Články

Okna prověří první zimní sezóna

Letošní zima přinesla po dlouhé době opět ty pravé zimní teploty, které jsou skutečnou zkouškou toho, jak se vydařila či nevydařila dodavatelským firmám výměna oken. Ne vždy se realizační firmě podařilo splnit účel, kvůli kterému jsou tyto práce prováděny. „Vady provedení jsou důsledkem podcenění návrhu a konstrukce tak exponovaných míst jako jsou otvorové výplně obálky panelového domu. Dále jsou v přímém rozporu s Českými zákony a normami, které striktně předepisují, jaké vlastnosti musí mít otvorová výplň zabudovaná do panelového… celý článek »

Vytápíte úsporně?

Kaskáda kotlů je systém sestávající z několika kotlů zapojených za sebou. Jedinečnost řízení a konstrukce kotlů Therm dovoluje zvyšovat instalovanou kapacitu plynule již od 24 % nominálního výkonu nejmenšího použitého kotle, V praxi se ukázalo, že v topné sezóně je v 80 % času kapacita kotle využívána jen z 50 %. V průběhu celé sezóny je tedy kotel využit v průměru pouze na 30 %, což znamená neefektivní provoz. Kaskádový systém poskytuje, jak je zřejmé, okamžitou potřebnou kapacitu postupným přiřazováním více „malých“ kotlů, ve… celý článek »

Domovní telefony dnes nabízejí více

Ještě otevíráte návštěvám pomocí domovního telefonu spojeného se známým „bzučákem“? Nová generace těchto nepostradatelných pomocníků se jmenuje dveřní komunikátory. Důležitější však je, že to není pouze honosnější název, ale technologicky podstatně vyspělejší výrobek, který nabízí řadu dalších funkcí i některá nová technická řešení. celý článek »

Než začne rekonstrukce

Pokud nás stavební neduhy domu či především rostoucí náklady spojené s energiemi donutí k rekonstrukci, je třeba takový záměr projednat, provést průzkum, zadat energetický audit, vytvořit projekt, připravit vlastní stavební činnost, sehnat stavební povolení – a taky peníze. To všechno spolkne spoustu času. Jenže my chceme začít šetřit hned. Začne to svoláním schůze bytového družstva či společenství vlastníků. Vyplatí se její přípravě věnovat pozornost, přijít s jasným záměrem a hlavně vyzbrojen argumenty. Co vlastně chceme opravit?… celý článek »

Jakou úprava stěn do společných prostor?

Oprýskané a špinavé stěny stále bývají naším průvodcem po chodbách bytových domů. S potěšením ale můžeme konstatovat, že se dnes situace ve většině bytových domů postupně zlepšuje. A není divu, vždyť vkusně provedené úpravy, jak je vhodné vymalování či vytapetování, natření zábradlí a další drobné změny, dokážou nevzhlednou chodbu okamžitě proměnit v přívětivé místo. Pokud se zrovna rozhodujete pro nový kabát stěn ve společných prostorách, mějte na paměti, že právě tady jsou stěny, víc než jinde, namáhány. celý článek »

Zateplení jako investice

Státní kasa není bezedná a již několikátá vláda se pokouší o důchodovou reformu. Zatím důchody fungují tak, že část lidí (vydělávající) platí sociální pojištění a druhá část (důchodci) z něj peníze okamžitě odčerpávají. To však není dlouhodobě udržitelné, protože jak naše populace stárne a věk se prodlužuje, tak pomalu pracující nestačí na důchody vydělávat. Jedním ze zajímavých způsobů spoření je minimalizovat budoucí náklady na život. To je zejména velmi zajímavé u nákladů na energie. celý článek »

Jak udržovat plastová okna a dveře?

Až více než 80 % rekonstruovaných panelových domů získává okna a vstupní dveře z plastových materiálů. Ve srovnání s jinými materiály je předností nejen nižší cena, ale zásluhou medorních technologií také dobré vlastnosti, zaručující při správné volbě dlouhodobou vzhledovou i tvarovou stálost. Předností u plastových oken a dveří jsou také velmi nízké nároky na údržbu. Jak bychom o ně měli pečovat? celý článek »

Máte správně zateplenou střechu?

