Zabezpečení před Vánocemi a po celý rok

Zabezpečení před Vánocemi a po celý rok

Aktivita zlodějů bývá přes svátky vysoce nadprůměrná. Často navštěvujete příbuzné, případně odjíždíte na dovolené a vaše domy a byty zůstávají prázdné. Právě Vánoce lákají zloděje kvůli vánočním dárkům, které často mívají cenu v desítkách tisíc korun. Váš dům, váš hrad. Přečtěte si, jakými způsoby svůj majetek ochráníte nejen o Vánocích.

Právě dárky pod stromečkem jsou velkým lákadlem pro zloděje. Přes vánoční svátky je proto aktivita zlodějů až dvojnásobná oproti zbytku roku. Obzvlášť pokud přes svátky odjíždíte na dovolenou, držte se několika základních rad a tipů.

Nechlubte se na sociálních sítích

Podělit se o hodnotné dárky je sice příjemné, ale rozhodně ne bezpečné. Stejně tak odjezd na vysněnou vánoční dovolenou by měl zůstat pouze ve vašem nejbližším kruhu přátel. Informace tohoto typu zkrátka nepatří na veřejné sociální sítě. V dnešní době si zloději často tipují právě v online prostředí, proto se o svoje pocity a zážitky podělte raději po návratu a nejlépe v soukromí.

Domluvte se se sousedy

Odjíždíte přes svátky na dovolenou? Poproste sousedy, aby vám hlásili cokoliv podezřelého. Domluvte se s nimi, aby dávali pozor, jestli nejsou například porušené vstupní dveře, případně okna. Také plná poštovní schránka upozorňuje na vaši nepřítomnost a často láká zloděje, požádejte proto sousedy o její pravidelné vybírání.

Cennosti patří do trezoru

Máte doma vlastní trezor? Schovejte do něj veškeré cennosti, které máte. V případě, že trezorem nedisponujete, můžete si ho dočasně pronajmout v některém peněžním ústavu (banky).

Kvalitní dveře jsou základ

Většina zlodějů se do objektu dostává dveřmi a proto jsou kvalitní bezpečnostní dveře do bytu naprostým základem. Při výběru se řiďte podle 6 certifikovaných tříd, přičemž čím vyšší třída, tím lepší bezpečnost a odolnost. V případě vchodových dveří totiž nejde pouze o cylindrickou vložku, ale i kování a samotné dveře. Za optimální se považuje alespoň bezpečnostní třída č. 4.

Nezapomínejte na okna

Okna jsou po vstupních dveřích druhým nejčastějším místem vstupu zlodějů do objektu. Vždy proto pečlivě zkontrolujte, zda jsou všechna okna dobře zavřená. Také venkovní rolety na okna a dveře nezapomeňte zatáhnout, významně zvyšují ochranu proti vloupání.

Myslete na pojistku

Dobrá pojistka domácnosti rozhodně nejsou vyhozené peníze. To poznáte bohužel až ve chvíli, kdy se stanete obětí zlodějů. Pečlivě si prostudujte veškeré nabídky pojišťoven a rozhodněte se pro tu nejvýhodnější. Tímto krokem sice samotnému vykradení nezamezíte, ale kdyby se tak stalo, významná část investic do odcizených věcí se vám vrátí.

Využijte techniku

Kamerové systémy jsou dobrou variantou a jejich pořízení je cenově dostupné. Existují také aplikace, které udělají kameru ze starého mobilního telefonu a investice proto může být pouze v řádech stokorun. Kamerové systémy a čidla ovšem majetek neochrání, pouze na zloděje upozorní, proto je doporučená jejich kombinace s bezpečnostními dveřmi.

Tip: Podívejte se na ceník bezpečnostních dveří od firmy Adlo, které splňují nejvyšší bezpečnostní a izolační normy.

V posledních letech jsou také velmi oblíbené GSM alarmy. Zatímco dříve stály alarmy (založené na pevné lince) desítky tisíc korun a museli je instalovat specialisté, dnes je situace přesně opačná. GSM alarmy hravě zvládne nainstalovat i naprostý laik a díky různým detektorům (pohybu, rozbití oken, ale i kouře nebo úniku plynu) vás ochrání nejen před zloději, ale i jinými událostmi.

Simulujte vaši přítomnost

Pokud nejde vánoční zloděj najisto, je možné ho zmást celou řadou triků. Pořiďte si časovač do zásuvky a v krátkých intervalech nechejte svítit lampu umístěnou v blízkosti okna. Stejným principem například spouštějte rádio a simulujte tak vaši přítomnost.

Bezpečnostní desatero

  1. Klíče od bytu nikdy neschovávejte poblíž vstupních dveří.
  2. O odjezdu na dovolenou informujte pouze nejbližší okolí, nikdy se veřejně nesvěřujte na sociálních sítích.
  3. Při odchodu z domu vždy zamykejte dveře a zavírejte okna.
  4. Nenechávejte žádné nářadí volně na zahradě.
  5. Nikdy se nechlubte o cennostech, které vlastníte.
  6. Šperky a hotovost ukládejte v bance, případně v domácím trezoru.
  7. Mějte seznam cenných věcí včetně výrobních čísel a faktur pro jejich snadnější identifikaci v případě odcizení.
  8. Při odjezdu na dovolenou zajistěte pravidelné vybírání schránky a údržbu okolí vašeho domu.
  9. Na zvonky uvádějte svá jména bez titulů.
  10. Nenechávejte keře a stromy v zahradě zakrývat okna a dveře domu, aby nesloužily jako úkryt pro zloděje dostávajícího se dovnitř objektu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz