odpovědnost za vytopení bytu

Teplo a voda 19 příspěvků Poslední příspěvek:
lef 10. 8. 2016 10.06

Kdo odpovídá za škodu (vytopení sousedů), která vznikla v bytě, který je pronajímán? Děkuji za odpověď.

Hans reaguje na: lef 10. 8. 2016 10.50

Specifikujte blíže. Jak k vytopení došlo...pračka, myčka, praskla stoupačka atd.??? SVJ nebo družstvo???

lef reaguje na: Hans 10. 8. 2016 11.02

SVJ, přetekla napouštěná vana, vytopení bytu pod námi.

pepa reaguje na: lef 10. 8. 2016 14.59

Zde není co řešit, za škodu zodpovídá majitel bytu ve kterém se nachází dotyčná vana, která přetekla (viník je konkrétní osoba) a je úplně jedno jestli je byt pronajímán nebo v něm bydlí majitel a taky je jedno jestli se jedná o SVJ nebo BD. Poškozený by měl vyčíslit škodu a s tou se obrátit na viníka. Ideální je mít pro tyto případy sjednáno pojištění domácnosti.

asd reaguje na: pepa 10. 8. 2016 20.12

pepo, nemáte pravdu, že odpovědný je majitel bytu. Odpovědný je ten, kdo škodu způsobil, tedy ten, kdo nechal přetéct vanu - tj. nájemník. On má mít sjednané pojištění odpovědnosti z občanského života a z něho bude pojišťovna plnit. Poškozený se také může obrátit na svou pojišťovnu, která by mohla plnit z pojištění domácnosti či bytu a následně si regresně vymáhat škodu po škůdci, to je ale na dohodě a vstřícnosti pojišťovny.


Pokud by ze svého pojištění odpovědnosti plnil sousedovi majitel bytu, dopustil by se pojistného podvodu!

pepa reaguje na: asd 11. 8. 2016 10.12

Pokud se bavíme o SVJ, tak já jako poškozený (majitel jiného bytu-fyzická osoba) se nebudu dohadovat s nějakým nájemníkem ale budu to řešit s majitelem bytu a jak on pak si to vyřeší se svým nájemníkem je jeho věc! A jen tak na okraj, ve výsledku prasklá hadice od pračky nebo odpad z vany (část která ještě spadá do režie majitele) je v podstatě to samé. Hadici si jako majitel pračky musím pravidelně kontrolovat!

asd reaguje na: pepa 12. 8. 2016 21.18

Pepo, zde bych doporučil zeptat se spíše v pojišťovně. Moje zkušenost (pronajímám byty) je taková, že když jsem oznámil své pojišťovně škodu, bylo mi řečeno, že já nejsem škůdcem a že škůdcem je nájemník. Kdybych na oznámení trval, mohl bych skončit s trestním oznámením na krku pro pojistný podvod!Otázka není jednoduchá. Když návštěva zničí výtah, nebude SVJ škodu vymáhat po majiteli bytu, za kterým návštěva přišla, ale po tom škůdci. Když výtah zničí moje dítě, bude SVJ vymáhat škodu po mě jako rodiči. Když škodu způsobí nájemník, bude poškozený (kterým může být SVJ či soused, nebo oba) vymáhat škodu po nájemníkovi.
Škodu musíte vymáhat po tom, kdo ji způsobil a kdo je za ni odpovědný.

pepa reaguje na: asd 13. 8. 2016 11.22

Ten příklad s výtahem je úplně mimo mísu, nebo ty snad ve vašem domě vlastníš kromě bytu i výtah sloužící všem vlasníkům?

asd reaguje na: lef 10. 8. 2016 20.14

Upřesňuji, že kdyby ale např. praskla hadice do pračky, nebo odpad z vany, pak by byl odpovědný majitel bytu.

 Mgr. Eva Decroix, Právní poradna Annonce (celkem příspěvků: 15) reaguje na: lef 12. 8. 2016 12.42

Dobrý den,

otázka možná vypadá jednoduše, ale je potřeba ji trochu upřesnit. Pro rozhodnutí, kdo je odpovědný za škodu, je třeba určit, z jakých příčin ona škoda vznikla. Např. pokud prasklo potrubí, půjde odpovědnost za majitelem bytu a bude hrazena z jeho pojistky. Pokud nájemce špatně zapojil pračku nebo mu přetekla vana, bude škoda jeho odpovědností. Poté závisí, na čím majetku vznikla škoda – zda se jedná pouze o spor mezi majitelem a nájemcem, nebo vznikla škoda sousedům. Jako soused bych se prioritně obracela na majitele sousedního bytu, který nese odpovědnost vůči třetím osobám. On by měl následně vše řešit, pokud uzná za vhodné nároky sousedů s nájemcem. Pokud je nájemce a majitel řádně pojištěn, bude komunikace řešena především s pojišťovnami daného subjektu.

