kotelna

Teplo a voda 10 příspěvků Poslední příspěvek:
petr 8. 3. 2011 23.07

nevim jestli to patří sem, ale chci se zeptat, jaké procento vlastníků je potřeba k odsouhlasení změny vytápění (dříve externí dodavatel, nyní plynová kotelna nově umístěná v objektu). Mění se tím účel stavby?

MK reaguje na: petr 30. 3. 2011 10.59

K odsoulasení změny vytápění by měla stačit 75% většina. V jakých příapdech a za jakých podmínek je poteba 75 nebo 100 % je podrobně uvedeno v Zákoně o vlastnictví bytů.

petr reaguje na: MK 30. 3. 2011 11.17

nejedná se tím pádem o změnu účelu stavby? Tj 100%?

jarka reaguje na: petr 5. 4. 2011 0.11

Záleží jestli jde urřitě o kotelnu nebo o výměnikovou stanici.To se dozvíte na velikosti kotle a dalších příslušenství.To by Vám měla všechno říci firma, která bude dělat projekt.dokumen­taci. Jinak stačí 75% odsouhlasení,pokud nebudete všechno financovat na splátky přes banku.Drřím palce.

petr reaguje na: jarka 6. 4. 2011 22.42

A ono je nějaký rozdíl ve schvalování, když by se to platilo na splátky? Nebo to záleží na stanovách SVJ?

Jaroslav Kouba (Právní otázky) (celkem příspěvků: 1) reaguje na: petr 17. 4. 2011 14.15

Dle mého názoru stačí 3/4 všech vlastníků. viz §11, odst. 5 Zákona o vlastnictví bytů: „Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.“

jviper@seznam.cz

student 5.ročníku PrF MU Brno

Miroslav Holík reaguje na: Jaroslav Kouba (Právní otázky) 4. 7. 2011 0.09

K odpojení od centrálního zdroje a výstavbě domovní kotelny v SVJ potřebujete pochopitelně souhlas VŠECH vlastníků, tedy 100%. Zde jsou podrobnosti:
Je vyloučeno, aby v domě vznikla bez 100% souhlasu nová věc (společné technické zařízení domu) ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. (Viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 22 Cdo 1470/2002, ze dne 30.6.2003.)
Navíc by se zřejmě měnil účel užívání stavby (ze společného sklepa se stala kotelna), což vyžaduje bez diskuse souhlas všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 ZoVB).
A dále stavebník (SVJ) byl povinen při podání žádosti o stavební povolení doložit Stavebnímu úřadu „právo založené smlouvou provést stavbu“, což je opět ten 100% souhlas.

ludva (celkem příspěvků: 2) reaguje na: Miroslav Holík 22. 2. 2012 16.55

Děkuji chtěl bych si zřidit elektro kotel ktery by byl v mem bytě mam byt o vel: 38 m.a je to k nevidrženi

Tomas Novotny reaguje na: Miroslav Holík 6. 11. 2016 15.48

Dobry den, pane Holiku, cetl jste vubec ten rozsudek nejvyssiho soudu ? Kdyz by jste ho cetl nechapu Vasi logiku ze to davate do rovnitka se zmenou zpusobu vytabeni bytoveho domu. Cely ten rozsudek je o tom ze soud nizsi instance aplikoval spatny odstavec a to § 139 odst. 3 misto toho aby aplikoval § 139 odst. 2.

Pripady jsou dle meho naprosto nesrovnatelne, staci si precist oduvodneni:

"Odvolací soud shodně jako soud prvního stupně postavil své rozhodnutí na právním závěru, že postavením garáže žalobcem sice dojde ke změně povahy pozemku ze zahrady na stavební pozemek, že však stavbou nepůjde o omezení takového rozsahu, které by odůvodňovalo upřednostnění stanoviska žalované . S tímto právním závěrem, vyjma závěru o změně povahy pozemku, nelze souhlasit. Nelze pominout, že postavením garáže jen jedním ze spoluvlastníků na pozemku, který je v jejich podílovém spoluvlastnictví, přičemž by se tato stavba stala výlučným vlastnictvím jen jednoho z nich - stavebníka, vznikla by stavba, jež by trvale a nad rámec omezení daných samotnou podstatou spoluvlastnického práva omezovala práva žalované. Žalovaná by byla zcela vyloučena z užívání části pozemku zastavěné stavbou, která by jí nepatřila."

Jak chcete toto srovnavat s kotelnou ktera bude slouzit vsem vlastnikum bez rozdilu ?

P.V. reaguje na: petr 5. 2. 2012 23.07

Myslím si,že na pronájem spol.místnosti je 100% -spol.prrostor se musí uvolnit a změna/at je to komukoliv/je opět 100%-lepší snad je samostatné topení v každém bytě!Nebo se mýlím?P.V.

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna ista
Reagujete na původní dotaz: petr

nevim jestli to patří sem, ale chci se zeptat, jaké procento vlastníků je potřeba k odsouhlasení změny vytápění (dříve externí dodavatel, nyní plynová kotelna nově umístěná v objektu). Mění se tím účel stavby?