Výtah

Finance 6 příspěvků Poslední příspěvek:
Ludmila 16. 3. 2018 9.25

Dobrý den, ráda bych se tu zeptala za paní s kterou jsem dnes ráno venčila psa. Povídala mi, že se nastěhovala do domu bez výtahu, byt je její bývalý manžel jí ho koupil, aby se vyrovnali. Paní bydlí v prvním patře a vede k ní 6 schodů. Nutno podotknout, že je samoživitelka. A nyní v domě řeší téma výstavby výtahu, na který se prý budou dávat peníze z nějakého fondu, nebo nevím jak je to u bytových domů a pak že ještě každý z nájemníků musí doplatit 70.000,-korun, který ale ona nechce zaplatit, protože jak bydlí v prvním patře, tak výtah nikdy nevyužije. Je nějaká možnost, že by pro ní tuto horentní sumu, nemusela platit? děkuji za ní za rady

Pet reaguje na: Ludmila 20. 3. 2018 16.39

Výtah bude novou společnou částí domu ve výlučném užívání těch vlastníků jednotek, kteří ho budou používat a spravovat na svůj náklad dle § 1180 NOZ, který platí už od 1.1.2014. Vaše přítelkyně by s ním neměla jezdit. U nás jsme to řešili tak, že pro ovládání výtahu mají čipy jen v těch bytech, kdo financovali pořízení výtahu a financují i jeho provoz. Tak, jak je proti dobrým mravům nutit někoho platit něco, co nebude využívat, tak je proti dobrým mravům používat nějakou společnou část domu, kterou nechci spolufinancovat.

 Pavlína Večeřová, Obchodní zástupce TOMAN FINANCE (celkem příspěvků: 3) reaguje na: Ludmila 27. 3. 2018 12.47

Dobrý den,

na financování výtahu lze pojmout několika způsoby. Ať už financováním každého vlastníka z vlastních prostředků zvlášť - potom rozumím tomu, že mají lidé v nižších patrech s financováním problém, protože výtah využívat nebudou tak, jako ti ve vyšších patrech - nebo jednodušší formou a to financováním pomocí úvěru se splácením z fondu oprav. Díky nízkým úrokovým sazbám a pružnosti produktů pro bytové domy můžete tuto otázku vyřešit bez nunosti vkládání vlastních prostředků. Avšak pokud se budou chtít něktěří vlastnící vyvázat a zaplatit si svou část dluhu, je jim to umožněno.

Rozhodnutí nebo návrh výboru vybírání takových finančních prostředků na bytovou jednotku - popisujete nutnost vkladu 70.000,- je poměrně nešikovné. Je zde vysoká pravděpodobnost, že tento návrh neprojde. Existují eleganttnější řešení , které povedou ke spokojenosti všech vlastníků.

Obchodní zástupce TOMAN FINANCE group, s.r.o.

 Spolupracující odborník
Pavel (celkem příspěvků: 803) reaguje na: Pavlína Večeřová, Obchodní zástupce TOMAN FINANCE 27. 3. 2018 16.02

Paní/slečno Večeřová,

Ludmila nastolila problém, jak vyřešit situaci dodatečné výstavby výtahu pro osobu, která výtah nepotřebuje a nevyužije. Pet odpověděl z vlastní zkušenosti.

Vy pouze nabízíte nějaký úvěr.

Navíc úvěr nabízíte nekorektním způsobem:

"Ať už financováním každého vlastníka z vlastních prostředků zvlášť - potom rozumím tomu, že mají lidé v nižších patrech s financováním problém, protože výtah využívat nebudou tak, jako ti ve vyšších patrech - nebo jednodušší formou a to financováním pomocí úvěru se splácením z fondu oprav."

Pomíjím, že SVJ velmi často nemají fond oprav. To je častý omyl osob, které se SVJ nezabývají.

