​Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

​Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Foto: 123rf.com

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se v daném prostoru komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Pro představu, kam až se dá s fantazií zajít, a jak lze k zařizování interiéru přistoupit, pro vás máme několik rad.

Plánujete i změnu dispozic?

Zařizování interiéru je často spojeno s celkovou rekonstrukcí a kromě toho, že je třeba brát v potaz barevné sladění, se v prostoru mění i dispozice. Nejčastěji se tak setkáváme s výměnou umakartového jádra v koupelně či s propojením obývacího pokoje a kuchyně. V takových případech však už dochází k zásahům technického charakteru a není od věci je konzultovat s odborníkem, případně si na celou rekonstrukci najmout firmu, která se danou problematikou zabývá.

Barevnost má své návaznosti

Co se týče barev, v posledních letech se setkáváme s trendem za každou cenu sladit barvy v interiéru natolik, že až překvapivě konzervativně vybíráme neutrální barvy. Jejich všudypřítomnost však může působit nudně. Ideálně se doporučuje v místnosti používat tři základní barvy, přitom jedna z nich by měla převládat. S výběrem barev souvisí i nábytek, podlahy či svítidla. Barva, kterou použijete, by teda měla ve výsledku ladit nejen s ostatními barvami, ale hlavně se zařízením bytu, a na to je dobré myslet již z počátku.

Mějte také na paměti, že výsledná barva bude vypadat v návaznosti na to, jaký druh svítidel vyberete, kde je rozmístíte a jakou barvu osvětlení zvolíte. Pasé jsou klasické žárovky s měkkým nažloutlým světlem, naopak vhodné jsou úsporné žárovky simulující denní světlo. Nezapomínejte také na to, že lustry a lampy nejsou jen funkčním zařízením, ale především ikonou místnosti. Mohou jí dominovat, mohou ji vylepšit a při nesprávné ruce při výběru také zhoršit.

Co ve vašem interiéru zaujme?

Sladit a stylově propojit byste měli i jednotlivé místnosti tak, aby dohromady tvořily osobitý a harmonický celek. Nad vybavením jednotlivých místností je tedy třeba přemýšlet v souvislostech a nekupovat bezhlavě doplňky, které se k sobě dohromady nehodí. Spousta lidí například dělá tu chybu, že chtějí mít v interiéru od každého stylu něco a celek poté působí až absurdně pomíchaně. Běžně se tak stává, že zatímco kuchyň je celá z nerezu a oceli, obývací pokoj je laděný do dřeva a ložnice zase připomíná světnici venkovského stavení. Byt v takovém případě nikdy neodráží vaši osobitost a těžko se v něm budete cítit dobře.

Při koupi spotřebičů, nábytku a dalších doplňků tedy myslete na to, co chcete finálním zařízením vlastně říci. Myslete na to, co by si od vás návštěvníci měli odnést a jaký chcete vzbudit dojem, co se vám líbí. Jedině tak se budete moci držet určitého vzoru a zařizování poté nesklouzne někam, kam byste nechtěli. Zároveň také mějte na paměti, že každá místnost by měla mít určitou dominantu, která na první pohled upoutá zrak.

Potrpíte-li si na design, v interiéru se skvěle vyjímají ručně broušené křišťálové lampy s nerezovými podstavci, na jejichž designu pracoval tým Blažek Glass a designérka Lenka Súkupová. Tyto lampy spolu s novou kolekcí závěsných světel můžete na konci října vidět na letošním Designbloku, kde Blažek Glass vystavuje. Lampy ale nejsou to jediné, čím můžete ozvláštnit váš byt. Zajímavý prvek můžete mít i tam, kde byste jej třeba ani nečekali – třeba v koupelně. Zvolíte-li ostatní střízlivé vybavení, designovým prvkem může být třeba umyvadlo – například masivní kulaté umyvadlo v dekoru Morphology Matte, které bylo poprvé prezentováno na veletrhu v USA a přineslo společnosti Blažek Glass spoustu pozornosti.

Pozor na nedodělávky a maličkosti

Při zařizování interiéru si dejte pozor na dotahování všech detailů do zdárného konce. Jako pěst na oko působí viditelné kabely od elektroniky či elektrické rozvody, nedodělané lišty a zárubně, zaschlá malba na místech, kde být nemá, apod. Je také možné, že po několika týdnech v novém zjistíte, že konkrétní umístění nábytku vám nesedí. Nepanikařte a jednoduše jej přemístěte. Důležité je hlavně to, abyste se v daných prostorech cítili jako doma.

Autor: Redakce Okolobytu.cz