Zateplit neznamená jenom polepit dům polystyrénem

Zateplit neznamená jenom polepit dům polystyrénem

Z pohledu laika vypadá zateplení domu jako úplně jednoduchá věc. Ve skutečnosti se jedná o velmi propracovanou skladbu materiálů a technologických postupů. Některé chyby se navíc nemusí projevit hned po realizaci.

Jak vybrat firmu, která vám zateplovací systém bude dělat?

Výběr firmy, která při aplikaci zateplovacího systému odvede profesně bezchybnou práci, je první a naprosto zásadní podmínkou kvalitně provedeného zateplení domu. Můžete vybrat sebelepší materiál, ale když nebude postup správně proveden, nebude vám to nic platné.

Výběr zateplovacího systému je specifikován v projektové dokumentaci k rekonstrukci. Tento systém je pak uváděn mezi požadavky ve výběrovém řízení. U firmy, která se do výběrového řízení na rekonstrukci domu hlásí tak lze předpokládat, že má s tímto zateplovacím systémem odpovídající zkušenosti. „Kromě referencí požadujte předložení osvědčení, zda je vybraná firma proškolena na práci s vybraným zateplovacím systémem,“ doporučuje Ing. Pavel Toman, technický ředitel Sto s.r.o., a dodává: „Zejména u malých stavebních firem je právě neznalost správného postupu zásadní problém. Pro investora, výbor SVJ, může vše vypadat v pořádku. Pokud ale nebudou mít vlastní kvalitní technický dozor, je pravděpodobné, že je v budoucnosti čeká rozčarování.“

Kdo ohlídá kvalitu provedení?

Někteří známí výrobci zateplovacích systémů se sami zajímají o kvalitu realizace přímo na konkrétní stavbě. To je pro investora další a významný benefit. „Kromě školení správných postupů aplikace zateplovacího systému také navštěvujeme stavby, kde se s naším materiálem pracuje. Naši technici běžně vyjíždějí na konzultace na stavbu i na vyžádání stavební firmy. Materiály Sto nejsou prodávány přes běžnou síť stavebnin a díky tomu vždy víme, kde jsou používány. Máme tak kontrolu, že na stavbu jde vše od první do poslední položky v rámci jednoho systému. Nemůže pak docházet k poměrně častým situacím, kdy stavební firmy nakoupí ve stavebninách v akcích různé komponenty zateplovacích systémů tak, aby jim to cenově nejlépe vycházelo. Tím pochopitelně klesá kvalita celého zateplení a zaniká nárok na záruku použitého systému“ vysvětluje Ing. Pavel Toman.

Jaká rizika může nekvalitně provedené zateplení přinést?

Prvním překvapením bývají tepelné mosty. Důvodem je právě nekvalitně provedená realizace zateplení, nedodržené technologické postupy, případně skladba materiálu. Vznik tepelných mostů s sebou nese vysoké riziko plísně v daných bytech.

U špatně provedeného zateplení také nemůžeme předpokládat, že stoprocentně splní hlavní úkol – odpovídající tepelnou izolaci domu. Pro vlastníka domu to bude mimo jiné znamenat, že nemůže počítat s maximální úsporou za vytápění, jakou by bylo jinak možné při bezchybném provedení dosáhnout.

Základem je správná skladba zateplení

I když máme zateplovací systém spojen především s izolačním materiálem – nejčastěji polystyrenem, zateplovací systém se skládá z několika prvků, z nich každý se podílí na výsledných tepelně izolačních vlastnostech fasády.

Nejprve je provedeno ošetření podkladu tak, aby byl podklad nosný a pevný. Na takto připravený podklad je lepící hmotou nalepen izolant. Následuje kotvení hmoždinkami, osazení zakončovacích lišt a armovací stěrka se síťovinou, která sjednotí jednotlivé desky zateplení. „Z našeho hlediska armovací stěrka se síťovinou nejvíce ovlivňuje kvalitu díla,“ podotýká Ing. Pavel Toman. Důležité jsou ale pochopitelně všechny kroky. Před finální omítkou je povrch ještě ošetřen mezinátěrem. Tento postup a složení zateplovacího systému je standardní pro všechny výrobce, liší se používané materiály.

Také zateplovací systém může mít svůj servis

U zateplování domu je pro požadovaný výsledek zásadní nejen výběr zateplovacího systému, ale také jeho správné provedení. „Naše výrobky neprodáváme přes žádné stavebniny, ale přímo realizačním firmám. Máme proto přehled, kde se právě s našimi materiály pracuje. Běžné je, že na vyžádání firmy přijedeme na konzultaci, někdy jezdíme i namátkově. Samozřejmě je naším cílem, a aby stavba vždy dopadla dobře. Kvalitní materiál potřebuje také kvalitní provedení,“ uzavírá Ing. Pavel Toman.

Autor: Veronika Pavlisová