Články

Neplatiče a dlužníky v SV řešte včas!

Obava z nepříjemností v rámci sousedských vztahů, nedůslednost i naše neznalosti. To jsou nejčastější a stále se opakující situace, které mohou ve vztahu k neplatičům mohou rychle dostat do závažných problémů. V případě, že se takových jednotlivců v rámci jednoho domu sejde více, může to být pro SV až likvidační. O střechu nad hlavou pak mohou přijít nejen neplatiči, ale i ostatní členové SV. Přitom stačilo tak málo – postupovat správně. celý článek »

72 % Čechů se setkalo s podomním prodejem energií

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti E.ON se na 72 % Čechů setkalo s podomním prodejem elektřiny či plynu. Rozhodně ne vždy se musí v případě podomního prodeje jednat o podvodné jednání, obezřetnost je však na místě. V tomto článku představíme 4 základní triky, které nekalí podomní prodejci při svém jednání využívají, a také poradíme, jak se při setkání s podvodníkem zachovat. celý článek »

Staré domy jsou žrouty energie. Řešením je zateplení

V Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech, které byly postaveny před téměř 100 lety. Podle údajů z rodinných účtů vyplývá, že průměrná česká domácnost dlouhodobě utrácí téměř polovinu svých běžných výdajů za potraviny a bydlení (zhruba 43 procent). O něco dominantnější z těchto dvou kategorií jsou výdaje za bydlení (22 procent), kam počítáme náklady na elektrickou a tepelnou energie, plyn a paliva. V praxi pak platí úměra – čím starší dům, tím jsou náklady na energie zpravidla větší. Problém představují hlavně nezateplené… celý článek »

Dotace pro bytové domy jsou zpět

Většina bytových domů ještě zdaleka nevyčerpala všechny možnosti, jak snížit náklady na spotřebu energií. Díky letošním dotacím v rámci programu Nová zelená úsporám se řada vlastníků bytových domů jistě rozhodne rekonstrukci domu dále neodkládat. Aktuálnímu tématu – revitalizaci bytových domů s Novou zelenou úsporám – se bude věnovat aktuální seminář obecně prospěšné společnosti Dům plný úspor, pořádaný ve spolupráci s Družstevním marketingovým sdružením ČR. celý článek »

Pondělí je posledním dnem pro podání přiznání k dani z nemovitosti. Koho se týká a co obnáší?

Čerství majitelé bytů, domů či pozemků už mají jen pár dní na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, dříve z nemovitostí. Daňové přiznání musí podat jak noví vlastníci, kteří nemovitost nabyli v roce 2014, tak ti, kteří stav svého bydlení či parcely loni proměnili, například ve výměře nebo účelu. Daň z nemovitosti se jako jediná platí na rok dopředu, ne zpětně, proto je nyní poplatníkem každý, kdo vlastnil nemovitosti k 1. lednu 2015. celý článek »

Podpory a rok 2015 – jaká je aktuální situace?

Jen obtížně bychom hledali období, které by do oblasti bytových družstev a SVJ přineslo tolik zásadních změn, jako končící rok 2014. V první řadě je nutné zmínit NOZ a související zákony, které prakticky po celý rok následovaly diskuse a informace ohledně výkladu některých míst. Stálou pozornost přitahují také programy podpory, pomáhající s rekonstrukcemi domů a bytů. O aktuální zhodnocení jsme požádali Evu Helclovou, ředitelku Státního fondu rozvoje bydlení. celý článek »

Měřiče tepla

Stáhněte si zdarma nový díl informačních brožur iRádce. Přinášíme nejnovější informace z oblasti měřičů tepla. Neopomenuli jsme ani aktuality o vyhlášce 237/2014 SB., která začátkem ledna vstoupila v platnost. celý článek »

Nová aplikace FasCalc sama připraví položkový rozpočet stavebních prací na zateplení fasád

Rozvíjení spolupráce Státního fondu rozvoje bydlení a Českého vysokého učení technického v Praze má další konkrétní výsledek. Po úspěšném uvedení programu RebytCalc, který vytvoří kalkulaci rekonstrukce bytového jádra, je zde nová aplikace FasCalc. Ocení ji především stavebníci, kteří mají v plánu provést zateplení obvodových plášťů budov. celý článek »

Bydlení 2015: Snižování energetické náročnosti, bydlení seniorů i pro mladé

Developerské firmy už opět rozjíždějí nové projekty, byty se více prodávají i kupují. Přičteme-li velmi příznivé ceny, provázené neméně příznivými úrokovými sazbami, je bydlení právem tématem, o kterém se opět začíná více hovořit. Jak tyto změny zapadají do celkové koncepce Státního fondu rozvoje bydlení? O rozhovor jsme požádali Evu Helclovou, ředitelku Státního fondu rozvoje bydlení. celý článek »

Měřiče tepla a vyhláška 237/2014 Sb. Máme se od 1.1.2015 bát postihů?

Již za několik dní vstupuje v platnost nová vyhláška 237/2014 Sb. Jedním z velmi citlivých témat, na která se v souvislosti s ní zaměřila většina médií, byly i vysoké pokuty, které hrozí za nesplnění vyhláškou stanovených povinností. Kde je pravda? O vysvětlení jsme požádali Pavla Gebauera, ústředního ředitele Státní energetické inspekce. celý článek »