Vysoušení bytu po havárii vody

Vysoušení bytu po havárii vody

Havárie vody, plynu nebo elektřiny nás za život asi nikoho nemine. Je tak dobré vědět, jak se při havárii zachovat, co je potřeba udělat a jak probíhá její odstranění včetně následků. Protože když už tryská voda z kohoutku, není moc času na rozmýšlení a je potřeba jednat. Zavřít hlavní přívod a zavolat odbornou pomoc.

Prasklo potrubí a voda je všude

havárie vody je častou příčinou vytopení domácností, která žádného obyvatele nepotěší. Nejčastěji se domácnosti vytápějí kvůli prasklému vodovodnímu potrubí, prasknutí staré přívodní hadice pračky nebo chybnou vodovodní instalací.Když nastane taková situace a voda je všude, je potřeba neprodleně jednat. Čím více se zkrátí doba od vzniku havárie, odhalení příčiny a zásahem výjezdové jednotky, tím menší budou následky. Prvním krokem uzavřít hlavní přívod vody.

Druhým krokem je sehnat odbornou pomoc. Ta se liší podle místa vzniku havárie. Pokud voda prskla na silnici, chodníku nebo veřejném prostranství, musíte se obrátit na vodárnu, to je jejich záležitost.

Pokud je to ovšem problém v domě, je to starost instalatéra. V případě, že se havárie stane v noci, o víkendu nebo ve svátek existují havarijní servisy, které mají nepřetržitý provoz a havárii vyřeší kdykoliv.

Odhalení příčiny havárie

Zavolaná odborná firma musí nejprve odhalit příčinu havárie a tu odstranit. Následuje odstranění následků, které voda způsobila. Základem je odsát přebytečnou vodu a začít s vysoušením a odstraňováním nadbytečné vlhkosti, která je zdraví škodlivá a může mít na majetek deformační účinky. Následuje stanovení plánu vysoušení.

Vysoušecí a sanační práce

Plán vysoušení by měl obsahovat kroky, které povedou k vysoušení podlah a vysoušení zdiva. Odborná firma by na základě škod měla navrhnout ideální řešení a technologie, které vás nadměrné a škodlivé vlhkosti zbaví.

Vysoušení podlah

Při vysoušení podlah záleží na to, zda má podlaha tepelnou izolaci nebo nikoliv. Na základě toho se pak volí vhodná technologie a postup. Pro lepší představu podlaha bez tepelné izolace je například betonová, s tepelnou izolací jsou většinou všechny ostatní.

Betonová podlaha

Pokud se vám vytopil sklep neb garáž, kde je nejčastěji betonová podlaha bude potřeba se vlhkosti zbavit pomocí kondenzačního odvlhčovače. Tyto odvlhčovače pohlcují vlhkost ze vzduchu a voda se pak koncentruje v přístroji, který když je plný se automaticky vypne.

Konkrétní typ odvlhčovače se vybere podle velikosti místnosti. Stejné kondenzační odvlhčovače se používají při odstranění vysoké vlhkosti před pokládáním PVC krytin nebo parket.

Podlaha s tepelnou izolací

Na podlahy, které pod sebou mají tepelnou izolaci se využívají vysoušeče cirkulační. Jsou ideální, jelikož lokálně navrtávají poničené stavební konstrukce. Není tak potřeba žádného bourání betonových nebo anhydritových potěrů ani výměny tepelných izolací.

Vysoušení vlhkého zdiva

K vysoušení vlhkého zdiva se nejčastěji používá tzv. cirkulační metoda, která využívá technologie, jejíž cílem je docílit nucené cirkulace suchého vzduchu v celé ploše zasažené konstrukce.

Autor: Redakce Okolobytu.cz