Vyúčtování studené vody v bytech s vodoměrem a bez

Teplo a voda 12 příspěvků Poslední příspěvek:
Dana Skalková 13. 5. 2016 7.07

Dobrý den, prosím o radu. V našem domě jsou čtyři byty, dva vodoměr mají a dva ne. Byty s vodoměrech vždycky platily to, co spotřebovaly podle svého vodoměru a zbytek si dělily podle počtu osob byty bez vodoměru. Ale v loňském roce měly byty bez vodoměru velkou spotřebu a tak SBD určilo jejich spotřebu podle směrného čísla a zbytek se rozdělil mezi všechny poměrově podle tímto určené spotřeby. To znamená, že nad svou spotřebu mám doplatit skoro 60 m3 navíc. Není pak pro mě lepší si vodoměr nechat odmontovat a brát si vodu "dle libosti", když to ostatní za mě pak budou muset zaplatit? A jsem povinna takové vyúčtování akceptovat? Děkuji

pepa reaguje na: Dana Skalková 13. 5. 2016 12.27

SV měříte a TUV ne? Instalace vodoměrů v těch dvou bytech byla nějaká soukromá akce obyvatel těch bytů. Pokud ano, pak nechápu čeho tím chtěli docílit a museli vědět jak to dopadne. Netuším podle jakého směrného čísla se určila spotřeba pro byty bez vodoměru a celé mi to připadá nějaké divné. Kde je hranice spotřeby vody pro byty bez vodoměrů pro to aby bylo rozúčtování podle osob a od jaké spotřeby se SBD chová tak nějak "socialisticky" a ten přebytek rozpočítá i mezi ostatní dva byty s vodoměry? Doplácet 60kubíků SV by např. pro mě osobně znamenalo zaplatit skoro další roční spotřebu. Jsme víceméně čtyřčlenná rodina a spotřebu SV za rok máme cca. 75kubíků.

Dana Skalková reaguje na: pepa 13. 5. 2016 21.15

Beru pouze studenou vodu, mám v bytě plynový kotel a voda se mi ohřívá přímo. Směrné číslo je určeno vyhláškou pro byty, které vodoměr nemají. Mám byt v os.vlastnictví a zvývající tři patří družstvu, v obou byly vodoměry už v době, kdy jsem se tady nastěhovala - asi před 7 lety. Vždycky jsme oba platili pouze to, co bylo na vodoměrech a zbytek se dělil podle počtu osob mezi další dva byty. V loňském roce byla velká spotřeba vody - ovšem v bytech s vod. dohromady 141 m3 a v bytech bez 457 m3. Takže družstvo rozhodlo, že toho mají na placení hodně a tak my dva zaplatíme, co máme na vodoměrech, další dva byty spotřebu podle směrného čísla, což je 35 m3 na osobu a rok a zbytek se rozdělí procentuálně podle tímto určené spotřeby mezi všechny. Nikdo mi nedokáže říct, jestli mohu takové vyúčtování odmítnout zaplatit, jen abych požadovala na družstvu, aby byly vodoměry všude, což neřeší loňský rok.

 Jarmila Trčková, ista Česká republika (celkem příspěvků: 28) reaguje na: Dana Skalková 16. 5. 2016 11.10

V případě rozúčtování nákladů na studenou vodu se postupuje dle zákona č. 67/2013 Sb. a rozúčtování se provede v poměru hodnot na podružných vodoměrech, není-li však provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody. Pokud dojde k dohodě mezi konečnými uživateli, provede se vyúčtování dle této dohody, dohoda je upřednostňována před stanovenými pravidly. Vyúčtování dle počtu osob splňuje pravidla platné legislativy. Nejobjektivnější je pochopitelně osazení vodoměrů u všech konečných uživatelů objektu, které může vést i ke snížení spotřeby na patním měřidle a tím ke snížení nákladů v Kč.

Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ve společnosti ista Česká republika s.r.o., www.ista.cz

 Spolupracující odborník
Dana Skalková reaguje na: Jarmila Trčková, ista Česká republika 17. 5. 2016 22.03

Děkuji moc za odpověď. Tady k dohodě určitě nedojde, takže budu muset zaplatit 4 500,- za vodu, kterou spotřeboval někdo jiný. Když byl opačný případ a celková spotřeba byla malá, tak mi nikdo peníze nevrátil, žádné směrné číslo se nepoužilo a musela jsem zaplatit vše, co jsem měla na vodoměru. Tímto zvláštním zákonem se v podstatě znevýhodňují ti, co vodoměr mají, na úkor těch, co vodou plýtvají ...

SVJprofi.cz (celkem příspěvků: 6) reaguje na: Dana Skalková 19. 9. 2016 10.49

Ale ne, myslím, že došlo k omylu. Dostala jste odpověď, že

  1. voda se rozpočte v poměru bytových vodoměrů, nebo
  2. podle směrných čísel, pokud vodoměr nemají všichni. Toto je tedy správná varianta pro Váš dům.
  3. pozn: a raději bych dodal: pokud se v domě nedohodlo něco jiného, protože dohoda má přednost (viz zákon 67/2013)

Tedy nikoliv varianta vy podle vodoměru, oni podle směrných čísel a zbytek (rozdíl proti patnímu vodoměru) podle počtu lidí či jakkoliv jinak. Směrná čísla na všechny byty. Pokud by dodavatel (nebo SVJ, BD) chtěl pravidla změnit, tak až od dalšího roku.

