Bytová jednotka coby hotelový apartmán

Legislativa 5 příspěvků Poslední příspěvek:
Kamila 7. 10. 2016 8.35

Prosím diskutující a redakci o stanovisko k využívání bytových jednotek ke krátkodobému ubytovávání,
tedy k pronájmu bytů jako hotelových apartmánů, pokojů, hotelových zařízení.

Děkuji Kamila


 Redakce Okolobytu.cz (celkem příspěvků: 224) reaguje na: Kamila 7. 10. 2016 10.19

Dobrý den, Kamilo,

trefila jste hodně diskutované téma. V současné době připravujeme rozsáhlejší článek, který by se právě této oblasti věnoval. V jaké pozici jste vy? Pronajímáte, nebo jste soused, kterému krátkodobý pronájem komplikuje život?

S pozdravem redakce Okolobytu.cz

Diskusní fórum průběžně sledujeme a kontaktujeme naše ověřené odborníky, abychom vám v co nejkratším čase přinesli požadované informace.

 Spolupracující odborník
Pavel (celkem příspěvků: 684) reaguje na: Kamila 7. 10. 2016 10.54

Kamilo,

připojím pohled z hlediska evidence tržeb v hotovosti.

Od 1.12.2016 nastane první etapa zákona č. 112/2016 Sb. o evidenci tržeb (ZET).

Velmi zjednodušeně: pokud se provede platba u určitých činností v hotovosti, tak podléhá ZET. K realizaci ZET je nutno mít HW, SW a připojení (Babišovu kasičku).

U fyzických osob se ZET bude aplikovat takto:

  • Pronájem zdaňovaný v § 9 ZDP by nikdy neměl podléhat ZET.
  • Ubytovací služby podléhají ZET v 1. etapě od 1.12.2016.
  • Pronájem zdaňovaný v § 7 ZDP podléhá ZET v 3. etapě od 1.3.2018 (logiku v tom nehledejte)
  • Hezký den!
Kamila reaguje na: Pavel 12. 11. 2016 15.49

Děkuji za odpověď ohledně toho, na jaké pronájmy dopadá EET.
Rozumím správně tomu, že při pronájmu bytu coby hotelového apartmánu, je povinnost hlásit tržbu od 1.12.2016?

Jinak krátkodobé pronájmy BJ coby hotelových apartmánů jsou problematické z mnoha hledisek:
- počet osob v BJ ( na krátkodobý pobyt se nevztahuje povinnost hlásit počet osob ),
prosím nevyvracejte mi způsob rozúčtování podle počtu osob, spotřeba el.energie, výše odpadu a potřeba úklidu jsou téměř přímo úměrné počtu osob a případně psů
- hosté se v žádném případě neseznamují s pravidly domu, přijíždějí na krátkou dobu a nemají určitě v úmyslu pročítat několikastránkové domovní řády, stanovy atd., tudíž je neznají a chovají se tak, jak oni uznají za vhodné
- ve společných prostorách domu se neustále vyskytují v podstatě cizí lidé, často cizinci, jejichž identita je známa možná tak vlastníkovi BJ, on jistě neplní svou povinnost vůči SVJ, aby mu hlásil jména osob, které ubytoval, dojde-li k problémům (jakýmkoli, ať už osobním nebo na majetku), nečekám, že se nim bude majitel pronajaté BJ ochotně hlásit

Jde ještě o bytovou jednotku, pokud je užívána jako ubytovací zařízení?
Neplatí pro výstavbu a provozování ubytovacích zařízení jiná pravidla z mnoha hledisek?

Jste vy, kdo máte v domě domov, spokojeni s životem v "hotelu" ?

Zdravím a děkuji za Vaše názory.

Kamila









Pavel (celkem příspěvků: 684) reaguje na: Kamila 13. 11. 2016 10.38

Kamilo,

1) podle propagandy současné vrchnosti slouží zavedení šmírování podle ZET k narovnání podnikatelského prostředí. Ve skutečnosti když se poskytne krátkodobý pronájem zdaňovaný v § 9 ZDP, tak ZET nepodléhá, ale pokud se bude uskutečňovat ubytovací služba zdaňovaná v § ZDP, tak ZET podléhá. Prokázat rozdíl nebude jednoduché. Aby se dosáhlo co největšího nahlašování hotovostních plateb, tak dokonce zřídili bonzovací tlačítko:

http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/ee...

2) co se týká služeb, tak zákon s ubytováním v bytových domech nepočítá a krátkodobé pronájmy/ubytování se tedy podle osob nedají sledovat. O problému se ví, ale náprava je v nedohlednu. Do té doby bude skutečně nejlepší počítat uvedené služby podle výměry bytu a nikoliv podle osob

3) podle mého názoru lze ubytování/krátkodobé pronájmyv SVJ řešit jen velmi obtížně. Na rozdíl od bytového družstva. To je jen jeden z dalších argumentů, že pokud chcete "pouze" bydlet a nechcete s bytem podnikat, tak je lepší forma družstva a nikoliv SVJ.

Hezký den!

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna Dostupnyadvokat.cz
Reagujete na původní dotaz: Kamila

Prosím diskutující a redakci o stanovisko k využívání bytových jednotek ke krátkodobému ubytovávání,
tedy k pronájmu bytů jako hotelových apartmánů, pokojů, hotelových zařízení.

Děkuji Kamila