​Vypnuli jste topení a ono přesto hřeje? Ano, je to možné!

​Vypnuli jste topení a ono přesto hřeje? Ano, je to možné!

Foto: 123rf.com

Že je tady jaro, víme nejen z kalendáře. V mnoha domácnostech už máme vypnuté radiátory – jejich teplo už není potřeba. Přesto vás může zaskočit nečekaná situace – sáhnete na radiátor a on, navzdory vašemu nastavení, hřeje dál! Jak je to možné a můžeme výdajům za nechtěné teplo zabránit?

„Zbláznilo“ se vám topení?

Právě v těchto dnech jsou ideální podmínky pro zdánlivě nepochopitelnou situaci. Díky venkovním teplotám je už doma teplo dost, a tak jste nastavili termostatické hlavice na vypnutí – nejčastěji se jedná o symbol sněhové vločky. Náhodou se radiátoru dotknete rukou a s překvapením zjistíte, že hřeje!

Na vině jsou rozdíly teplot

Pro vysvětlení situace se musíme vrátit o několik minut zpět. „Je velmi pravděpodobné, že jste otevřeli okno, abyste vyvětrali. Protože jsou radiátory nejčastěji umístěné pod oknem, přichází k nim venkovní studený vzduch. Podle typu termostatické hlavice je nejnižší poloha termostatické hlavice nastavena na určitou nízkou teplotu. Tato hodnota je vždy vyšší než 0°C, proto bývá označována též jako protizámrzová teplota. Cílem je chránit termostatickou hlavici proti mrazu,“ vysvětluje Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Čidlo, kterým je každá termostatická hlavice vybavena, snímá okolní teplotu. V těchto dnech se ranní teploty mohou snadno pohybovat okolo bodu mrazu. Chladný vzduch z otevřeného okna čidlo zaznamená, a protože se v tu chvíli pohybuje pod jeho nejníže nastavenou teplotou, začne radiátor topit, aby okolní teplotu dorovnal. Nejedná se tedy o žádnou závadu, ale naopak o správnou funkci termostatické hlavice. Na situaci není třeba reagovat, během chvilky se teplota v interiéru dorovná a termostatická hlavice se automaticky vypne.

Zvýšených nákladů se obávat nemusíte

Situace, kdy radiátory takto dotápí, jsou spíše výjimečné. Jakmile se venkovní teploty budou trvale pohybovat nad nejnižší hranicí nastavení termostatických hlavic, k náběhu vytápění už nebude docházet. Radiátor navíc dotápí pouze na nejnižší nastavenou hodnotu. V rámci roční spotřeby tepla jsou tato krátká období nechtěného vytápění zanedbatelná.

Autor: Redakce Okolobytu.cz