ÚT a TUV - plochy

Teplo a voda 2 příspěvků Poslední příspěvek:
Dáša 12. 12. 2016 13.22

Může být započítaná plocha ÚT pro byty v bytovém domě menší než započítaná plocha pro TUV pro byty ve stejném bytovém domě ? ( klasické byty ,ústřední vytápění a dodávka TUV ). Děkuji za odpověď.

 Jarmila Trčková, ista Česká republika (celkem příspěvků: 19) reaguje na: Dáša 14. 12. 2016 14.19

Dobrý den,

ano plocha používaná pro výpočet základních nákladů na teplo pro byt může být menší než plocha pro výpočet základních nákladů na ohřev teplé vody. Od 1.1.2016 plochu specifikuje vyhláška MMR č. 269/2015 Sb. § 2 vymezení pojmů následovně:

podlahová plocha – plocha místností bytu kromě teras, balkónů a lodžií a vedlejších prostorů, které jsou umístěny mimo byt; do podlahové plochy se započítává i plocha zastavěná kuchyňskou linkou, vestavěným nábytkem, kamny nebo jiným topným tělesem; nezapočítává se plocha okenních a dveřních ústupků,

započitatelná podlahová plocha - podlahová plocha vynásobená koeficienty uvedenými v příloze zmíněné vyhlášky a to u místností v nichž není umístěno otopné těleso a které jsou začleněné v objektu tak, že s místnostmi s otopným tělesem přímo sousedí (nepřímo vytápěné místnosti a prostory)

Koeficient [ - ]

jednou stěnou

0,1

dvěma stěnami

0,2

třemi stěnami

0,35

čtyřmi stěnami

0,5

pěti a více stěnami

0,75-1,0

Mají-li některé místnosti v zúčtovací jednotce rozdílnou výšku stropů nebo stropy zkosené, započitatelná podlahová plocha těchto místností se vynásobí koeficientem podílu objemu vytápěného prostoru k objemu vypočtenému z podlahové plochy a výšky stropu převládajících místností v zúčtovací jednotce.

Příklad:

Obývací pokoj 25 m2 (místnost s otopným tělesem)

Kuchyň 15 m2 (místnost s otopným tělesem)

Ložnice 14 m2 (místnost s otopným tělesem)

Chodba 10 m2 (místnost bez otopného tělesa, počet nepřímo vytápěných stěn 2) 10 x 0,2 = 2 m2

Započitatelná podlahová plocha celkem: 25+15+14+2 = 56 m2

Přeji Vám příjemný den,

Jarmila Trčková

Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ve společnosti ista Česká republika s.r.o., www.ista.cz

 Spolupracující odborník

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna ista
Reagujete na původní dotaz: Dáša

Může být započítaná plocha ÚT pro byty v bytovém domě menší než započítaná plocha pro TUV pro byty ve stejném bytovém domě ? ( klasické byty ,ústřední vytápění a dodávka TUV ). Děkuji za odpověď.