úvěr na rekonstrukci

Rekonstrukce domu 7 příspěvků Poslední příspěvek:
Radek 9. 5. 2016 15.51

Připravujeme rekonstrukci a budeme si brát úvěr. Slyšel jsem, že je dobré si jej vzít o něco vyšší, než na kolik vychází nabídka firmy. Kolik jste si tak nechávali navíc?

Píďa reaguje na: Radek 9. 5. 2016 20.55

To vám radila banka, ne? Je to taky v jejím zájmu, abyste si půjčili co nejvíce.

Pavel (celkem příspěvků: 784) reaguje na: Radek 11. 5. 2016 0.29

Radku,

sice asi něco zaplatíte navíc za rezervaci zdrojů, ale je to lepší, než uprostřed stavby shánět další peníze. A že budou dodatečné náklady nad rozpočet, je pravděpodobné.

Mimo peněz z úvěru je dobré mít i vlastní peníze, protože s proplácením drobných faktur z úvěru mohou být v bance problémy.

Ale zajištění peněz nepovažuji za největší problém. Spíše byste měli mít slušného projektanta, slušný stavební dozor a provést zjednodušené výběrové řízení i když není povinné.

Hezký den!


Radek reaguje na: Pavel 11. 5. 2016 12.38

Pavle, můžete nám ještě poradit, kolik bychom si tak v procentech měli ponechat jako rezervu? Vy jste už rekonstrukcí prošli? Výběrko plánujeme udělat, kvalitu projektu ale nedokážeme posoudit, snad to máme v pořádku.

osma reaguje na: Radek 1. 6. 2016 13.59

Radku,

jak Vám již radil Pavel, začněte výběrem stavebního dozoru investora, který bude hájit Vaše zájmy a bez urážky na rozdíl od Vás dokáže posoudit kvalitu projektu a nabídky stavebních firem. Bude Vás to stát desetitisíce, ale ušetříte v konečném efektu statisíce. Dále budete potřebovat koordinátora bezpečnosti. Teprve pak začněte spolu s nimi hledat zhotovitele.

 Dagmar Jonášová, Raiffeisen stavební spořitelna (celkem příspěvků: 2) reaguje na: Radek 25. 5. 2016 16.21

Dobrý den, Radku,

klient by měl kalkulovat výši úvěru dle stavebních prací, vždy navýšenou o rezervu cca 10% z ceny díla. Důvodem je skutečnost, že se v průběhu stavby mohou objevit další stavební práce, které je nezbytné realizovat v souvislosti s celkovou rekonstrukcí. Pokud je nemovitost, která je rekonstruována v horším technickém stavu, je na zvážení, zda rezervu drobně nenavýšit až na 15% z ceny díla.

Co se týká úvěru, klient v průběhu čerpání hradí úroky z vyčerpané částky nikoliv z výše úvěru. Banky navíc zpravidla nabízejí klientům možnost nedočerpat úvěr zdarma bez omezení nedočerpané výše nebo s omezením. V případě RSTS je možnost nedočerpaní úvěru zdarma. Takže klient ve skutečnosti je vyčerpá přesně tolik kolik potřebuje. Pokud by klientovi byl poskytnut úvěr, který by byl 100% vyčerpán a v průběhu by se objevily další stavební práce, musel by navýšení stavebních prací řešit klient buď úhradou z vlastních prostředků nebo druhým úvěrem, což je dle mého názoru zbytečně komplikované. Proto bych vždy volila variantu vyššího úvěru včetně rezervy.

Po ukončení čerpání pak klient může zvážit, zda bude úvěr splácet dle pravidel nastavených na původní výši úvěru a splatí tak úvěr dříve než je stanovená splatnost a současně sníží náklady spojené s úvěrem nebo požádá banku o přepočet splátky ( snížení splátky) po dočerpání úvěru, aby byla zachována původní splatnost úvěru. Rozhodnutí kterou variantu vybrat bych vázala na výši nedočerpané částky.

 Spolupracující odborník

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna Izoltechnik
Reagujete na původní dotaz: Radek

Připravujeme rekonstrukci a budeme si brát úvěr. Slyšel jsem, že je dobré si jej vzít o něco vyšší, než na kolik vychází nabídka firmy. Kolik jste si tak nechávali navíc?