​Zvedat, či sklápět? Odvěká válka o záchodové prkýnko mezi muži a ženami končí

​Zvedat, či sklápět? Odvěká válka o záchodové prkýnko mezi muži a ženami končí

Foto: JIKA

Neexistuje snad domácnost, kde by mezi oběma pohlavími nikdy nevypukl zdánlivě nerozřešitelný spor o záchodové prkýnko: Má muž po použití toalety prkýnko opět sklopit? Je úkolem ženy před odchodem z toalety prkýnko zvednout, jak bylo před jejím příchodem? Úkolu vyřešit se ujali ekonomové, zastánci etiky i členové vědeckého týmu.

Argumenty pro a proti rozdělují rodiny

Něžné pohlaví je povětšinou striktními zastánkyněmi pokládání prkénka z důvodů pohodlí. Málokterá si totiž libuje v usazení na nepohodlnou hranu studeného klozetu.

Muži považují zvednuté prkýnko za jasně daný výchozí stav a problému ženy nerozumí. Je snad rychlejší dát prkýnko dolů, než o tom pak čtvrt hodiny zase dokola mluvit!

I když to asi jen tak někdo z mužské poloviny sporu nepřizná, i mezi nimi se však najdou příznivci akce v sedě. Což je ostatně ideální řešení tehdy, nejsou-li si zcela jisti svou muškou. Kupříkladu časná ranní hodina, kdy se člověk ještě zpola nachází v říší snů, zkrátka udělá své. Pozor! Příčinou však může být i špatně navržený tvar záchodové mísy.

Zvedat, či sklápět se stalo centrem vážného zkoumání

Do rozřešení věčné otázky se už pustily dokonce i vědecké kapacity, studie na toto téma vzešla například z michiganské univerzity. Ekonomům se podařilo dokonce exaktně spočítat objem vykonané práce, kterou oběma pohlavím tento úkon zabere. K čemu došli? Z výpočtů vyplývá, že by si měly prkénko pokládat ženy, neboť je to stojí mnohem méně úsilí.

Úplně jinak na tuto problematiku pro změnu jdou zastánci etikety. Podle nich je pánská pozornost, věnovaná tomu, aby bylo prkénko po použití WC náležitě sklopeno, příznakem nefalšovaného gentlemana.

Spokojenost v rodině za nepatrnou námahu stojí. Kdo pohne prstem?

Pokud i u vás končí demokracie za dveřmi toalety, nezoufejte, řešení existuje. Chytrá prkýnka, která se bezhlučně a pomalu sklápějí po pouhým dotyku prstu, najdeme například v nabídce JIKA. Položení prkýnka nezpůsobuje žádný hluk a a usnadňuje používání WC i malým dětem, které si nemohou způsobit nedopatřením úraz. Pravda, prkýnko se sice nesklápí úplně samo, ale pánové, to už je přece přijatelné řešení, co myslíte? Za domácí klid ten pohyb jedním prstem přece stojí.

Máte teď pocit, že ženy nakonec dosáhly svého? Tak to určitě není, soužití je přece o kompromisu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz