poměrová měřidla

Teplo a voda 12 příspěvků Poslední příspěvek:
R. David 4. 6. 2016 20.39

Máme sice povinně osazené radiátory měřidly, ale nikde se nemohu dovědět, v jakých hodnotách měřidlo počítá. Za vysvětlení díky.

pepa reaguje na: R. David 5. 6. 2016 21.37

Tak za prvé, nemáte radiátory osazeny měřidly ale indikátory z čehož automaticky vyplývá, že číslo které vidíš na konci zúčtovacího období na dotyčném indikátoru nemá žádnou "hodnotu"! (fyzikální) Každopádně pokud těch dílků nasbíráš co nejmíň, tak bys měl oproti sousedovi, který má úplně stejně situovaný byt (světové strany, venkovní zdi apod.) a nasbíral těch dílků víc, a máte spravedlivé vyúčtování, tak bys měl ve výsledku zaplatit méně než dotyčný soused. Chápeš?

R.David reaguje na: pepa 6. 6. 2016 8.04

Chápu, Pepo,napsal jsem to hodně nešikovně, směřoval jsem k tomu, co se s těmi dílky děje dál. Podle čeho se přepočítávají. Šlo mi o to, že když už mám indikátor, chtěl bych se třeba jednou za čas podívat, kolik dílků mám a hodně orientačně odhadnout spotřebu.

dílkař reaguje na: R.David 6. 6. 2016 14.53

Přepočítávají se na SPJ. To vám poskytne rozúčtoval, jak to přepočítává. Nejjednodušší vzorec je výkon radiátoru ve wattech x počet "dílků" na indikátoru x koeficient stanovený bulharskou konstantou z polohy bytu. Jenže i když se dopočítáte SPJ na radiátorech, tak je to na nic, když neznáte spotřebu změřenou patním kalorimetrem pro výpočet průměrné spotřeby objektu. Tu se dozvíte na vyůčtování za uplynulé vyúčtovací období. A to si zpravidla musíte vypočítat ještě sám, kolik byl průměr a jak jste se do vyhlášky vlezl.

Takže ani orientačně se nedá odhadnout spotřeba jestli se vejdete do limitu. Pokud máte na mysli spotřebu v penězích, tak se to dá vypočítat duchařinou z "dílků". Pokud znáte cenu za GJ, tak to rozpočítáte matematicky na "cenu dílku" a víte kolik máte zhruba protopené za byt. Jenže pak se k tomu připočítá korekce, společné spotřeby a to ještě může výrazně změnit výslednou cenu. Ale zase záleží co j eto za indikátor, protože některé se dají naprogramovat, aby ukazovaly už v přepočtených SPJ a u některých jde zadat i cena za GJ a umí ukázat už přímo protopené Kč.

lojza reaguje na: dílkař 6. 6. 2016 15.47

Proč tak složitě, pro hrubou orientaci jestli jsem ještě "v limitu" s předchozími topnými sezonami úplně stačí občas kouknout na indikátor. Mám teda na mysli ty elektronické. U těch starších to bylo ručně přes tlačítko na indikátoru. U novějších se informace zobrazují automaticky ve smyčce, jenom je třeba vědět co která znamená. Vždy je možno hned porovnat jak jsem na tom zhruba v dané topné sezoně oproti předchozí, která je v indikátoru uložena. Jako topnou sezonu mají tyto přístroje většinou od výrobce nastavenou jako kalendářní rok.

dílkař reaguje na: lojza 6. 6. 2016 17.32

Zrovna letos jsem hrubě dezorientovaný. Mám mít v tuto dobu nějakých 700-900 SPJ a mám pouhých 500 SPJ. Jeden rozdělovač "dílkama" odpovídá, ale ty dva jsou podezřelé s malým náměrem. Letos končí baterka a budou se měnit, tak jestli je to tím? Uvidíme za rok při vyúčtování.

lojza reaguje na: dílkař 6. 6. 2016 23.02

Že by teplá zima? :-))

A jen tak pro zajímavost, co si mám představit pod takým hentotok SPJ?

dílkař reaguje na: lojza 7. 6. 2016 8.52

Teplá zima? Tak proto mám na severní straně o 60% menší spotřebu a na jižní straně obvyklá spotřeba jako za třeskutých mrazů? ;-) To bych musel mít málo na všech rozdělovačích.

