Poskytování informací

Legislativa 13 příspěvků Poslední příspěvek:
Štěpán Vinkler 1. 1. 2017 18.03

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na jaké informace má právo člen bytového družstva? Má právo nahlížet do účetnictví a jednotlivých smluv, které družstvo uzavírá? Případně dle jakého nařízení

Děkuji

pepe reaguje na: Štěpán Vinkler 1. 1. 2017 20.32

Dle mého názoru má. Nařízení neznám a ani se mi ho nechce hledat, ale jako předseda malého BD, poté co na výroční schůzi seznámím družstevníky s hospodařením družstva za uplynulý rok a nikdo nemá námitky, tak jim řeknu, že pokud má někdo potřebu "jít do hloubky", tak mu ten fascikl (roční finanční uzávěrka) půjčím a může si v něm číst co libo ráčí. Já s tím problém nemám!

Štěpán Vinkler reaguje na: pepe 1. 1. 2017 21.06

Takto je to samozřejmě ideální a souhlasím. Nicméně máme v družstvu člena, který několikrát denně bombarduje svými požadavky předsednictvo družstva až přes únosnou mez a napadá jakýkoliv dokument, který je mu poskytnut, a to i soudně. Pokud takto své právo nadužívá, chci vědět, jakým dokumentem je právo na informaci upraveno a může se i družstvo případně legálně bránit.

pepe reaguje na: Štěpán Vinkler 1. 1. 2017 23.10

No, myslím že to přeháníš "...několikrát denně bombarduje svými požadavky předsednictvo družstva až ..."

Můžeš nějak specifikovat ty požadavky? Buď je dotyčný zralý na pakárnu a nebo je předsednictvo BD "měkké""!

Pavel (celkem příspěvků: 478) reaguje na: Štěpán Vinkler 4. 1. 2017 0.47

Štěpáne,

práva a povinnosti člena družstva mají být uvedeny ve stanovách družstva (§553/h ZOK). Pokud tam takové právo není, tak je třeba postupovat podle ostatních ustanovení ZOK.

Kontrolním orgánem v družstvu je kontrolní komise (§ 44/2 ZOK, § 715-721 ZOK). KK kontroluje veškerou činnost družstva a může požadovat jakékoliv doklady (§715/1 ZOK).

U malého družstva do 50 členů vykonává působnost kontrolní komise členská schůze. Tam má každý člen vůči statutárnímu orgánu družstva pravomoc jako KK.

Hezký den!

Gustavo Woltmann (celkem příspěvků: 6) reaguje na: Štěpán Vinkler 4. 1. 2017 11.40

Myslím si, že by členové BD měli nahlížet do účetnictví.

Pavel (celkem příspěvků: 478) reaguje na: Gustavo Woltmann 4. 1. 2017 12.08

Gustavo,

otázka zněla, zda člen má právo nahlížet do účetnictví.

Pokud toto právo není ve stanovách tak z čeho by vyplývalo?

Hezký den!

pepe reaguje na: Pavel 4. 1. 2017 14.50

Stanovy nestanovy, představenstvo které odmítá aby člen družstva mohl nahlédnout do účetnictví je už z principu podezřelé. Pokud to opravdu někdo ve stanovách nemá, tak při nejbližší příležitosti provést změnu stanov. A jak jsem psal výše, i kdybychom to ve stanovách neměli, tak já s tím problém nemám. Každý máme nějakého koníčka, někdo si po večerech čte romány a někdo finanční závěrky:-)

Pavel (celkem příspěvků: 478) reaguje na: pepe 4. 1. 2017 16.26

Pepe,

tazatel položil otázku, zda má člen družstva právo nahlížet do účetnictví a já mu odpověděl podle práva. Vy jste žádný právní argument neuvedl.

Pokud by mne někdo chtěl několikrát za den úkolovat, co chce vidět za doklady, jak píše tazatel, tak se budu k němu chovat jinak, než k sousedovi, který projeví zájem a je normální.

Zatím se mi nestalo, že by někdo chtěl nahlédnout do účetnictví nebo dokladů našeho BD. Členy zajímá, že se nezvyšuje nájem a že se postupně provádí údržba a opravy, jak je potřeba.

Hezký den!

pepe reaguje na: Pavel 4. 1. 2017 19.41

A vo tom to je, "já mu odpověděl podle práva". Někdy mi Pavle připomínáš onu "plechovou hubu" která na mě občas mluví z druhé strany telefonu, taky mele pořád tu svoji!! Paragrafy a zákony nejsou všemocné a v některých případech jde prostě o důvěře. Takže by někdy neškodilo slézt z toho obláčku podpíraného všemi těmi paragrafy a zákony a jednat tak nějak lidsky a netřást se pořád, že když něco neudělám přesně podle nějakého paragrafu, tak si pro mě okamžitě přijdou a zavřou mě na 10 let!

Pavel (celkem příspěvků: 478) reaguje na: pepe 6. 1. 2017 0.25

Pepe,

tazatel položil otázku, zda má člen družstva právo nahlížet do účetnictví a já mu odpověděl.

Máte pro něho lepší odpověď?

Štěpán Vinkler reaguje na: Pavel 6. 1. 2017 7.03

Děkuji za odpověď. Tohle jsem potřeboval. Osobně si taky myslím, že by měl mít každý právo nahlížet do těchto dokumentů. Nicméně pokud někdo soudně zruší platnost schůze na které byl osobně účasten a nyní si chce vyžádat celé účetnictví a faktury za poslední tři roky, potřebuji taky postupovat dle práva.

ness reaguje na: Gustavo Woltmann 12. 1. 2017 17.42

Problém je, že na rozdíl od SVJ, kde umožení nahlížení přímo nařizuje zákon (§1179 NOZ), nemají bytová družstva s kontrolní komisí povinnost umožnit členům do účetnictví nahlížet. Naše družstvo vydává 50ti stránkový měsíčník a chtěl jsem zjistit, kolik stojí jeho vydávání. Obrátil jsem se na družstvo, předseda představenstva mi odpověděl, že mi neodpoví. Obrátil jsem se ke kontrolní komisi, předseda kontrolní komise mi odpověděl, že už jsem odpověď obdržel. Obrátil jsem se na své delegáty z mého obvodu, 15 neodpovědělo, 1 odpověděl, že nemá oprávnění sdělovat interní informace. Obrátil jsem se ke shromáždění delegátů, organizátor shromáždění nezařadil můj dotaz na jednání. Chtěl jsem jsem kandidovat do shromáždění delegátů, byl jsem vyloučen. nyní běží u soudu řízení o neplatnosti mého vyloučení, s ohledem na rychlost soudů očekávám, že budu moci kandidovat ve volbách v roce 2022.

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna Dostupnyadvokat.cz
Reagujete na původní dotaz: Štěpán Vinkler

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na jaké informace má právo člen bytového družstva? Má právo nahlížet do účetnictví a jednotlivých smluv, které družstvo uzavírá? Případně dle jakého nařízení

Děkuji