádanější

Z hlediska kupujícího jsou nejžádanější nemovitosti před rekonstrukcí nebo po kompletní, kvalitní a vkusné rekonstrukci, to vše pochopitelně za předpokladu, že cena je odpovídající. Všechny jiné varianty, jako například částečná rekonstrukce, nebo jen povrchová rekonstrukce, tak zvaně "na oko", působí potíže. Prodávající v těchto případech zpravidla požadují podstatně vyšší cenu, než je kupující ochoten akceptovat.

Před prodejem investujte s rozmyslem

Je to pochopitelné, neboť provedené změny jsou pro kupujícího bezcenné, vše bude muset předělat. Důležité je, pro jaký účel nemovitost pořizuje, tak například je-li tímto účelem pronájem, u levnějšího bydlení postačí pouze základní úpravy. I zde však cena musí odpovídat.

Kdy se rekonstrukce bytu vyplatí?

Z hlediska prodávajícího tedy lze shrnout, že investovat před prodejem do rekonstrukce se vyplatí pouze tam, kde jde o promyšlené úpravy, naplánované po konzultaci s odborníky jak z hlediska dispozičního (bytový architekt), tak z hlediska výsledné tržní ceny (realitní makléř). V podstatě jde o to, že investice do rekonstrukce se vyplatí pouze tam, kde výsledný stav beze zbytku kupujícímu vyhovuje, což se nemusí vždy podařit. Kupujícím klientem bude zpravidla člověk, který není ochoten investovat energii a čas do rekonstrukce a chce přijít k hotovému.

Staršímu bytu pomůže úklid a vymalovat

U nemovitostí ve špatném stavu realitní makléři doporučují pouze vyklizení, úklid a pouze drobné úpravy, u bytů například vymalování. Tyto investice se rozhodně vyplatí v každém případě. Byt bude, navzdory celkovému horšímu stavu, působit na kupujícího lepším dojmem.

Autor: Redakce Okolobytu.cz