Eva se specializuje na bytová družstva (BD) a společenství vlastníků jednotek (SVJ). Denně se ale zabývá otázkami občanského, pracovního, rodinného, obchodního a trestního práva, a tak se jí můžete zeptat na cokoliv, co souvisí s právem. Chce totiž dělat právo lidsky a pro lidi, a proto pomáhá řešit případy v Právní poradně Annonce.

 Spolupracující odborník
pepa reaguje na: Mgr. Eva Decroix, Právní poradna Annonce 13. 8. 2016 11.19

Paní magistro, jako slohová práce pěkné, ale mohla jste svůj jistě vzácný čas věnovat jiným kauzám, neboť to co jste ve své obsáhlé řeči vypověděla bylo již zde řečeno (pouze stručněji a bez právnických kudrlinek) !!

Redakce Okolobytu.cz (celkem příspěvků: 230) reaguje na: pepa 13. 8. 2016 11.48

Dobrý den, Pepo,

diskuse se v tomto vláknu rozběhla tak rychle, že než jsme vykomunikovali odpověď našeho odborníka, už bylo jinými slovy vysvětleno ostatními přispěvateli. Mgr. Eva Decroix z právní poradny Annonce za to nemůže. Společně s ostatními našimi spolupracovníky se vždy snažíme co nejrychleji pomoci vyřešit dotaz, nebo problém, který na Okolobytu.cz zaznívá. Přesto, že již bylo vysvětleno, stanovisko odborníka vždy vkládáme pro obecné potvrzení správnosti.

S pozdravem redakce Okolobytu.cz


Diskusní fórum průběžně sledujeme a kontaktujeme naše ověřené odborníky, abychom vám v co nejkratším čase přinesli požadované informace.

 Spolupracující odborník
la591 reaguje na: Mgr. Eva Decroix, Právní poradna Annonce 13. 7. 2017 11.33

Uvádíte příklad prasklého potrubí a následné škody, kterou by měl hradit majitel, ne nájemník. Oprava a výměna vodovodního potrubí od vany až k hlavnímu bytovému uzávěru vody spadá do drobných oprav, které hradí nájemce. Jestliže nájemce podcení výměnu vodovodní hadičky, neměl by hradit pak následné škody? V případě poškození hlavního uzávěru v bytě, by měl být zodpovědný majitel. Pletu se?

Ol69 reaguje na: lef 17. 8. 2016 11.15

Mě by zajímalo, jestli se pojištění domácnosti vztahuje i pro mě, když mi vznikne škoda.

ZDE reaguje na: Ol69 17. 8. 2016 14.52

Třeba ano, třeba ne. To záleleží na tom, co se vám stalo. Takto se to říci nedá. Specifikujte, Ol69.

Ja reaguje na: Ol69 26. 4. 2017 21.05

pojisteni domacnosti se obecne vztahuje na majetek pojistnika, tedy toho, kdo si pojisteni sjednal. Tedy obecne pokud majitel bytu a pronajimatel ma pojisteni domacnosti, vztahuje se to pouze na jeho vybaveni ktere v byte prenechal ale uz ne na vybaveni, ktere je ve vlastnictvi najemce...

Peťule reaguje na: lef 7. 1. 2018 13.41

Je docela jasné, že za to neodpovídají vytopení sousedé, takže je to buď nájemník nebo majitel bytu (tam už záleží na tom, co se píše v nájemní smlouvě), ale obvykle je to zkrátka ten, kdo vytopení způsobil. Nám se to taky stalo, to jsme zrovna bydleli v podnájmu.. povolená hadice od pračky propouštěla vodu a jelikož byla vedená pod kuchyňskou linkou, tak jsme o tom ani nevěděli, tedy aspoň do doby, než u nás jeden večer zazvonili sousedé a tu spoušť nám ukázali. Bohužel jsme v té době neměli žádnou větší pojistku, takže jsme si na uhrazení škod museli vypůjčit (konkrétně nás zachránila půjčka bez doložení příjmu). Hned po tomhle incidentu jsme si takové to pojištění odpovědnosti zaplatili také, samozřejmě jsme ho zatím nepotřebovali. :D

pepe reaguje na: Peťule 7. 1. 2018 13.49

Krásný příběh, zakončený skrytou reklamou na lichváře!

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna ista
Reagujete na původní dotaz: lef

Kdo odpovídá za škodu (vytopení sousedů), která vznikla v bytě, který je pronajímán? Děkuji za odpověď.