Odborníci ze sdružení Energy Consulting v nedávné době kontrolovali několik plochých střech a jejich tepelnou izolaci. V mnoha případech bylo zateplení chybně provedené a jsou v něm takové tepelné mosty, že jeho účinnost je snížena i o 1/3. „Obdobnou zkušenost máme i z tepelných izolací šikmých střech. Nejčastější příčinou těchto problémů je, že tepelná izolace není celistvá, ale mezi tepelně izolačními pásy či deskami jsou různě velké mezery,“ shodují se. Proto doporučují investorům, aby s tímto případným problémem počítali a… celý článek »

Nejlevnější energie je uspořená

Dramaticky rostoucí spotřeba energií způsobuje neustálý růst jejich cen. Nejvíc energie, celkem 40%, se spotřebuje na provoz budov, především na vytápění, svícení a klimatizaci. Česká republika, která vynaloží na 1 korunu HDP přibližně dvakrát tolik energie než státy západní Evropy, by mohla zvýšením energetické účinnosti budov ušetřit miliony korun ročně. celý článek »

Jak zabránit problémům z nadměrné vlhkosti vzduchu?

Dýchání domu je sice technický nesmysl, ale laici tento termín často používají pro difuzi (prostup) vodní páry konstrukcí. Žádný dům nejde větrat stěnami, pouze je nutné postavit či upravit dům tak, aby nebyly problémy vycházející ze vzdušné vlhkosti. U paneláků, a vůbec u všech domů je pak rozhodující, kde vodní pára kondenzuje a nebo jak tomu lze zabránit. celý článek »

Zvyšuje rekonstrukce hodnotu nemovitosti?

Kupujete nebo prodáváte byt? Stejně tak bychom se mohli ptát, zda se chystáte na pořízení chalupy nebo rodinného domu. Častou otázkou, kterou si v této souvislosti klademe je, zda je výhodnější tuto akci uskutečnit po nebo před rekonstrukcí. To platí jak v případě koupě, tak i prodeje. Na první pohled bude určitě „vylepšená“ nemovitost na první pohled vypadat lákavěji. V případě prodeje si také můžeme dovolit nasadit vyšší cenu. V praxi to ale tak jednoduše nefunguje. celý článek »

Zateplení neovlivňuje vlhkost v domě

Aby zateplený dům bezvadně a co nejefektivněji fungoval, musí být doplněn vhodným způsobem vytápění a větrání v místnostech. Obvykle je nutné znovu vyregulovat otopnou soustavu v domě. Čím lepší jsou tepelně technické vlastnosti budovy, tím menší je množství energie potřebné při vytápění a současně se tím snižují nároky na dimenzování technických zařízení budov a na tepelné zdroje. celý článek »

E-letter pro BD a SVJ březen 2011

Právě vychází první letošní číslo e-leteru, přinášející informace pro bytová družstva a SVJ. Řada témat je opět věnována úsporám. U našich domácích spotřebičů vám pomůžeme v orientaci v novém označování, kde snadno zjistíme, na kolik nás jejich provoz skutečně přijde. Až 50 % úspor nám může přinést také kvalitní zateplení a výměna oken vašeho domu. Zjišťovali jsme, jaké otázky vás v této souvislosti nejvíce zaujímají. Pravidelné zasílání e-letteru přímo do vaší mailové pošty si lze kdykoliv velmi snadno objednat na www.probdsvj.cz. celý článek »

Jak udržovat plastová okna a dveře?

Až více než 80 % rekonstruovaných panelových domů získává okna a vstupní dveře z plastových materiálů. Ve srovnání s jinými materiály je předností nejen nižší cena, ale zásluhou medorních technologií také dobré vlastnosti, zaručující při správné volbě dlouhodobou vzhledovou i tvarovou stálost. Předností u plastových oken a dveří jsou také velmi nízké nároky na údržbu. Jak bychom o ně měli pečovat? celý článek »