Články

Nejvíce nás zajímají dotace a příprava projektové dokumentace, často podceňujeme výběrová řízení

Plný sál a množství dotazů, které pokračovaly i po oficiálním ukončení semináře – o 4. pokračování České akademie bydlení, věnované rekonstrukcím domů a úsporám energií, byl opět mimořádný zájem. Rozhodně nešlo o žádné obecně známé informace a účastníci semináře odcházeli s plnými bloky poznámek. Jaká témata zaujala nejvíce a především - jak bychom měli postupovat? Po ukončení semináře jsme o krátký rozhovor požádali jednoho z přednášejících, Ing. Pavla Zteiskara, obchodního ředitele společnosti DPU REVIT. celý článek »

Jak si dobře vybrat a používat termostatickou hlavici?

Jak si dobře vybrat a používat termostatickou hlavici?

Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentům pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo, přesto však toto poměrně levné zařízení v mnoha domácnostech chybí. Navíc termostatickou hlavici je pro dosažení co největší úspory nutné také dobře používat. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů pro výběr a správné používání termostatické hlavice. celý článek »

Vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům vstupuje v platnost 1. 1. 2016

Dne 16. 10. 2015 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Tato vyhláška se stane účinnou od 1. 1. 2016 a SVJ ji tak mohou od ledna používat. Novou vyhláškou se ruší a plně nahrazuje původní vyhláška č. 372/2001 Sb. Touto vyhláškou se mění poměry základní a spotřební složky u nákladů na vytápění. Nově bude základní složka činit 30 % až 50 %, zbytek nákladů pak bude tvořit spotřební složku. U pravidel pro rozúčtování nákladů na poskytování… celý článek »

Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze skončila. Co bude mít Praha dál?

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR k 31. říjnu 2015 ukončily příjem žádostí o dotace na energeticky úsporné rekonstrukce bytových domů na území hlavního města Prahy. „Aktuálně připravujeme pokračování této výzvy, naším cílem je vyhlásit ji v obdobné podobě jako výzvu na rodinné domy, tedy jako kontinuální, to znamená jako stabilní a předvídatelný program,“ řekl k ukončené výzvě ministr životního prostředí Richard Brabec. celý článek »

Pokračuje váš výbor SVJ i v novém volebním období? Co přesto musíte udělat?

Pokračuje váš výbor SVJ i v novém volebním období? Co přesto musíte udělat?

Jaké změny je potřeba provést poté, co dosavadnímu výboru společenství vlastníků jednotek (SVJ) skončí výboru volební období a členové jsou na schůzi SVJ znovu zvoleni ve stejném složení? A musí se na příslušný rejstřík podávat návrh na změnu se stejnými náležitostmi, když vlastně k žádné změně nedošlo? Stačí jen vložit zápis ze shromáždění přes online podatelnu do sbírky listin? Na dotazy odpověděli odborníci z webu Pravnigramotnost.cz. celý článek »

Máte nejasnosti u tepla a vody? Navštivte seminář

Máte nejasnosti u tepla a vody? Navštivte seminář

Ve čtvrtek 5. listopadu se pořádá již 9. cyklus seminářů od společnosti I. RTN. Účastníci budou mít možnost dovědět se informatice k problematice měření, rozúčtování nákladů a úspor u tepla a vody. Na odpolední seminář, začínající v 16 hodin v zasedací místnosti Českého metrologického institutu v ulice Hvožďanská 3 v Praze 4 jsou ještě poslední volná místa. celý článek »

Potížista v bytovém domě. Díl II: Když je členská schůze noční můrou

Potížista v bytovém domě. Díl II: Když je členská schůze noční můrou

Na úvod tohoto dílu našeho tématu jsme oslovili celkem dvacet statutárních zástupců jak malých bytových družstev, tak SVJ s dotazem, zda se na schůzích ve svém domě pravidelněji setkávají s někým, koho by označili za potížistu. Z dvaceti dotázaných osmnáctkrát zaznělo ano a hned následovalo několik konkrétních příkladů a přidávali by ještě další. Jako bychom bodli do vosího hnízda. Mentor Stanislav Nožina se jen usmívá. S potížisty to totiž často není tak přímočaré, jak si myslíme. A řešení? Ano, existuje! celý článek »

