Vyúčtování spotřeby vody jednou za rok pro kontrolu nestačí. Jak na to?

Vyúčtování spotřeby vody jednou za rok pro kontrolu nestačí. Jak na to?

Když nám přijde roční vyúčtování za vodu, snadno si můžeme připadat jako při rozbalování dárků. Čeká nás radost z přeplatku, nebo zklamání nad vyčíslenou částkou, kterou budeme muset doplatit? Přitom i spotřebu vody můžete průběžně sledovat. Jak a co nám to všechno přinese?

Kontrola šetří peníze

On-line sledování spotřeby teplé vody má své nesporné výhody. Běžně kapající baterie, nebo protékající nádržky na toaletě znamenají v roční spotřebě překvapivě vysoké zbytečné výdaje. Při běžném provozu si to však neuvědomujeme a o to větším překvapením je pak vyúčtování. V případě on-line sledování spotřeby se případné úniky vody včas odhalí a uživatel bytu ve svém zájmu sjedná nápravu.

On-line sledování má význam i v bytě, který není právě obydlen. Pokud se i zde v rámci monitoringu objeví spotřeba vody, může se jednat právě o protékající nádrž na toaletě nebo jiný problém V případě, že do on-line systému mají přístup i pronajímatelé, mohou sledovat spotřebu vody nájemníka, zda neúměrně neplýtvá. V době ročního vyúčtování už může být pronájem ukončen a nejsou výjimečné případy, kdy nakonec nutnost doplatit nedoplatek na spotřebě teplé vody zůstane na vlastníkovi bytu.

Do bytů už není třeba vstupovat

Blíží se termín odečtu spotřeby vody? Jistě to všichni znáte. Ve vstupech domů se objeví informace s datem, kdy je nutné být doma a zpřístupnit byt pro odečty vodoměrů. Dálkový odečet spotřeby. (někdy bývá též označován jako rádiový) tyto problémy zcela vyřeší. Další výhodnou je, že se hodnoty nahrávají přímo do rozúčtovacího systému, takže už nehrozí riziko zápisu chybných údajů.

Dálkové odečty využívají čas ve váš prospěch

I když jsou dálkové odečty využívány již řadu let, až v poslední době se o nich výrazně více hovoří. Svou roli sehrála Směrnice evropského parlamentu a rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti. Pro rozúčtování spotřeby teplé vody z ní, kromě povinnosti osazení vodoměrů na teplou vodu, vyplývá též předpoklad, aby v horizontu několika let bylo konečnému uživateli umožněno mít o své spotřebě teplé vody přehled vícekrát, než jedou ročně. Tuto podmínku splňují dálkové odečty s on-line systémy. Bez ohledu na evropskou legislativu dálkové odečty zajímají stále více vlastníků domů díky svým nesporným výhodám, které nabízejí.

Vody extrémně málo, nebo naopak příliš vysoká spotřeba? Oboje vyžaduje reakci

Dálkové odečty vody umožňují vlastníkovi domu sledovat řadu důležitých parametrů. Některé údaje může sdílet i s jednotlivými uživateli. V každém případě je ale nutné umět s on-line systémem správně pracovat. „Vlastník domu ale může tuto činnost přenechat na správci on-line rozúčtovacího systému a využít službu monitoringu spotřeby. Upozorní vás jak na příliš vysokou spotřebu, tak na opačný problém. Vysoká spotřeba, která nemá ze strany uživatele vysvětlení, svědčí o protékající toaletě, nebo jiném technickém problému. Zásadní informací je to v případě, kdy je byt nevyužíván. Nulová spotřeba může signalizovat nefunkční vodoměr, nebo neoprávněnou manipulaci. Informaci o nestandardní spotřebě pak rozúčtovatel předá vlastníkovi domu,“ vysvětluje Jarmila Trčková ze společnosti ista Česká republika.

Naše požadavky kontroly nad teplou vodou stoupají

Přidanou hodnotou dálkových odečtů je možnost přes webový portál on-line sledovat, porovnávat a vyhodnocovat aktuální spotřebu vody. Tyto služby už nabízí více firem. Než si vyberete, je nutné vědět, co který systém dálkového odečtu nabízí – podle používaných technologií jsou mezi nimi značné rozdíly. Také je dobré si ujasnit, jaké parametry byste chtěli sledovat. Vyzkoušejte si srozumitelnost ovládání.


Na co dalšího si dát pozor, abychom za teplou vodu ušetřili? A jaké problémy s vodou nejčastěji řešíte?

Sepsali jsme pro vás podrobného iRádce, kde se dozvíte podrobné informace o vyúčtování teplé vody a praktické tipy, co si ohlídat. Můžete si jej stáhnout zdarma.

Autor: Redakce Okolobytu.cz