Články

Proč bychom měli při zateplování uvažovat o kamenné vlně?

Proč bychom měli při zateplování uvažovat o kamenné vlně?

Jedním z kritérií, které mohou ovlivnit výběr materiálu pro zateplení domu, je i požární odolnost. Ta hraje při bezpečnosti našeho bydlení důležitou roli. Právě volba zateplovacího systému mnohdy rozhoduje o tom, zdali se případný oheň rozšíří, nebo jak rychle bude postupovat. O záchraně života přitom mohou rozhodovat i minuty. Dobrou volbou jsou například izolace z kamenné vlny. celý článek »

Topná sezóna se blíží – nezapomněli jste na kontrolu termostatických hlavic?

Topná sezóna se blíží – nezapomněli jste na kontrolu termostatických hlavic?

Proč bychom měli termostatické hlavice před začátkem topné sezóny kontrolovat? Od konce poslední topné sezóny s nimi přece nikdo nemanipuloval a když fungovaly v březnu, není důvod, proč by to v září mělo být jinak. Přesto se naší nedbalostí či neznalostí můžeme připravit až o 20 % úspor, které mohou plně funkční termostatické hlavice přinášet. celý článek »

Výbor SV a právní odpovědnost jeho členů. Nepodceňujte ji!

Výbor SV a právní odpovědnost jeho členů. Nepodceňujte ji!

Vlastníte byt? Pro mnohé z nás je to stále poměrně nová situace, ze které vyplývají i některé nové povinnosti. Společně s bytem jste se stali i vlastníky odpovídajícího podílu na domě a z toho vyplývá i společné rozhodování. Statutární zástupci – zpravidla volený výbor SV (SVJ) však nesou i právní odpovědnost. Víte, jaké povinnosti a zodpovědnost ze zákona výbor společenství vlastníků má? celý článek »

Plánujete rekonstrukci nebo řešíte dodávku tepla?

Plánujete rekonstrukci nebo řešíte dodávku tepla?

Zkušenosti s dotacemi, plánování rekonstrukce domu, úspory při vytápění z CZT – jsou to právě ta témata, která i ve vašem domě řešíte? V tom případě si poznačte do diáře 19. září. V rámci doprovodného programu veletrhu FOR ARCH 2015 pro vás, BD a SV (SVJ), budou připraveny aktuální informace, rady a doporučení, se kterými se seznámíte na semináři Domu plný úspor. Jaká konkrétní témata jsou připravena? celý článek »

Kalkulačka vám vypočítá nejen výši dotace – nově i pro bytové domy

Uvažujete o snížení energetické náročnosti vašeho bytového domu v Praze? Chcete vědět kolik energie a finančních prostředků ušetříte? Potřebujete zjistit, zda budete mít při realizaci vámi navržených opatření nárok na dotaci? Na stránkách Státního fondu životního prostředí je připravena nová verze kalkulačky. Kolik ušetříte na energiích a jakou výši dotace v programu Nová zelená úsporám můžete získat si tak nově mohou sami a rychle spočítat i vlastníci bytových domů v Praze. celý článek »

Plastová okna šetří peníze za teplo. Jak vybírat, abychom byli spokojeni?

Plastová okna šetří peníze za teplo. Jak vybírat, abychom byli spokojeni?

S blížícím se podzimem se opět budeme zaměřovat na úspory energií. Také máte pocit, že vám v zimě doslova utíkají oknem peníze za teplo? Právě nyní je ideální doba na výměnu netěsnících starých oken za nová třeba plastová okna. Při stále rostoucích nákladech za energie to stojí za zvážení. Co vše bychom měli před rozhodnutím vědět? celý článek »

V jakých případech při hlasování u SV stále zůstává 100% souhlas?

V jakých případech při hlasování u SV stále zůstává 100% souhlas?