Díky nové vyhlášce bude rozúčtování nákladů v domech spravedlivější

Díky nové vyhlášce bude rozúčtování nákladů v domech spravedlivější

Stanovy společenství vlastníků vyžadují formu veřejné listiny (notářského zápisu) jen při založení společenství schválením stanov podle § 1200 odst. 3 občanského zákoníku. Tento požadavek na formu notářského zápisu se ale nevztahuje na změny stanov společenství vlastníků, vzniklých podle zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů, pokud to stanovy těchto společenství vlastníků nevyžadují. celý článek »

Potížista v bytovém domě. Díl I: Když mají sousedské vztahy trhlinu

Potížista v bytovém domě. Díl I: Když mají sousedské vztahy trhlinu

Asi bychom nebyli daleko od pravdy, kdybych s trochou nadsázky tvrdili, že každý dům má svého potížistu. Některý většího, jiný třeba docela malého. Přesto ale dotyčný – nebo dotyčná – dostali od nás tuto nelichotivou nálepku. Může mít nespočet podob, od hluku, přes obecnou nepřizpůsobivost, až k neustálému blokování společných rozhodnutí. Jaké máme možnosti situaci zlepšit? I když se vám to možná bude zdát těžko uvěřitelné, ve většině případů to je možné. celý článek »

Změna názvu SVJ? Teď se vyplatí počkat

Mezi nejčtenějšími články na Okolobytu.cz se již delší dobu drží článek Většinu SVJ čeká změna názvu. Potvrzuje zvýšený zájem ze strany SVJ o zpracování změn do stávajících stanov podle nové legislativy. A v řadě případů byl tento zájem iniciován právě blížícím se termínem pro povinnou změnu názvu SVJ, aby bylo do oficiálního názvu včlenily sousloví „společenství vlastníků“, jak jim to do konce roku 2015 nařizuje zákon. Tyto povinnosti do nového světla staví projednávaná novela zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Změna názvu… celý článek »

Bezproblémová správa bytového domu začíná výběrem kvalitního správce

Bezproblémová správa bytového domu začíná výběrem kvalitního správce

Jak má vypadat dobrá správa bytového domu? Jaké sledovat priority, co upřednostnit? Čím vlastně začít? To jsou časté otázky, které si kladou členové statutárních orgánů společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytových družstev (BD) po svém zvolení. Zeptali jsme se proto doc. Ing. Pavla Svobody, CSc., vedoucího katedry Technologie staveb, ČVUT v Praze, co si on myslí o správě bytových domů a co by poradil nově zvoleným členům výborů SVJ či představenstev bytových družstev. celý článek »

Rodinné domy dostaly svou kontinuální výzvu NZÚ – jaká je aktuální situace s bytovými domy?

Od dnešního dne mohou vlastníci rodinných domů až do roku 2021 podávat žádosti o dotace v kontinuální výzvě Nová zelená úsporám. O zájmu o dotační podporu není ze strany vlastníků rodinných domů pochyb - Nová zelená úsporám pro rodinné domy byla vyčerpána za dva měsíce. Nevyčerpané finance zůstávají v Nová zelená úsporám pro bytové domy v hlavním městě. Jaká je aktuální situace a co bude s nedočerpanými prostředky? O rozhovor jsme požádali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí ČR. celý článek »

Další výzva programu Nová zelená úsporám bude spuštěna již zítra

Ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek 22. 10. 2015 spustí další výzvu programu Nová zelená úsporám, tentokrát tzv. kontinuální žadatelé budou moci podávat své žádosti průběžně až do roku 2021. Jak bude příjem žádostí fungovat a jak bude program dotace vyplácet, bude zveřejněno na dnešní tiskové konferenci, které se zúčastní ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel SFŽP Petr Valdman a náměsek MŽP Jan Kříž, kteří současně představí novinky v NZÚ, které se týkají především rozšíření dotovaných zdrojů. celý článek »

Nezapomněli jste odvzdušnit radiátory?

Nezapomněli jste odvzdušnit radiátory?

Topná sezóna pomalu začíná a váš radiátor netopí tak, jak byste si představovali? Na vinně s největší pravděpodobností bude zavzdušněné topení. Nižší tepelný komfort je však jen začátkem. Navíc ještě utrácíte za vytápění více peněz. Jak ale poznáme, zda je radiátor skutečně zavzdušněný? A jak bychom měli správně postupovat? celý článek »