Mikra (celkem příspěvků: 24) reaguje na: SVJprofi.cz 19. 9. 2016 16.21

Nedošlo k omylu. Paní Dana psala, že přesně tak u nich SBD v uplynulých letech postupovalo. Bohužel SBD postupovalo špatně. A bohužel na reklamaci těchto starých vyúčtování je již pozdě.

Paní Dano, pokuste se se sousedy dohodnout, aby si také nechali nainstalovat vodoměry, Pokud dohoda nebude možná, tak můžete vodou klidně plýtvat. Vodoměr tam může zůstat, nemusíte ho nechat odmontovat.

Dana Skalková reaguje na: Mikra 19. 9. 2016 22.08

Ostatní byty patří SBD a po dohodě se namontovaly konečně vodoměry do všech bytů nové. Tedy zatím kromě jednoho, tam je nějaký problém, ale snad se to vyřeší. A při vyúčtování nakonec taky došlo k dohodě, kdy ustoupily obě strany. Zaplatila jsem něco navíc, ale už ne 60 m3, jen 16 m3. Dva byty podle vodoměru, dva podle směrného čísla a každému 15% navíc podle jeho spotřeby. Zbytek doplatí SBD. Sice nevím, jestli je na takové vyúčtování nějaká vyhláška, ale už je to pro mě snesitelné a chci mít klid, tak jsem to takhle zaplatila. Vypadá to totiž, že v došlo k velké spotřebě vody v bytě, který byl dva měsíce bez nájemníka a zřejmě tam tekla voda.

Dana Skalková reaguje na: SVJprofi.cz 19. 9. 2016 21.55

To se právě nestalo, vždycky jsem platila spotřebu podle vodoměru a nic navíc. Ostatní voda už byl problém těch, co vodoměr neměli. A tak mi to přišlo v pořádku, protože přece nemůžu být bita za to, že vodoměr mám a druzí ne. Za rok 2014 mi napočítali k mé spotřebě 7 m3, což jsem až tak neřešila, ale vloni už to bylo skoro šedesát nad mou oficiální spotřebu. I kdyby použili směrné číslo plošně na všechny osoby ve všech bytech ( což by v mém případě bylo skoro stejně, jako to, co jsem opravdu spotřebovala) a zbytek rozpočítali, tak pořád nechápu, proč bych měla platit tolik navíc nad mou, v podstatě, řádně naměřenou spotřebu. Jak jsem psala - dva byty s vodoměrem celkem 141 m3 a dva byty bez vodoměru celkem 457 m3. Naštěstí nakonec došlo k nějaké dohodě mezi SBD a mnou, i když ani tak to nebylo úplně v pohodě.

Mikra (celkem příspěvků: 24) reaguje na: Dana Skalková 19. 9. 2016 22.38

To je skvělé, že jste našli kompromis. Jinak ten patní vodoměr od vodáren je o třídu přesnější, než bytové poměrové vodoměry, Takže s tím počítejte, že budete každý rok platit o něco málo navíc. U nás v domě je to kolem 10-15% na 40 jednotek.

Hubert reaguje na: Jarmila Trčková, ista Česká republika 18. 5. 2016 1.01

Pokud jsou rozdíly veliké, je možné že je fakturační vodoměr také rozbitý ... nic neobvyklého. Samotná kontrola stojí cca okolo 1 - 2.000,- Kč, rádi účtují i samotnou výměnu vodoměru. Pokud máte celkové fakturační částky přes 100.000,- Kč není to moc. ČMI zavádí i kontroly přímo na místě.

Perlička na závěr:

Pokud Vám fakturační vodoměr měří špatně 2 fakturační období, tak je v zákoně, že v případě zjištění chyby vodoměru Vám spočítají spotřebu podle předchozího ( taky špatného ) fakturačního období.

Dana Skalková reaguje na: Hubert 18. 5. 2016 7.28

Vysoká spotřeba je pouze v loňském roce, kde "naskočilo" asi 200 m3 oproti létům minulým. Měnili se nájemníci, dělali rekonstrukci toho bytu bez vodoměru atp. Ale to by neskočilo tolik, spíše to bude nějaký dlouhodobý únik vody u starších lidí, kteří to neřešili. Vodoměr už je na přezkoušení, ale asi bude v pořádku, protože spotřeba za první čtyři měsíce letošního roku už je opět nízká ...

Partneři sekce

Raiffeisen stavební spořitelna ista
Reagujete na původní dotaz: Dana Skalková

Dobrý den, prosím o radu. V našem domě jsou čtyři byty, dva vodoměr mají a dva ne. Byty s vodoměrech vždycky platily to, co spotřebovaly podle svého vodoměru a zbytek si dělily podle počtu osob byty bez vodoměru. Ale v loňském roce měly byty bez vodoměru velkou spotřebu a tak SBD určilo jejich spotřebu podle směrného čísla a zbytek se rozdělil mezi všechny poměrově podle tímto určené spotřeby. To znamená, že nad svou spotřebu mám doplatit skoro 60 m3 navíc. Není pak pro mě lepší si vodoměr nechat odmontovat a brát si vodu "dle libosti", když to ostatní za mě pak budou muset zaplatit? A jsem povinna takové vyúčtování akceptovat? Děkuji