Hen ten oný SPJ jsem dosud nenašel. Ale já to čtu jako spotřebovaná přepočtená jednotka :-/ Jestli se zachová formát, tak tu mám dílek na radiátorech a přepočtený na SPJ = výkon radiátoru ve W krát počet "dílků na měřáku" krát bulharská konstanta koeficientu polohy místnosti. Za rok 2015 byla cena SPJ 4,4856 Kč.

dílky SPJ
1 1,980142
1 1,875924
1 2,4865944
lojza reaguje na: dílkař 7. 6. 2016 11.54

Tak už to chápu. No, já mít doma na radiátorech nějaké trubičky ve kterých se odpařuje nějaká kapalina, tak jsem z toho taky dezorientovaný:-)

dílkař reaguje na: lojza 7. 6. 2016 13.56

Ale houbec trubičky. Simens WHE30Z, ale ještě od trubiček tomu číslu zvanému aktuální spotřeba říkáme dílky :-) Něco jako když DZOU říkáme fond oprav. :-/

 Jarmila Trčková, ista Česká republika (celkem příspěvků: 28) reaguje na: R. David 21. 6. 2016 11.58

Poměrové měřiče nejsou absolutními měřiči z pohledu metrologie, protože neukazují žádné fyzikální jednotky (jako např. elektroměr, plynoměr). Jde o indikátory rozdělovačů topných nákladů (dále jen IRTN), které vyhodnocují povrchovou teplotu jednotlivých otopných těles v objektu a lze podle nich určit podíl otopného tělesa (uživatele) na celkovém množství odebraného tepla v Kč na patě domu.

Odečtená hodnota z IRTN nemá žádný vypovídající údaj v Kč. Tyto hodnoty jsou dále přepočítány koeficienty. Jedním z koeficientů dle normy ČSN EN 834 (elektronické IRTN) nebo 835 (odpařovací IRTN )je zejména koeficient výkonu otopného tělesa a koeficient přestupu tepla z otopného tělesa na IRTN. Stanovení těchto koeficientů se odvíjí od rozměrů, konstrukce, typu a způsobu zapojení otopného tělesa a typu instalovaného IRTN namontovaného přesně definovaným způsobem. Dalším koeficientem je poloha dané místnosti, způsob určení koeficientu místností není závazně stanoven. V praxi dochází k jejich stanovení několika způsoby a to buď dle návrhu metodiky rozúčtovatele nebo výpočtem dle tepelných ztrát jednotlivých místností (bytů).

V některých případech je výkon otopného tělesa nebo i poloha místnosti již naprogramována v IRTN a výsledný odečet je již zohledněn ve stavu na IRTN. Pro lepší přehlednost a informovanost konečného uživatele nejsou koeficienty skryty v IRTN a jsou uvedeny v konečném vyúčtování rozúčtovatele.

Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ve společnosti ista Česká republika s.r.o., www.ista.cz

 Spolupracující odborník
 Redakce Okolobytu.cz (celkem příspěvků: 230) reaguje na: R. David 21. 6. 2016 12.30

Společnost ista Česká republika pro Okolobytu.cz zpracovala příklad výpočtu spotřebních nákladů na teplo, cenu za dílek a za m2. Modelový výpočet připravujeme do červnového vydání e-lettru Okolobbytu.cz. Již jej odebíráte? Přihlašte se k odběru e-lettru Okolobytu.cz, ať vám neutečou žádné důležité a aktuální informace.

Diskusní fórum průběžně sledujeme a kontaktujeme naše ověřené odborníky, abychom vám v co nejkratším čase přinesli požadované informace.

 Spolupracující odborník

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna ista
Reagujete na původní dotaz: R. David

Máme sice povinně osazené radiátory měřidly, ale nikde se nemohu dovědět, v jakých hodnotách měřidlo počítá. Za vysvětlení díky.