Daň při převodu družstevního nebytového prostoru

Legislativa 2 příspěvků Poslední příspěvek:
Radka 25. 10. 2016 0.49

Dobrý den,

chci se zeptat, zda a jaká daň se platí při bezúplatném převodu nebytového prostoru vedeném jako kancelář do OV členovi družstva? Jedná se o prostor v suterénu vedle sklepů předělaný jako byt, který jsem koupila za cca 700 tisíc za členství v družstvu. Anuita je zaplacena. Je možné se případné dani případně nějak vyhnout? Mění se pro mě něco po změně zákona o dani z nabytí nemvitých věcí od 1.11.2016? Mnohokrát děkuji za odpověď,

Pavel (celkem příspěvků: 639) reaguje na: Radka 30. 10. 2016 15.45

Radko,

bez podrobnějších informací nelze konkrétně odpovědět a tak jen rámcově.

Uvádíte, že jste získala bezúplatným převodem nebytový prostor. Dále uvádíte, že se jedná o byt, který jste koupila za 700 tisíc. To se vzájemně vylučuje. Možná je pravdou, že jste poskytla další členský vklad do družstva a získala právo na uzavření smlouvy. Možná jste za 700 tisíc tedy získala pouze právo uzavřít nájemní smlouvu na nebytový prostor.

Zda se jedná o bezúplatný převod by bylo zjistitelné ze smlouvy o převodu.

Pokud by se jednalo skutečně o bezúplatný převod, tak ten podle § 2 ZOS č. 340/2013 Sb. nepodléhá dani z nabytí nemovitých věcí. Úplatný převod této dani ve výši 4% podléhá.

Pokud by se jednalo o bezúplatný převod vlastnického práva k jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, tak je tento převod od daně z příjmu osvobozen. Podrobnosti v § 4a/h zákona č. 586/1992 Sb.

Pokud by se nejednalo o výše popsanou jednotku, ale o nebytový prostor, tak bezúplatná transakce podléhá dani z příjmů u nabyvatele. Sazba je většinou 15%.

Doporučuji si tedy vyjasnit, zda

1) se jedná o byt nebo nebytový prostor

2) zda se jedná o úplatný nebo bezúplatný převod

Jak vidíte záleží na každém slově. Při této příležitosti připomínám, že žádné osobní vlastnictví (což je asi zkratka OV) v ČR neexistuje. Sice to nebude mít vliv na Vaše daňové řešení, ale je vhodné dodržovat správnou terminologii.

Hezký den!

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna Dostupnyadvokat.cz
Reagujete na původní dotaz: Radka

Dobrý den,

chci se zeptat, zda a jaká daň se platí při bezúplatném převodu nebytového prostoru vedeném jako kancelář do OV členovi družstva? Jedná se o prostor v suterénu vedle sklepů předělaný jako byt, který jsem koupila za cca 700 tisíc za členství v družstvu. Anuita je zaplacena. Je možné se případné dani případně nějak vyhnout? Mění se pro mě něco po změně zákona o dani z nabytí nemvitých věcí od 1.11.2016? Mnohokrát děkuji za odpověď,