naměřená spotřeba na měřiči na topení

Teplo a voda 8 příspěvků Poslední příspěvek:
Josefa Zavřelová 8. 10. 2016 9.25

Dobrý de chtěla jsem se zeptat, jak je to s měřiči na topení. Instalovali nám je na jaře a nemám žádné srovnání, co je normální. Začali nám topit ve středu a za necelý týden mám naměřené tři dílky a to topím na 1 - vlažné topení. Známí, kteří už mají měřiče delší dobu měli za celou loňskou zimu sedm dílků. Je možné, aby mi to měřilo špatně?

pepa reaguje na: Josefa Zavřelová 8. 10. 2016 11.43

Totálně nesrozumitelný dotaz! To jako že vaši známí i vy bydlíte v garsonce? Vy tři dílky oni sedm dílků. Žádné měřiče na topení asi nemáte ale pouze indikátory. Teď jde o to jestli vy i vaši známí máte ty indikátory stejné, tj jestli odpařovací (tam bych bral ty dílky) nebo elektronické. Já znám pouze elektronické a i když se snažím šetřit tak v pokoji který se tak nějak běžně vytápí mám za sezónu cca 150 jednotek.

Peter Stolár reaguje na: Josefa Zavřelová 8. 10. 2016 21.43

Dobrý den,prosím o radu-topení vypnuté od dubna do konce září, se spotřebou kuchyně 12.pokoj 69,30.9. byl stav 45/99.To mne asi počítalo i za to teplo co bylo v srpnu,/v bytě 31st./jinak tomu nerozumím.A co mám s tím dělat?Děkuji.PS

Redakce Okolobytu.cz (celkem příspěvků: 230) reaguje na: Peter Stolár 9. 10. 2016 9.16

Dobrý den, pane Stoláre a paní Zavřelová,

vaše dotazy si jsou podobné a oba jsem předali pro zpracovaní odpovědi. Obratem je pak vložíme.

S pozdravem redakce Okolobytu.cz

Diskusní fórum průběžně sledujeme a kontaktujeme naše ověřené odborníky, abychom vám v co nejkratším čase přinesli požadované informace.

 Spolupracující odborník
Jan RAKOVSKÝ (celkem příspěvků: 4) reaguje na: Peter Stolár 9. 10. 2016 23.08

Nevím nic o Vašem domě, Vaší domácnosti a Vašich měřičích, ale z toho mála, co jste uvedl soudím, že normálně moc netopíte. Jak vypadala spotřeba v předchozích letech? K jakému termínu jsou ty první stavy? Co to je vyplé topení- celý výměník nebo jen TS hlavice? Mýlím se hodně, když odhadnu, že máte TS hlavici nastavenou do polohy nejvíce I. ?

Topná sezóna končí na konci května a začíná od září, ale topit lze za určitých okolností i mimo tento termín. Elektronické indikátory topných nákladů běžně obsahují ochranu, která zamezí počítání při ohřátí sluncem. Naopak indikátor načítá mnohem rychleji ("více"), když chcete rychle vytopit prochladlý byt (např. když ráno vypnete topení a zapnete ho až večer nebo, i chvilku, větráte při zaplém topení, zakrýváte radiátor nebo TS hlavici (např. mokrým prádlem).

Co dělat? To záleží na druhu Vašeho ITN a skutečnosti, jak se opravdu chovají všichni v domácnosti. Kontaktoval jste svého správce/výbor/energetika?

Doporučuji nastavit TS hlavice na min. 20 °C celodenně a případné změny teploty provádět pozvolna a jen v malém rozsahu, při větrání vypnout radiátory, nesušit prádlo na radiátoru a TS hlavici, kontaktovat Vaše statutární orgány a žádat poměr rozúčtování 50/50, a mnoho dalšího... :-)


Jan RAKOVSKÝ (celkem příspěvků: 4) reaguje na: Josefa Zavřelová 9. 10. 2016 23.38

