​Vyzkoušejte naše tři tipy, jak šetřit vodou bez omezování

​Vyzkoušejte naše tři tipy, jak šetřit vodou bez omezování

Foto: Sanela

Umíte si představit, že bychom neměli dostatečný přístup k obyčejné pitné vodě, která nám teče z kohoutku? Voda se pro nás stala takovou samozřejmostí, že o ní ani nepřemýšlíme. Přitom bychom mohli nemálo ušetřit a současně udělat něco prospěšného pro naši planetu.

Dvě tlačítka na záchodě

Jak frekventovaným místem je u vás doma toaleta? Počet členů domácnosti znásobte počtem použtí této nezbytné místnosti bytu. Víte, že byste při zcela stejném hygienickém standardu mohli ušetřit třeba i více než třetinu vody? Stačí mít klozet vybaven splachovacími tlačítky pro dvě množství vody – obvykle 3 a 6 litrů a zvyknout si je takto používat.

Osobní hygiena

Častým nešvarem bývá spuštěná voda po celou dobu čištění zubů a holení. Průtok klasické pákové baterie může být až 20 l/min, takže během dvouminutového čištění zubů zbytečně proteče okolo 40 litrů. Až 60 % úspor dosahují bezdotykové baterie. Výhoda automatické technologie spočívá v poskytnutí přesně takového množství vody, které je nezbytně nutné pro aktuální potřebu, přitom svým snadným ovládáním uživatele nijak neomezují.

Vzdáte-li se vany plné vody, až třetinovou spotřebu budete mít při sprchování. Pokud se bez koupele skutečně neobejdete, dopřejte si ji méně často a naopak si na ni vyhraďte dostatek času, abyste si ji skutečně užili k příjemné relaxaci. Pak to dává smysl.

Mytí nádobí

Studie z univerzity v Bonnu, která hodnotila mimo jiné různé zvyklosti při mytí nádobí napříč Evropou, shromáždila zajímavá čísla. Pokud zapnete myčku až když je naplněná (tedy 12 sad nádobí), ani ten nejúspornější umývač nádobí jí ve spotřebě vody nedokáže překonat. Zatímco myčka si na jeden svůj mycí program bere maximálně 15 litrů vody, nejúspornější kvalitní ruční umytí nádobí spotřebovalo 60 l. Cena za energii byla na chod myčky a ohřev 60 l vody srovnatelná.

Autor: Alice Navrátilová