​Znáte svého souseda? A měli bychom?

​Znáte svého souseda? A měli bychom?

Foto: 123rd.com

Sousedi vpravo, sousedi vlevo, nad námi i o patro níže. Jak jste na tom vy? Znáte své sousedy – nebo byste alespoň chtěli? Máte ke komu si jít půjčit vajíčko? Nemáte problém si se sousedem vyříkat jeho včerejší noční mejdan? Jak bychom to chtěli a jaká je realita? Pojďme se na vašeho souseda podívat.

Proč bychom měli se svými sousedy udržovat nějaký vztah?

Anonymita v domě nesvědčí kultuře bydlení. V domech se častěji setkáváme s poškrábanými, popsanými a jinak poškozovanými stěnami, nepořádkem a celkovou neúctou ke společným prostorám domu. Přitom prostředí, kterým ke svému bytu musíme procházet, se už podílí na celkovém hodnocení našeho bydlení. Stačí si představit, že byste zvažovali koupi mezi dvěma byty. Pokud by byly srovnatelné, vaše konečné rozhodnutí by jistě bylo ovlivněno celkovým dojmem z domu.

Dalším důvodem, proč bychom měli se svými sousedy udržovat alespoň základní vztah, je bezpečnost. Známe-li své sousedy, můžeme se cítit v domě bezpečněji. Na druhou stranu podmínkou pochopitelně je, aby nám právě naši sousedi nedávali podnět k obavám o naši bezpečnost.

Otázkou zůstává, zda si se sousedy, které známe, lépe vyříkáme problémy. V některých situacích nám může bližší vztah pomoci, často se ale stává, že se nám příčí sousedům jejich v tu chvíli nevhodné chování vytýkat.

Jaká je realita?

Více než polovina Čechů se zná se sousedy pouze od vidění a neusiluje o bližší seznámení. Stejné procento lidí by si však přálo mít v domě někoho, na koho se může obrátit s žádostí o pomoc či radu.

Většina lidí ve věku 20-45 let zná své sousedy jen od vidění. Nejvíce anonymní vztahy mají lidé bydlící v nájmu.

Podle průzkumu TNS AISA by většina lidí uvítalo, kdyby se na souseda mohli s důvěrou obrátit například s prosbou o pomoc. Třetina si přeje souseda, který ochotně pomůže třeba s drobnými opravami v bytě. Čtvrtina dotázaných si přeje sousedy, kterým může na chvilku svěřit děti na hlídání a každý pátý by chtěl v nepřítomnosti zalít květiny.

Potěšilo by vás, kdyby vás soused při potkání pozdravil? Realita je ještě lepší, pozdraví nás 78 % našich sousedů.

Ne vždy je ale skutečnost příznivější než naše očekávání. Na největší rozdíl mezi naší představou a realitou narazíme ve chvíli, kdy budeme zvažovat, zda můžeme sousedům bez obav svěřit klíče od bytu. Realitu by splňoval jen každý druhý soused.

Zn.: Hledám svého souseda

Na první pohled se to zdá jako jasná věc – se sousedy není přece třeba se nějak cíleně seznamovat, to přijde samo. Nejčastějším způsobem je skutečně náhodné potkání ve společných prostorách domu, na ulici, v blízkém obchodě. Nejméně časté seznámení se sousedy vás asi překvapí – jsou to situace, kdy se na sousedy obrátíme o pomoc nebo oni požádají o pomoc nás. Jak je vidět, se sousedskou výpomocí příliš nepočítáme, i když bychom chtěli.

Hledání sousedů může usnadnit portál Sousedé.cz, „Lidé si u nás mohou vytvořit vlastní uzavřenou skupinu, kde řeší běžné i mimořádné události, spojené se sousedstvím. Je to taková rychlejší a pohodlnější domluva se sousedy online. Služby portálu jsou zdarma,“ říká Martin Pösinger z portálu Sousedé.cz.

/Průzkum na téma sousedství společnosti TNS AISA si objednala Hypoteční banka a byl proveden prostřednictvím dotazování za pomoci počítače v domácnostech na vzorku 642 osob ve věku 20 – 45 let./

Autor: Redakce Okolobytu.cz