...normální je hlavně nemít termostatickou hlavici (TSH) stále na I. Tím budete mít radiátor vlažný celou sezónů a náklady za Vás budou platit sousedé!!! Nastavte na ní teplotu 20 °C (obvykle stupeň II). TSH Vám pak zajišťuje vytápění na tuto teplotu. To "jak topíte", nezáleží na teplotě radiátoru, ale právě na teplotě jakou máte nastavenou na TSH, kterou tato hlavice sama hlídá. Např. když bude venku -10° tak bude radiátor rozžhavený, neboť bude i uvnitř výrazně méně než nastavených 20°, takže bude TSH do radiátoru pouštět hodně teplé vody; když bude venku +30° bude studený neboť TSH proudění teplé vody úplně odstaví, a když venku bude +12, jako nyní, bude jen vlažný neboť bude do radiátoru pouštět jen trochu teplé vody.

Nevím jaké máte měřidlo, ale porovnávejte jen stejné druhy měřičů, druh domu a stejné chování obyvatel v bytech. Určitě bude mnoho rozdílů. Ze známých si však rozhodně příklad neberte, neboť při defacto nulovém náměru zcela jistě svůj byt málo vytápí (resp.vůbec) a žijí tedy na účet svých sousedů...

Pokud budete mít nastavenou stálou teplotu (příp. ji budete jen krátkodobě upravovat +/- 3°C), budete jen krátce a intenzívně větrat při uzavření TS hlavici, nebudete mít radiátor a TS hlavici zakrytou záclonou/závěsem, nábytkem či mokrým prádlem, tak se nemusíte obávat vysokých účtů a nevraživosti sousedů :-)

U elektronických ITN je běžná spotřeba od září do května závislá na mnoha faktorech, zejména však na stavu domu, druhu a poloze místností a chování obyvatel. Běžně se pohybuje od 100 - 400 jednotek.

Soudím tedy, že Vám ITN funguje správně :-)

 Jarmila Trčková, ista Česká republika (celkem příspěvků: 28) reaguje na: Josefa Zavřelová 19. 10. 2016 9.01

Dobrý den,

odečtené dílky na rozdělovačích topných nákladů (RTN) nejsou z roku na rok srovnatelné. Je to závislé na různých venkovních teplotách, délce topného období, poloze bytu apod. RTN nejsou absolutními měřiči tepla z pohledu metrologie, protože neukazují žádné fyzikální jednotky jako elektroměr, plynoměr apod. RTN sledují povrchovou teplotu jednotlivých otopných těles a lze dle nich určit podíl otopného tělesa na celkovém množství odebraného tepla na patě domu. K zjištění ceny za jednotku (dílek) je třeba znát odečty všech konečných uživatelů (přepočtené výkonem otopného tělesa a polohou místnosti) a celkové náklady vyfakturované dodavatelem tepla. Cena za jednotku se vypočítá jako podíl celkových nákladů v Kč k celkovému počtu jednotek za objekt (resp. patní měřidlo). Při porovnávání výše odečtu je třeba porovnávat shodné typy RTN, stejného výrobce a stejného typu. U elektronický RTN je v běžně používaných místnostech roční náměr běžně 3000 až 5000 dílků, oproti například odpařovacím přístrojům, kde je náměr v desítkách dílků za celý rok.

Hezký den,

Jarmila Trčková


Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ve společnosti ista Česká republika s.r.o., www.ista.cz

 Spolupracující odborník
Otakar Černý reaguje na: Josefa Zavřelová 1. 12. 2016 19.08

Důležité je, aby v celém domě byl nainstalován jednotný typ indikátorů. Pak je šance na spravedlivé rozúčtování, doporučuji podle mého počítačového programu HC-A.

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna ista
Reagujete na původní dotaz: Josefa Zavřelová

Dobrý de chtěla jsem se zeptat, jak je to s měřiči na topení. Instalovali nám je na jaře a nemám žádné srovnání, co je normální. Začali nám topit ve středu a za necelý týden mám naměřené tři dílky a to topím na 1 - vlažné topení. Známí, kteří už mají měřiče delší dobu měli za celou loňskou zimu sedm dílků. Je možné, aby mi to měřilo špatně?