Ale pokud budou i lidé nepotřebující výtah nuceni platit nějaké dlouhodobé zálohy, z který se potom bude umořovat úvěr, tak si možná ani neuvědomí, že financují něco, co nepotřebují. Prakticky v tom není rozdíl, buď zaplatí peníze předem, nebo později. Ale zaplatí něco co nechtějí a co nepotřebují.

Ludmile proto jednoznačně doporučuji, aby navrhla postup podle Pet.

Existuje judikatura, že nikdo nemůže být nucen k nabytí majetku.

I další Vaše informace je zavádějící:

"Avšak pokud se budou chtít něktěří vlastnící vyvázat a zaplatit si svou část dluhu, je jim to umožněno."

Navrhujete, aby si úvěr sjednalo SVJ. Potom je nesmyslné tvrdit, že kdo zaplatí nějakou částku SVJ dříve, tak se z úvěru vyváže. Z vlastního úvěru se dotyčný nevyváže, protože žádný úvěr nemá (úvěr má SVJ). A z ručení za úvěr, který si vzalo SVJ, se také nevyváže, protože tomu brání § 1194/2 NOZ.

Těším se na další Vaše reklamní příspěvky.

Pavlína Večeřová, Obchodní zástupce TOMAN FINANCE (celkem příspěvků: 3) reaguje na: Pavel 29. 3. 2018 12.21

Vážený pane Pavle,

Ve své odpovědi jsem řešila problém hotovosti finančních prostředků, které nemusí mít jednotliví vlastníci k dispozici.

Samozřejmě, že si musí vlastníci na shromáždění ujasnit, kdo bude výtah používat, resp. kdo se bude na výtahu finančně podílet. Jestliže si na shromáždění odsouhlasí, že se paní na investici podílet nebude, s ohledem na její argumentaci, je problém vyřešen.

Ostatní vlastníci, kteří zaplatí výši investičního podílu vázajícího se dle podílových jednotek pomocí vlastních finančních prostředků, nebo jak jsem zmiňovala úvěrem, můžou se v průběhu splácení dlužné částky vyvázat ze splácení úvěru. Úvěr je sice vyřízen pro SVJ, ale právě vlastníci se účastní na splácení úvěru z tvorby finančních prostředků dle § 1180 NOZ.

Kdyby se úvěr přestal splácet, tak ručí všichni vlastníci, tedy i ti, ke kterým se dluh k investici neváže, velikostí svých vlastnických podílů. Jak jste zmínil, jedná se o § 1194/2 NOZ.

Co se týče judikatury, že nikdo nemůže být nucen k nabití majetku. Je to tak, že vlastník se musí podřídit platnému usnesení rozhodnutí shromáždění a soudním rozhodnutím toto usnesení rozhodnutí shromáždění zrušit.

Přeji příjemný den.

Obchodní zástupce TOMAN FINANCE group, s.r.o.

 Spolupracující odborník
Já reaguje na: Pavlína Večeřová, Obchodní zástupce TOMAN FINANCE 30. 3. 2018 12.39

NABITÍ majetku. To je sīla.

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna Československá obchodní banka Modrá pyramida stavební spořitelna
Reagujete na původní dotaz: Ludmila

Dobrý den, ráda bych se tu zeptala za paní s kterou jsem dnes ráno venčila psa. Povídala mi, že se nastěhovala do domu bez výtahu, byt je její bývalý manžel jí ho koupil, aby se vyrovnali. Paní bydlí v prvním patře a vede k ní 6 schodů. Nutno podotknout, že je samoživitelka. A nyní v domě řeší téma výstavby výtahu, na který se prý budou dávat peníze z nějakého fondu, nebo nevím jak je to u bytových domů a pak že ještě každý z nájemníků musí doplatit 70.000,-korun, který ale ona nechce zaplatit, protože jak bydlí v prvním patře, tak výtah nikdy nevyužije. Je nějaká možnost, že by pro ní tuto horentní sumu, nemusela platit? děkuji za ní za rady