Prodej bytů

Legislativa 6 příspěvků Poslední příspěvek:
Dyntar8 (celkem příspěvků: 2) 22. 1. 2018 18.29

Dobrý den, jsem jeden z členů bytového družstva. V družstvu jsou byty které nemají jmenovitého vlastníka a patří celému družstvu. Tyto byty pronajímáme. Dozvěděl jsem se, že jeden z bytů si koupil náš předseda. Můj dotaz je: nemá proběhnout nějaké schválení prodeje bytu členy bytového družstva? Děkuji za rady

pepe reaguje na: Dyntar8 23. 1. 2018 7.20

Pokud jsou všechny byty družstevní tak jmenovitého vlastníka má každý byt a tím je BD. Tyto byty pak jsou v užívání nájemníků (družstevníků), kteří mají s BD sepsanou nájemní smlouvu (většinou na dobu neurčitou). Pokud je to tak, tak si váš předseda nemohl koupit byt ale pouze družstevní podíl.

Dyntar8 (celkem příspěvků: 2) reaguje na: pepe 23. 1. 2018 16.56

Dobrý den, ano nejspíš si koupil družstevní podíl. Má na to právo si koupit podil když byty jsou druzstva ? Nemusí být nejaka schůze BD?

pepe reaguje na: Dyntar8 24. 1. 2018 7.56

Pokud ten byt je opravdu "volný" a není zatížen např. nějakým dědickým řízením apod., tak nevidím důvod proč by váš předseda neměl právo si koupit družstevní podíl. Jaký je rozdíl mezi předsedou a nějakým Pepou s Horní Dolní který by měl taky zájem o ten družstevní byt. I ty máš tu možnost! Pořád lepší než furt dokola řešit nějaké pronájmy. Taky nevidím důvod proč by se kvůli tomu měla svolávat schůze BD, nicméně minimálně by se k tomu mělo vyjádřit představenstvo BD a dát souhlas.

Pavel (celkem příspěvků: 773) reaguje na: Dyntar8 24. 1. 2018 9.56

Dyntare,

máte ve stanovách ošetřenu tuto situaci? Podle § 731/1 ZOK to má být součástí stanov.

Lišila se cena za družstevní podíl od cen, za které se družstevní podíly prodávají v dané lokalitě? Např. na seznam.cz tomu říkají "prodej družstevního bytu".

Hezký den!


pepe reaguje na: Pavel 24. 1. 2018 14.37

"Lišila se cena za družstevní podíl od cen, za které se družstevní podíly prodávají v dané lokalitě?"

A já jsem si doteď myslel že u nás existuje tržní hospodářství. Máš problém s cenou? No tak si kup byt ve vedlejším baráku jestli je tam levnější!

To je jako by všechny obchody v "dané lokalitě" musely prodávat rohlík za stejnou cenu. Taky dost uhozený.

Nazdar

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna Dostupnyadvokat.cz
Reagujete na původní dotaz: Dyntar8

Dobrý den, jsem jeden z členů bytového družstva. V družstvu jsou byty které nemají jmenovitého vlastníka a patří celému družstvu. Tyto byty pronajímáme. Dozvěděl jsem se, že jeden z bytů si koupil náš předseda. Můj dotaz je: nemá proběhnout nějaké schválení prodeje bytu členy bytového družstva? Děkuji za rady