​Vyzkoušejte refresh kuchyně s minimem nákladů, bez stavebních úprav a svépomocí

​Vyzkoušejte refresh kuchyně s minimem nákladů, bez stavebních úprav a svépomocí

Foto: GRENA

Při pohledu na současnou kuchyni už cítíte, že by to chtělo změnu? Investice do nové kuchyně je rozhodnutí, které pečlivě zvažujeme. Jak ji uspořádat, kterého výrobce zvolit, jaká cena nám bude vyhovovat. Často je nutná i úprava rozvodů vody a odpadu. Pokud byste měli novou kuchyni rychleji, podstatně levněji a bez dalších starostí, je tady řešení. Nebojte se, sami si ji vyrábět rozhodně nebudete.

Ujasněte si, co vám na stávající kuchyni nejvíce vadí

Renovace čehokoliv vyžaduje důkladné promyšlení, u kuchyně to platí obzvlášť. Právě zde vyžadujeme, aby nábytek nejen hezky vypadal, ale byl především funkční, vše bylo umístěno chytře a po ruce. Pokud byste rádi kuchyni větší, s jinou dispozicí a celkovým řešením, je nutné pořídit kuchyni novou.

Možná vám ale jenom vadí omšelý vzhled kuchyně, barva, kterou byste dnes zvolili jinou, tvar dvířek, které už vyšly z módy. Pak jste právě vy vhodní adepti pro rychlou a efektní změnu. Jsou-li korpusy skříně jinak v pořádku, zkuste vyměnit pouze kuchyňská dvířka za nová a uvidíte, jak kuchyň během pár okamžiků získá moderní a nový vzhled.

Následujte aktuální trendy i vlastní vkus

Z čeho lze vybírat? Ať už se rozhodnete pro výraznou změnu vzhledu kuchyně z poněkud fádní a zastaralé „klasiky“ do vaší oblíbené barvy, nebo zvolíte přírodní dezény, patinu, elegantní lesk, mat, metalický odstín, anebo dokonce kontrastní kombinaci zdánlivě neslučitelných materiálů či barev, - to vše výrobci kuchyňských dvířek nabízejí. Například na konfigurátoru kuchyňských dvířek www.nova-dvirka.cz najdete výběr z mnoha oblíbených dřevěných dezénů s jemnou i výraznější kresbou dřeva, elegantní barvy od bílé, přes kávové a pastelové odstíny, až po minimalistickou šedou, uhlově černou nebo výraznou červenou či fialovou. Dohromady je jich 79!

Z dlouhodobého hlediska ale stále zůstávají nejoblíbenější bílé kuchyně v kombinaci s dřevem. Přednost dnes dáváme lesklým materiálům. Obecně si rádi vybíráme kuchyně v neutrálních odstínech, barevnost dodávají doplňky.

Styl kuchyně ovlivňuje i tvarové řešení dvířek. Zvolit lze také z několika tvarů od čistých ostrých linií, po frézované, až rustikální motivy s patinou, dvířka plná, s prosklením, zdobená vitráží nebo mřížkou. Také tady ale trendy přejí spíše střízlivému, jednoduchému elegantnímu vzhledu.

Jaký materiál zvolit?

I když možná toužíte po kuchyni, která bude oplývat naturálním vzhledem dřeva, není vše ztraceno. Spokojeni budete s věrným vzhledem dřevovláknité MDF desky, což se samozřejmě projevuje na její mnohem nižší pořizovací ceně. A bát se nemusíte ani estetické stránky – kvalitní PVC nebo PP fólie použité na povrch dvířek velmi věrně napodobují nespočet dřevěných dezénů, akrylátové fólie vnesou do kuchyně módní extra vysoký lesk či hluboký mat a navíc se pyšní velmi vysokou odolností vůči poškození. Všechny materiály se velmi dobře udržují běžnými, neagresivními čisticími prostředky bez brousícího efektu nebo pomocí leštidel a vynikají vysokou životností. Kuchyňská dvířka na trh dodává řada firem a liší se pochopitelně i kvalitou materiálu a provedení. Kromě referencí a ceny (nevybírejte automaticky nejlevnější), je důležitá i délka záruky. Dva roky jsou ze zákona, někteří výrobci nabízejí i pětiletou záruku.

Montáž zvládnete svépomocí

Kuchyňská dvířka dostanete od výrobce přesně na požadovanou míru, důležité je proto důkladné změření všech otvorů, zásuvek či čelních stěn vestavných spotřebičů, které chcete vyměnit.

Výměnu dvířek byste měli zvládnout svépomocí . Je to zcela jednoduché - postačí aku šroubovák a trocha zručnosti. Dvířka byste již měli od výrobce dostat kompletně připravena k montáži, včetně nezbytného kování. Odmontování starých dvířek, revize či případná výměna pantů a nasazení dvířek nových by šikovnému kutilovi mělo zabrat jedno odpoledne. Pokud si ale na výměnu ani tak netroufáte a nechcete dvířka spíše zničit než vyměnit, oslovte specializovanou montážní firmu.Autor: Redakce Okolobytu.cz