Jaký počet hlasů potřebných k přijetí rozhodnutí vlastníků jednotek nám bude stačit? K hlasování členů SV (SVJ) na shromáždění se stále vztahuje řada dotazů. V rámci spolupráce se Sdružením malých bytových družstev se společně podíváme na 100% souhlas. V jakých případech je vyžadován a kdy nám stačí nadpoloviční většina souhlasně hlasujících? celý článek »

Také vás doma trápí hluk?

Také vás doma trápí hluk?

Jsou problémy, které umí výrazně znepříjemnit naše bydlení. Je to hluk - od sousedů, z ulice, z chodby domu... Právě obtěžující hlučnost je jedním z témat, o kterých se v souvislosti s kvalitou našeho bydlení začíná stále více hovořit. Abychom i v redakci Okolobytu.cz mohli k tomuto tématu a možnostem řešení zpracovat více informací, prosíme i vás o spolupráci při vyplnění krátké ankety v dolní části pravého sloupce. Děkujeme. celý článek »

​Program JESSICA začíná Druhou obrátku​

​Program JESSICA začíná Druhou obrátku​

Program JESSICA Státního fondu rozvoje bydlení již vyčerpal celou částku alokovanou na léta 2013 – 2015 a začíná realizovat takzvanou Druhou obrátku. Žadatelům, kteří jsou zatím v náhradním režimu, to znamená na pomyslné „čekací listině“, bude moci Fond vyhovět díky penězům, které byly uspořeny v rámci administrace programu, a zdrojům, které se do programu vracejí z již splácených úvěrů. celý článek »

ČESKÁ AKADEMIE BYDLENÍ – váš rádce pro řízení domu

ČESKÁ AKADEMIE BYDLENÍ – váš rádce pro řízení domu

Péče o běžný provoz bytového domu přináší řadu standardních i nestandardních situací. Členové výborů SV si často ani neuvědomují, že z hlediska práva nesou za své rozhodování veškerou zákonnou odpovědnost. Jak mít chod domu pod kontrolou a která řešení jsou správná, ověřená a nejvíce účinná? Odpovědi bude přinášet nová Česká akademie bydlení, která je připravena už na podzim v Praze. celý článek »

Videonávod revitalizace bytového domu

Videonávod revitalizace bytového domu

Chystáte rekonstrukci vašeho domu? Možná ji i vy odkládáte především proto, že se vám zdá celá akce velmi složitá. Rekonstrukce je zbytečné se bát. Podívejte se na video, které připravila společnost DPU REVIT. Jasně, srozumitelně a během několika okamžiků vás provede celým procesem. celý článek »

Co vše byste měli vědět před podpisem smlouvy o koupi bytu?

Co vše byste měli vědět před podpisem smlouvy o koupi bytu?

Každý kupující by si proto měl zjistit co nejvíce informací o kupovaném objektu. Čím dál častěji se totiž stává, že prodávající z jistých zištných důvodů zatajuje některé skutečnosti, které pak musí řešit nový majitel, protože se je většinou dozví až po podpisu kupní smlouvy. Ve většině případů je na vyvázání se ze smlouvy pozdě, protože ji již podepsali. Jak se podobným situacím vyhnout? celý článek »

Vytápění letos projde významnou změnou

Vytápění letos projde významnou změnou

Chystáte ve vašem domě výměnu plynového kotle? Orientace na trhu bude snadnější. Od 26. září letošního roku budou nově všichni výrobci povinni označit plynové kotle energetickým štítkem, se zařazením do příslušné energetické třídy A++ až G. Nové nařízení Evropské unie se kromě plynových kotlů týká také například elektrických kotlů, tepelných čerpadel a zásobníkových ohřívačů vody. celý článek »

Stanovisko SEI při rekonstrukci bytového domu již nebude potřeba

Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, která vstoupila v platnost 1.7.2015, mění i postavení Státní energetické inspekce. Od tohoto data bude vydávat závazná stanoviska pouze v případech energeticky významných výroben elektřiny a tepla a v případech, kdy je zákonem požadován energetický posudek, tedy u budov se zdrojem tepla s instalovaným výkonem nad 200 kW. celý článek »