Zkuste černou v interiéru! Překvapí vás

Zkuste černou v interiéru! Překvapí vás

Foto: J.A.P.

Moderní interiéry nejsou jenom o designovém vybavení. Velký podíl na celkovém dojmu mají barvy. Tady ale za trendy výrazně pokulháváme a raději sázíme na kombinace, se kterými už máme své zkušenosti. Může to být škoda. Jste-li příznivci moderních interiérů, zkuste si pohrát s barvou noci.

Černá a bílá – nadčasová kombinace pro maximální eleganci

Lidé již po tisíciletí vědí, že černá a bílá jsou věrnými souputníky, kteří k sobě patří a doplňují se jako noc a den. Ani ve vašem interiéru tak rozhodně není žádný důvod se této kombinace bát! „Bílá dovede všechny barvy příjemně rozjasňovat a černá v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. Jejich vzájemnou kombinací tak v interiéru rozhodně nic nezkazíte,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea, českého výrobce nábytkových dvířek. I s bílou barvou si přitom můžete dál hrát. Nejzajímavějšího efektu dosáhnete, když se rozhodnete u dvířek zkombinovat lesklé a matné povrchy.

Jste odvážní? Zvolte k černé výrazný barevný akcent

Pokud vám elegantní černá učarovala, ale máte obavy, že by se kvůli ní mohl váš domov proměnit ve tmavé a smutné místo, tak dejte černou do kontrastu s jinou výraznou barvou. Přímo se nabízí odstíny žluté, která interiér projasní a oživí. Méně nápadné, ale rozhodně zajímavé mohou být též kombinace černé s šedomodrou, limetkovou nebo barvou kiwi. Zajímavých barev může být pochopitelně více, podle vaší obliby.

Kde kontrastní barva nejlépe vynikne?

Už jsme se zmínili o dvířkách skříněk, ať u obývací sestavy, v kuchyni, či u koupelnového nábytku. Právě v koupelně je zbarvení koupelnových skříněk dobrou možností, jak rozsvítit tmavý a třeba i malý prostor koupelny.

„Ať zvolíte na koupelnový nábytek jakoukoliv barvu, je třeba vždy myslet na způsob jejího nanesení. Kvalitní lakovaný nábytek odolá vlhkosti i vodě, tedy nástrahám každé koupelny, a zvolená barva bude dlouhodobě krásně zářit,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas, výrobce koupelnového nábytku. Ve vysokém lesku lakovaný nábytek dokáže nést jakýkoli odstín RAL stupnice, můžete tedy popustit uzdu své fantazii a vybrat si na skříňky svoji oblíbenou barvu.

Barevné dveře nejen pro odvážné

Nebojte se dát výrazné barvy i na tak dominantní prvky v interiéru, jakými jsou bezesporu dveře. Pokud máte interiér jinak laděný do černa, právě barevné dveře do něj vnesou potřebnou dávku zajímavosti. A rozhodně se nemusíte držet při zemi. „Díky tomu, že dveře nemusí mít zbudované horní nadpraží, mohou zabírat skutečně celý prostor od podlahy až ke stropu. To z nich dělá nepřehlédnutelný interiérový prvek, a to i v prostorách se standardně vysokým stropem,“ nabízí zajímavý tip Petr Paksi ze společnosti J.A.P., která je výrobcem ucelené řady dveřních systémů.

Barvu umocníte zajímavým vzorem

Pokud vám připadají černá nábytková dvířka příliš nudná a fádní, oživte jejich povrch jakýmkoliv grafickým motivem s kvalitním digitiskem Overface. Můžete je tak ozdobit jak abstraktními či stylizovanými, tak i zcela fotorealistickými motivy z fotobanky i z vašeho rodinného archivu. Samozřejmostí je barevná stálost i odolnost vůči oděru, díky čemuž se nemusíte strachovat, že by dvířka opatřená grafikou Overface časem ztratila něco ze svého půvabu.

Na černé sklo s rozmyslem

Černý lesk díky tmavému sklu působí až démonicky a ne každý prostor v interiéru je snese. Navíc intenzita černé barvy musí být dokonale chráněna od vyblednutí a k tomu je ideální forma Grafosklo. Jedná se o sklo s vnitřním grafickým motivem, který si můžete zvolit sami, nebo vybírat z hotových motivů.

Autor: Alice Navrátilová