Štěnice v bytě

Byt 4 příspěvků Poslední příspěvek:
Robert (celkem příspěvků: 1) 13. 7. 2017 19.43

V našem domě se objevily štěnice, bohužel tento problém zasáhl i náš byt. Máme podezření, že k nám přilezli ze sousedního bytu, kde bydlí Ukrajinští dělníci.

1. Může někdo doporučit kvalitní firmu?

2. Jak zajistit, aby byl zkontrolován sousední byt?

3. Lze v případě potvrzení výskytu štěnic v sousedním bytě máme právo po nich vymáhat vynaložené prostředky za likvidaci štěnic.

Děkuji Robert Kopecký Praha 4

 Redakce Okolobytu.cz (celkem příspěvků: 214) reaguje na: Robert 14. 7. 2017 7.56

Dobrý den, Roberte, štěnice v bytě je velký problém právě v rychlosti a počáteční nenápadnosti, s jakou se šíří domem. Zcela jednoznačně identifikovat byt, odkud se šíří, není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Více jsme o tom psali v článku Štěnice, šváby, blechy – kdo všechno bydlí s vámi, aniž byste to tušili? Vzhledem k tomu je i obtížné vymáhat úhradu za deratizační zásah. I když se nám tomu moc nechce věřit, štěnice si do bytu (a vzápětí i k sousedům...) může zavléct kdokoliv z nás - například z divadla, hotelu, dopravních prostředků. Z praxe deratizačních firem je největší riziko v tom, že se při zásahu nepodaří zpřístupnit všechny požadované byty, kde je postřik proti štěnicím nutné provést. Pokud se v těchto bytech vyskytovaly, situace se po určité době v domě bude opakovat.

Můžeme Vás požádat, zda byste opět do diskuse napsal, jak pokračujete? Vaše zkušenosti mohou pomoci i ostatním.

Redakce Okolobytu.cz

Diskusní fórum průběžně sledujeme a kontaktujeme naše ověřené odborníky, abychom vám v co nejkratším čase přinesli požadované informace.

 Spolupracující odborník
Vojtěch Šmída (celkem příspěvků: 1) reaguje na: Robert 14. 7. 2017 12.50

Dobrý den,

povinnost vlastníka jednotky zpřístupnit prostory bývá většinou ošetřena stanovami SVJ/BD. Pokud to ve stanovách nemáte a nájemník/vlastník odmítá byt zpřístupnit, doporučujeme vlastníka písemně vyrozumět o aktuální situaci a jeho povinnost situaci řešit vyplývá ze zákona 258/2000 Sb. §57 (2).

Vymáhat vynaložené prostředky za likvidaci štěnic bohužel možné není. SVJ/BD je povinno zajistit dezinsekci dle stejného paragrafu. Nárokovat škody lze pouze v případě, že by někdo z nájemníků/vlastníků nespolupracoval a bylo by možné prokázat, že jeho jednáním vzniká SVJ/BD škoda.
V případě jakýchkoliv dotazů náš můžete kontaktovat na tel. 732 555 991
S pozdravem
Vojtěch Šmída, DERATIZ


​Profesionál v oblasti deratizace, dezinsekce a dezinfekce. Kontakt: www.deratiz.cz, tel. č. 732 555 991​
Bohuslav Kordovský reaguje na: Robert 17. 7. 2017 23.15

Dobrý den,

Vážený Roberte, firmu na hubení štěnic si zvolíte ideálně na základě dohledatelných referencí, dle způsobu komunikace, odbornosti a zkušeností s problematikou štěnic.

Pokud máte podezření na okolní byt, určitě nejrychlejší možností je osobně kontaktovat nájemníky či majitele bytu, zdali by firma, jež si přivoláte, mohla zkontrolovat i jejich byt. Ve většině případů by neměli nastat komplikace a svědomitý nájemník či majitel by měl souhlasit. Pokud se výskyt v této jednotce prokáže, měla by odborná firma na základě rozsahu zamoření, navrhnout další postup prací a navázat kontakt se zástupci vašeho SVJ či BD.

Vymáhání prostředků bohužel není nikterak právně možné. Opět je to o diskusi s ostatními zasaženými jednotkami a rozsahu všech prací. Často setkáváme se vstřícným jednáním a náklady zaštítí samotné SVj či BD, i když to není jeho povinností.

Přeji Vám mnoho zdaru a věřte informace jsou, obzvláště při hubení štěnic, základem k úspěchu. V případě zájmu Vám rádi poradíme a pomůžeme.

Bohuslav Kordovský - www.hubenistenic.cz - Specialsté na Hubení Štěnic

Partner sekce

Raiffeisen stavební spořitelna
Reagujete na původní dotaz: Robert

V našem domě se objevily štěnice, bohužel tento problém zasáhl i náš byt. Máme podezření, že k nám přilezli ze sousedního bytu, kde bydlí Ukrajinští dělníci.

1. Může někdo doporučit kvalitní firmu?

2. Jak zajistit, aby byl zkontrolován sousední byt?

3. Lze v případě potvrzení výskytu štěnic v sousedním bytě máme právo po nich vymáhat vynaložené prostředky za likvidaci štěnic.

Děkuji Robert Kopecký Praha 4